Boldog, boldogság

Full text search

Boldog, boldogság 1. A mindennapi szóhasználatban a boldogság a gondoktól és bajoktól mentes életet, a hiánytalanság és hibátlanság állapotát jelenti. Ez az állapot a maga teljességében az ember számára elérhetetlen. Abszolút értelemben csak Isten mondható boldognak. Míg a korabeli írások a g. isteneket rendszeresen a »boldog« jelzővel illetik, a B csak két helyen vonatkoztatja ezt a jelzőt Istenre (1Tim 1,11; 6,15).
2. A B az Istennel való kapcsolat rendezettsége, az Istenhez való közelség jelenti az ember számára a boldogságot. Ez az állapot végső fokon sohasem az ember produktuma. A boldogság Isten ajándéka.
a) Az ÓSZ-ben néhol úgy tűnik, hogy anyagi javak, földi dolgok tesznek boldoggá. Ezek azonban a törvény megtartásának, az Isten iránti engedelmességnek a következményei. A boldogság tehát az ember hűségének, istenszeretetének jutalma (Zsolt 1,1-2; 41,2; 84,13; 106,3; 112,1kk; 119,1-2; Péld 8,32kk; 20,7; 29,18).
Az ÓSZ-ben Istennel való együttlét maga a boldogság, függetlenül a kézzelfogható következményektől, a testi állapottól (Zsolt 2,12; 40,5; 65,5; 84,5-6; 146,5; Ézs 30,18). Boldogság és szenvedés együtt az ÓSZ-i ember számára alig elképzelhető. Jób könyve (5,17) és a fogságbeli Ézs (53) látja meg ezeknek az összefüggéseknek a lehetőségeit. b) Az ÚSZ-ben a boldogság elválaszthatatlanul hozzákapesolódik Jézus személyéhez és a Benne »egészen közel« jött mennyek országához (Mt 3,2; 4,17; Mk 1,15). Ő az Immánuél, az emberhez jött Isten. Magáról azt hirdeti, hogy az ézsaiási próféciát beteljesíteni küldetett (Ézs 61,1kk; Lk 4,18): a szegényeknek ev-ot hirdet, a szomorkodókat vigasztalja, az Úr kegyelmének esztendejét hirdeti s népe tagjait az igazság fiaivá teszi. Munkája nyomán a szegények Isten országa örököseivé lesznek, az éhezők bőven aratnak, a sírók életét nem ronthatja tovább a bűn, az igazság miatt bántalmazottak Isten oltalma alá kerülnek. Szegénység, éhezés, sírás, bántalmazás boldogságot von maga után Őáltala. Ez fogalmazódik meg az ún. boldogmondásokban (Mt 5,3-12; Lk 6,20.23). Ezeket más-más formában őrizte meg Mt és Lk. Lk a mezei prédikáció keretében négy boldogmondást ad úgy, hogy azokkal Jézus közvetlenül szólította meg a különböző állapotban lévő tanítványokat (ti szegények, ti éhezők, ti sírók, ti gyűlöltek). Mt-nál a Hegyi Beszéd kezdődik a nyolc boldogmondással. A megfogalmazás itt 3. személyű (a nyolcadik kivételével), tehát nem közvetlenül megszólító. Az első, a második, a negyedik és a nyolcadik lényegében megegyezik a Lk-ban találhatókkal. A további négy nem állapotra, hanem lelkületre, tulajdonságra tekint. Ezekben a boldogság emberi feltételei fogalmazódnak meg. Máté - mint az ev számtalan helyén - e ponton is kapcsolódik az ÓSZ-hez.
Az ÚSZ-i boldogság-fogalom Krisztus-centrikussága, az Isten királyi uralmához (Isten országa) való szoros kapcsolódása nemcsak az ev-okban, hanem a levelekben és a Jel-ben is felismerhető (Róm 4,7-8; Jak 5,11; 1Pt 3,14; 4,14; Jak 1,12; Jel 1,3; 14,13; 19,9; 22,7).
A boldogságról döntően mint már megnyert isteni ajándékról beszél az ÚSZ. Ez természetes, hiszen Krisztusban velünk az Isten. Általa Isten gyermekeivé, örökösökké lettünk. Mégis a boldogság egyszersmind várakozásra indító, reménységet ébresztő és tápláló ígéret is, eszkhatológikus vonást is hordoz. A boldogmondások is a jelen és a jövő idő váltakozását mutatják. Mindez azt jelenti, hogy Isten nem szűnt meg munkálkodni és ajándékozni. Az emberé lehet a világ végéig a várakozás öröme, boldogsága is.
KI

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me