Debóra éneke

Full text search

Debóra éneke 1. Neve
Debóra éneke a B-ban a Bír 5,2-31-ben olvasható. Nevét Debóra prófétanőről kapta, aki az énekben leírt események idején Izráel bírája volt.
2. Történeti háttere
Debóra éneke történeti eseményt mond el költői formában. A Bír 4,1kk prózai elbeszélése szerint Éhúd bíró halála után Izráel ismét elhagyta az Urat. Ezért Isten Jábínnak, Hácór királyának a kezébe adta őket. Jábín hadseregparancsnoka Sisera volt, aki félelmetes haderővel: kilencszáz vas harci kocsival rendelkezett. Sisera húsz éven át keményen sanyargatta Izráelt. Ekkor Isten megszánta népét. Debóra, Isten kijelentése alapján, magához hívatta Bárákot, Abinóam fiát, s átadta neki Isten parancsát: tízezer emberrel vonuljon a Tábor hegyére. Bárák nemcsak parancsot kapott, hanem biztatást is: Isten kezébe adja Siserát a Kisón patakjánál teljes haderejével együtt. Bárák csak azzal a feltétellel volt hajlandó vállalni a parancs teljesítését, ha Debóra is vele megy. Debóra kész volt teljesíteni Bárák kívánságát, de figyelmeztette, hogy ez azzal a következménnyel jár, hogy Isten asszony kezébe adja majd Siserát. Minden úgy történt, ahogyan Isten megmondta. Az ütközet napját Isten határozta meg. Amikor Bárák lement a Tábor hegyéről seregével, Isten megzavarta Siserát összes harci kocsijával és táborával együtt, s megfutamodtak. Sisera egész hadserege elpusztult. A menekülő Siserát Jáél, a kéni Heber felesége behívta sátrába, de amikor elaludt, megölte.
3. Felosztása, tartalma
a) Felhívás Isten magasztalására (2-3). Az átélt szabadítás mindenestől Isten tette. Ő indította fel a nép szívét, hogy önként felkeljenek, a vezérek szívét, hogy a harcosok élére álljanak. A megszabadított nép magasztalja Istenét, a királyok, fejedelmek pedig okuljanak (vö. Zsolt 2,10). b) Jahve teofániája (4-5). Sisera hada azért semmisült meg, mert Isten megjelent népe megszabadítására. A teofánia leírása a szövetségkötésre emlékeztet: amikor jön az Úr, megrendül a föld, remegnek a hegyek, még a Sinai is (vö. 2Móz 19,16kk; 5Móz 33,2). Az ég és a fellegek csepegése valószínűleg a segítés módjára utal: Isten hatalmas felhőszakadást zúdított Sisera hadára. A Kisón megáradt. A harci kocsik harcképtelenné váltak. Erre utal a 4,15. Sisera harci kocsijaival és seregével ahhoz hasonló történt, mint a fáraóéval a tenger közepén (2Móz 14,24k). c) A nép szomorú helyzete a szabadítás előtt (6-8). Az ének, néhány mesteri ecsetvonással, szemléletesen tárja elénk a nép sanyarú helyzetét. Nem volt biztonság. Kihaltak az utak és ösvények. Hiányzott a vezetés. De mindez azért történt, mert a nép elhagyta Istenét. d) Felhívás az Úr igaz tettei hirdetésére (9-11). Isten szabadításával a helyzet gyökeresen megváltozott. Az utak járhatók. A pásztorok hangja szól az itatóvályúknál. Mindez hálaadásra és az Úr igaz tettei hirdetésére hív. e) A résztvevők és az elmaradók felsorolása (12-18). A hívásra Efraim, Benjámin, Manassé (Mákit), Zebulón, Issakár és Naftáli törzséből jöttek Bárák seregébe. Az ének elmarasztalja Rúben, Gád (Gileád), Dán és Ásér törzsét, mert távol maradtak a harctól. f) A harc leírása (19-23). A kánaáni királyok elbizakodottan vonultak hadba, de Izráel Istenével találták szemben magukat. Az ég és föld Ura mozgósította ellenük haderejét. A vágtató lovak patáinak csattogása a harc hevességét szemlélteti. Méróz valószínűleg a csata színhelye közelében fekvő izráeli település lehetett. Lakói nem segítettek a küzdelemben, ezért sújtja őket átok. g) Jáél hőstette (24-27). Szemléletesen írja le Sisera halálát. Siserát Isten halálra szánta. Jáél hőstettet vitt véghez, amiért áldás száll rá. h) Sisera anyjának fájdalma (28-30). Sisera halálának leírása után az ének Sisera anyjára irányítja a figyelmet. Az anya félelme jogos, a vigasztatás üres biztatás. i) Átok és áldás (31). Az ének átok- és áldásmondással fejeződik be, de nem hétköznapi értelemben. Voltaképpen prófétai ítélethirdetés, Isten igazságának és szentségének meghirdetése. Isten ellenségei elpusztulnak, az igaziak pedig fénylenek, mint a kelő nap az ő erejében.
4. Szerzője, keletkezési kora. Az ének szerzőségét nincs okunk elvitatni Debórától. Ez beleillik abba a gyakorlatba, hogy a nagy győzelmek után rögtön felcsendül a győzelmi ének, a szabadító Isten magasztalása. Így énekelt Mózes és Mirjám is a Vörös-tengeren való átkelés, az egyiptomi sereg pusztulása után (2Móz 15,2-18.21). Debóra éneke tehát közvetlenül a győzelem után született. Minden bizonnyal hamarosan le is írták. A Bír írója már meglévő anyagként használta fel.
5. Jelentősége. Debóra éneke egyike az ÓSZ legrégebbi (Kr. e. 12-11. szd.) költői részeinek. Nyelvi, történeti, vallástörténeti értéke igen nagy. Tükröződik benne a törzsek összetartozásának a tudata és széthúzásainak a ténye. Mindent Isten mindenható hatalma, igazsága és szentsége fényében lát, aki nem csak Izráel, hanem minden nép, s a mindenség Ura.
N A

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me