Barát

Full text search

Barát Valakihez közelálló társ, akihez az illetőt, eltérően a családi kapcsolatoktól, nem testi, hanem a lelki tényezők (pl. rokonszenv, egyetértés, bajtársiasság) fűzik.
1. A h.-ben 'ohéb (az 'áhéb = szeretni igéből) vagy ca = felebarát, »a másik« nevekkel fejezik ki. Az ÓSZ szerint a barátot (felebarátot) úgy kell szeretni, mint önmagunkat (3Móz 19,18), hiszen a barát olyan, mint a tulajdon lelkünk (5Móz 15,7).
Dávid és Jónátán kapcsolata szép példája az ilyen barátságnak. Dávid, aki akkor még Saul király szolgálatában állott, úgy szerette Jónátánt, a király fiát, »mint önmagát«, szó szerint: »mint a saját lelkét« (1Sám 18,1). Jónátán meg »egész lelkével szerette Dávidot« (1Sám 20,17b). Ez a barátság a próbák során tartósnak bizonyult. Jónátán a saját érdeke ellenére maradt Dávid barátja akkor is, amikor emiatt apjával, a királlyal kellett szembefordulnia (1Sám 19,5-5) és le kellett mondania arról, hogy ő örökölje apja trónját (1Sám 23,17). Dávidnak pedig akkor volt alkalma arra, hogy Jónátán iránti szeretetét bizonyítsa, amikor az már meghalt. Tisztességgel eltemette Jónátán megcsúfolt tetemét (2Sám 21,12-14), siratóéneket énekelt (íj-dal) emlékére és béna lábú fiáról, Méfibósetról gondoskodott (2Sám 9,1-13). Kettőjük barátsága Dávid költői hasonlata szerint »csodásabb volt... a nők szerelménél« (2Sám 1,26).
Mivel a barátok tudnak egymás terveiről, ezért ÁBRAHÁM Isten barátjának neveztetik (Ézs 41,8; 2Krón 20,7; Jak 2,23), mivel Isten beavatta őt terveibe (1Móz 18,17-21). Mózessel is úgy beszélt az Isten, mint ember a barátjával (2Móz 33,11), vagyis »színről színre«.
Az ún. bölcsességirodalomban gyakran találkozunk a barát fogalmával, a barátságról való elmélkedésekkel. »Van olyan barát, aki ragaszkodóbb a testvérnél« (Péld 18,24). Az igazi barátság a nehéz időkben is megmarad (Péld 17,17). A barátok kritikájukkal a másik javát szolgálják (Péld 27,6). Úgy formálják a barátok egymást, ahogyan a kemény fém a vasat (Péld 27,17). Az érdekből való barátság nem érdemli meg ezt a szép nevet (Péld 14,20; 19,4.7).
Jób barátai magatartásával azt a nem köynyű kérdést feszegeti a szentíró, hogy a szenvedés mindig a szenvedő bűnének következménye-e, vagy esetleg Istentől adott próba is lehet. Jób barátai: Elifáz, Bildád és Cófár (Jób 2,11) előbb vigasztalni jönnek Jóbhoz, később azonban saját elvont igazságaikat hajtogatják és barátjuk szenvedésére nem ügyelnek (Jób 19,21), pedig a szenvedőnek baráti szeretetre van szüksége (Jób 6,14).
»A király barátja« cím (1Móz 26,26) magasrangú hivatali méltóság volt, olyasmi, mint későbbi korokban a »tanácsos«. Dávid királynak tanácsosi szerepet betöltő barátja Húsaj volt, aki neki segített akkor is, amikor látszólag a trónbitorló mellé állt (2Sám 15,37; 16,16-17; 1Krón 27,33). Salamon király barátja (»bizalmi embere«) Zábud pap volt (1Kir 4,5).
2. Az ÚSZ-ben három olyan kifejezés ismeretes, amellyel jelölni lehet a barátot.
A hetairosz értelme: »pajtás, társ, azonos nemzedékbeli«. Az ÚSZ-ben csak Mt ev-a használja, különösen megszólításban: »barátom«, nemegyszer gúnyos vagy negatív értelemben. A szőlőmunkások példázatában az elszámolás alkalmával mondja a gazda az elégedetlen napszámosnak: »Barátom, nem cselekszem veled igazságtalanul« (Mt 20,13). A király így szólítja meg vendégét - egy másik példázatban -: »Barátom, hogyan jöhettél...« (Mt 22,12). Jézus az őt csókkal eláruló Júdásnak mondja: »Barátom, hát ezért jöttél?« (Mt 26,50). Az utcán játszó gyermekek szintén ezzel az elnevezéssel illetik egymást (Mt 11,16).
A másik szó: filosz (nőnemben: filé = barátnő). Jelentése: »az, akit kedvelünk, a barát«. Mt ev-ában csak egyszer fordul elő, Jézust nevezik gúnyosan »vámszedők és bűnösök barátjának« (11,19). Annál többször (16 esetben) találkozunk e kifejezéssel a lukácsi iratokban (Lk; ApCsel). Előfordul úgy, hogy két vagy több ember meghitt, jó kapcsolatára céloz. Így található a kenyeret kérő barát példázatában (Lk 11,5.6.8). A százados barátairól is szó esik (Lk 7,6). Jézus a tanítványokat nevezi barátainak (Lk 12,4). A vendéglátással kapcsolatos példázatban ugyancsak szerepel az az intelem, hogy Jézus tanítványai ne a barátaikat, hanem a rászorulókat hívják vendégségbe (Lk 14,10-12). Szerezzenek a »hamis mammonnal« is barátokat, azaz a vagyonnal való helyes sáfárságuk legyen másokra nézve meggyőző, missziói hatású (Lk 16,9). Amikor valakit öröm ér, összehívja barátait, hogy azok vele együtt örüljenek (Lk 15,6.9.29). Viszont a végidőkben, amikor a szeretet sokakban meghidegül, a tanítványokat még barátaik is kiszolgáltatják az üldözőknek (Lk 21,16). Heródes negyedes fejedelem és Pilátus, a római helytartó közt érdekbarátság jött létre Jézus pere alkalmával (Lk 23,12). Az ApCsel-ben a filosz szó köznapi értelemben vett barátot, jó ismerőst jelent (10,24; 19,31; 27,3).
Jn-ban leginkább Jézus és az övéi baráti kapcsolatáról esik szó. Már Keresztelő János is a »vőlegény barátjának« nevezte magát (3,29). Jézus meg Lázárt nevezi »a mi barátunk«-nak (11,11). Jézus azzal mutatja meg határtalan szeretetét, hogy az életét adja barátaiért, azaz tanítványaiért (15,13). Tanítványai csak akkor a barátai, ha azt teszik, amit ő parancsol nekik (15,14). Itt tehát nem az egyenlő felek, hanem a Mester és tanítványai barátságáról van szó. Mégsem mondja őket csupán »szolgáknak«, mert a szolga nincsen beavatva abba, hogy mit szándékozik az ura tenni, a tanítványoknak viszont Jézus megmondja azt, amit ő az Atyától hallott (15,13-15). Jn Pilátussal kapcsolatban említi a »császár barátja« kifejezést, ami nem meghitt, bizalmas viszonyt jelöl, hanem hivatalos állami cím (kitüntetés) volt (19,12). - Barátok köszöntéséről olvashatunk a 3Jn 15-ben, ezt itt a keresztyének önmegjelölésének foghatjuk fel.
Jakabnál a világ és Isten barátsága ellentétével találkozunk (Jak 4,4).
A harmadik g. szó: plészion (vö. FELEBARÁT).
BJ

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me