Diakónus

Full text search

Diakónus A diakonosz (= szolga) szó mintegy harminc alkalommal fordul elő az ÚSZ-ben. Többnyire olyan valakit jelöl, aki valamilyen szolgálatot végez. Néhány esetben viszont egy meghatározott gyülekezeti tisztséget jelöl.
A kánai menyegzőn szorgoskodó szolgákat jelöli két alkalommal is (Jn 2,5kk). Használatos a világi nagyságok szolgálatában állókra is (Mt 22,13). Pál e szót használva vall arról, hogy »új szövetség szolgái« lettek (2Kor 3,6). Jelölik vele a Jézus Krisztusért fáradók munkáját (Jn 12,26; 2Kor 11,23; 1Tim 4,6). Vonatkoztatják Isten szolgálatára (2Kor 6,3kk; 1Thessz 3,2).
Pál a pogány római hatalomra használja, mint Isten szolgájára (Róm 13,4).
Az ÚSZ-ben előfordul a diakonosz elnevezés úgy is, mint egy meghatározott gyülekezeti tisztség megnevezése. E jelentésben találkozunk vele a Fil 1,1 és az 1Tim 3,8kk helyein. A Fil 1,1 arra mutat, hogy a jeruzsálemi példa nyomán a g. gyülekezetekben is intézményessé vált tisztük. Ezért volt szükség jogaik és kötelességeik törvényes körülírására (1Tim 3,8kk). A »jeruzsálemi példa« említése azért legitim kifejezés, mert korán kialakult az a vélemény, amely csak azt a hét férfit tekintette diakónusnak, akiket kegyes férfiak közül választottak ki az asztalok körüli szolgálatra (ApCsel 6,1-7). Az a tény, hogy közülük István és Fülöp igehirdetők is voltak, arra mutat, hogy a gyülekezetet vezető presbitereknek és püspököknek nemcsak a szeretetmunkában voltak segítségükre. Erre mutatnak azok a követelmények, amelyeket velük szemben felállít Pál (1Tim 3,8kk). A későbbi időkben már csak a püspökök segítői a szegények és betegek gondozásában.
FK

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me