Didakhé

Full text search

Didakhé Teljes címén: A tizenkét apostol tanítása. Alcíme: Az Úrnak a tizenkét apostol által a pogányoknak adott tanítása. Eszerint ez a Tanítás szinte a Mt 28,19-ben lévő parancs végrehajtásának tekinthető. Célja a keresztyénség tanainak rövid összefoglalása. A legelső keresztyén káté, ill. gyülekezeti rendtartás. Szövegét ugyan csak 1873-ban találták meg, és csak 10 évvel később publikálta a Jeruzsálemi Patriarchátus konstantinápolyi könyvtára, de Alexandriai Kelementől kezdve Eusebiusig mindenki ismerte.
Az 1-6. fejezet az élet és halál útjának vázolásával egy egyetemes keresztyén erkölcstan alapvonalait rajzolja meg, gyakran idézve benne Jézus szavait. Athanasius egyházatyától tudjuk, hogy ezt az első részt a katekumenusok oktatásában használták. Ez az ún. »két út« - az élet és a halál útja -, amely a zsidó katechézisnek volt az alapelve, Barnabás levelében is megtalálható. A két szöveg azonban nem azonos.
A 7-10. fejezetben a keresztyén szertartásokról és az ezekkel összefüggő kötelességekről van szó: a keresztségről, a böjtről, az imádkozásról - amivel kapcsolatban idézi a Miatyánkot -, végül a gyülekezet hetenként tartott közös étkezéséről, amit a szöveg ugyan eucharistiának ír, de még nem jelenti itt a későbbi értelemben vett úrvacsorát.
A 11-16. fejezet a gyülekezet együttélését szabályozza, egészen az Úr visszajöveteléig. E két utóbbi részt a 4. szd.-tól kezdve többször átdolgozták és kiadták apostoli rendelkezések és kánonok, vagy egyházszervezet címek alatt.
A Didakhé korai keletkezését igazolja, hogy a gyülekezetek állapota még igen egyszerű. Szétszórtságban élnek és a közös hit mellett a keresztség, az úrvacsora és a vendégszeretet gyakorlása tartja össze őket. A keresztséget még csak felnőtteknek szolgáltatják ki, gyermekkeresztségnek nyomát sem találjuk. Az úrvacsora áldozat ugyan, de az üdvközvetítő jelentősége még nincs kihangsúlyozva. A gyülekezeteknek még nincsenek állandó lelkipásztoraik, vándor misszionáriusok látogatják őket. De mint Pál idejében, itt is jelentkeznek hamis tanítók, akik az ev. hirdetése ürügyén akarnak a gyülekezeteken élősködni. Az igazi igehirdető azonban nagy tiszteletre tarthat igényt. De neki sincs más joga, mint az igehirdetés.
A gyülekezetben vázolt körülmények, amelyek megegyeznek Barnabás levelével és Hermász Pásztorával, valamint az, hogy Alexandriai Kelemen egyházatya szó szerint idéz belőle azzal a megjegyzéssel, hogy ez az »Írás«-ból való, tehát az ÚSZ-i iratokkal azonos tekintélyűnek tartotta, azt igazolják, hogy már korán tekintélyes irat lehetett. Így a keletkezését a 2. szd. első felére tehetjük. Mivel Egyiptomban, Szíriát évszd.-okkal megelőzve, már a 2. szd.-ban használták, keletkezési helyéül Egyiptomot tartjuk.
BF

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me