Dög

Full text search

Dög H. nöbáláh, g. ptóma, vagy helyette a szóma mint »szalonképes« megnevezés.
1. Jelenti a természetes halállal kimúlt, vagy szerencsétlenség következtében elhullott, ill. valamilyen ragadozó állat által megölt jószág tetemét. Tehát a B értelmezése szerint az az állati tetem számít dögnek, amely a fent említett módok valamelyike szerint múlt ki, s nem pedig az étkezési vagy rituális célból történő vágás következtében, ill. vadászaton.
2. A zsidó kultuszi-rituális törvények megkülönböztettek tiszta és tisztátalan állatokat (3Móz 11,1kk), azonban a döglött jószág teteme minden körülmény között tisztátalannak, ill. tisztátalanná tevőnek minősült, tekintet nélkül arra, hogy élve tisztának vagy tisztátalannak minősítette-e a törvény (2Móz 22,30; 3Móz 11,39k; 17,15; 22,8). Az az izráelita, aki szándékosan vagy akár véletlenül is megérintette a dögöt, tisztátalanná vált, s kirekesztetett az Istennel és a zsidó néppel való közösségből, s csak bizonyos tisztálkodási előírások elvégzése, valamint áldozatbemutatás után válhatott újra tisztává (3Móz 5,2kk).
Nemcsak az izráelita, hanem minden használati tárgy is tisztátalanná vált, ha döglött állat teteme érintette (3Móz 11,32-38). Azonban a dögöt az izráeliták el- vagy odaadhatták idegeneknek (5Móz 14,21), sőt annak a zsiradékát ipari célokra maguk is felhasználhatták (3Móz 7,24).
3. A szó a B-ban képletes értelemben is használatos (Ez 32,3kk; Hab 1,8), sőt maga Jézus is alkalmazza dicsősége visszajövetelével összefüggésben (Mt 24,28; Lk 17,37).
DI

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me