Caesar

Full text search

Caesar I. A »Julii« ősrégi római nemzetség, mely a trójai mondakör egyik hősétől, Aeneas fiától Julius-tól származtatja magát. Ennek a nemzetségnek a legkiemelkedőbb fia Gaius Julius Caesar, római államférfi, hadvezér és történetíró. Kr. e. 100-ban született, apja praetor volt, anyja pedig egy consul leánya, aki férje korai halála után okosan nevelte tehetséges fiát. Ifjúságában átélte Marius és Sulla polgárháborúit, ahol a demokrata párthoz húzott. Ezért később csak úgy kerülhetett vissza Rómába, hogy Sulla megkegyelmezett neki, 78-ban. Mikor politikai okokból újra távoznia kellett Rómából, Rhodosz szigetére ment, ahol Moló rétornál tanulta a szónoklás művészetét. Visszatérve Rómába, mint a demokrata párt tagja, fényes játékokat rendezett, bőkezűen osztogatott ingyen gabonát, s így nemcsak a népszerűsége, hanem az adósságai is növekedtek. Előbb quaestor, majd aedilis curulis, aztán pontifex maximus és végül 62-ben praetor lett. Ekkor a Catilina-féle összeesküvés nyomán újból távozott Rómából és mint Hispánia kormányzója, kifizette minden adósságát.
Ezután kötötte meg Pompeiusszal és Crassussal az ún. első triumvirátust, 60-ban. Mint hadvezér a gallusok és a germánok ellen viselt háborút. Crassus halála után a viszonya kiéleződött Pompeiusszal, s miután Caesar átkelt a határt jelentő Rubicon folyón, hosszú harc kezdődött, amelynek során Caesar 48-ban Pharsalusnál győzelmet aratott. Pompeius Egyiptomba menekült, ahol megölték. Így lett Caesar egyedüli ura Rómának, ahol életfogytiglani diktátorrá választották. Mint néptribunusnak a személye szent és sérthetetlen volt, mint imperator aranyszéken ült a szenátusban. Gátat vetett az uzsorának, segített az adósokon, a vagyontalanokat gyarmatokon telepítette le, építkezéseivel sok ezer embernek szerzett állandó keresetet. Megjavíttatta a naptárt és összefogta a roppant birodalmat. Bár az Antoniustól felajánlott koronát nem fogadta el, a köztársaság hívei gyanakodva nézték növekvő hatalmát és 44 március 15-én a szenátus ülésén Brutus vezetésével megölték.
Izráel népével 48-ban került kapcsolatba, amikor Pompeius után igyekezett Egyiptomba. Ekkor a II. Hürkanosz főpapot támogató helytartó, az edómi származású Antipater, a későbbi Nagy Heródes apja, nemcsak komoly segítséget nyújtott neki, hanem a Caesar érdekében vívott csatában sebeket is kapott. Ezenkívül megmentették őt egy lázadás során Alexandriában, és az egyiptomi zsidókat is az ő oldalára állították. Caesar persze nem maradt hálátlan. A zsidókat előjogokhoz juttatta és megengedte nekik a gyülekezetalapítást. Így érthető, hogy a zsidók megsiratták, amikor meggyilkolták. Antipatert pedig előbb római polgárjoggal, majd 47-ben fejedelmi címmel és »Róma szövetségese« névvel tüntette ki. Később a vetélkedő Hasmoneus hercegek mellett őt nevezte ki Caesar Júdea procurátorává, akinek azt is megengedte, hogy Jeruzsálemnek a Pompeius által lerombolt erődítményeit helyreállíthassa. Így mondja el Josephus Flavius zsidó történetíró a »Zsidók története« c. művében (XIV.8.1-5).
II. A »caesar« szó aztán - császár értelemben - Julius Caesar után a római császárok tisztségneve lett. Először unokaöccse, Octavianus, a későbbi Augustus császár vette fel. Így lett Imperator Caesar Augustus. Őt követte Caligula, Claudius és Nero, akik mind rokonságban voltak a nagy diktátorral. Az ÚSZ-i korban öt caesarról emlékezhetünk meg:
l. Lk 2,1 név szerint is említi Augustus caesart, az első római császárt. Kr. e. 43-ban Marcus Antoniusszal és Lepidusszal ő alakította meg a második triumvirátust. 31-ben Actiumnál egyedüli ura lett a Római Birodalomnak. Bár a zsidókat nem kedvelte, a saját költségén naponkénti áldozatot mutattatott be Jeruzsálemben. Heródes Caesareát és Caesarea Filippit róla nevezte el. Kr. u. 14-ben halt meg.
2. Ugyancsak név szerint találkozunk Tiberiusszal, a második római császárral, Augustus fogadott fiával (Mt 22,17; Mk 12,14; Lk 3,1; 20,22; Jn 19,12). Kr. e. 42-ben született. Az ő uralma alatt Valerius Gratus és Pontius Pilatus kormányozták Júdeát. Egyszer száműzte Rómából a zsidókat, de ezt a rendeletét később visszavonta. Tiberiás városát a Galileai-tenger partján az ő tiszteletére nevezte el Heródes Antipas.
3. Claudiust, a 4. római császárt, Tiberius unokaöccsét »caesar« megjelölés nélkül említi az ÚSZ. Kr. u. 41-ben lett császár. Helyette a kegyencei uralkodtak. I. Heródes Agrippa részt vett a koronázásán és jutalmul megkapta egész Palesztinát. Uralkodása elején kedvelte a zsidókat és az alexandriai zsidókat visszahelyezte korábbi privilégiumaikba. Később azonban minden zsidót száműzött Rómából (ApCsel 18,2). 54-ben halt meg.
4. Nero császár nevét nem említi ugyan az ÚSZ, de róla, az 5. római császárról van szó Pál perével kapcsolatban (ApCsel 25,12.21; 26,32; Fil 4,22). Claudius adoptált fia, aki úgy biztosította a trónját, hogy megmérgezte a féltestvérét, Britannicust. Kr. u. 64-ben nagy tűzvész pusztított Rómában, s a gyújtogatást ráfogta a keresztyénekre, ezért sokakat kivégeztetett közülük. A hagyomány szerint az áldozatok között volt Pál és Péter is. Miután a csapatai elhagyták, 68-ban, 32 éves korában öngyilkos lett.
5. Titus, Vespasianus fia volt a 10. római caesar. Kr. u. 66-ban az apja Palesztinába ment, hogy elfojtson egy zsidó felkelést. Titus elkísérte őt. 69-ben azonban Vespasianusnak vissza kellett térnie Rómába és Jeruzsálem véres ostromát Titus fejezte be 70-ben. Eközben kiáltották ki császárrá. 81-ben halt meg, 40 éves korában. Titus dolgait részletesen megírja Josephus Flavius zsidó történetíró a »Zsidó háború« c. művében (III.1,3-tól VII.3,1-ig).
BF

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me