Felügyelő, felvigyázó

Full text search

Felügyelő, felvigyázó Olyan tisztség, melynek hordozója valamilyen közösség dolgait ellenőrzi, irányítja, azért felelősséget vállal.
1. Az ÓSZ-ben a pákid, felügyelő, kormányzó, a pákad »gondoskodni valamiről, törődni valamivel, utánanézni« igéből. Tisztségként a főnév csak Neh 11-ben és 2Krón 34-ben fordul elő 5 helyen. A többi 11 előfordulása eltérő értelmű.
2. A Jézus korabeli zsidóságban a »felügyelő«-t az ún. DAMASZKUSZI IRAT möbakkér-nek nevezi, a qumráni szekta irataiban is így szerepel. Ez nem papi ember volt, hanem a közösségen belül volt nagy szerepe a felvételek, a fegyelmezés, a diakónia ügyeiben. Az volt a célkitűzés, hogy közössége »pásztora« legyen.
3. A klasszikus g. nyelvben az episzkeptomai igéből (ez egyszeri utánanézést fejez ki), vagy az episzkopeó igéből (mely tartós, ismétlődő jellegű) származik az episzkoposz = felügyelő főnév. Először egy bizonyos istenség tevékenységét jellemezték vele, aki a szerződések megtartására és a piacra ügyelt. Később átvitték az emberi tevékenységre, pl. felügyelet valamilyen állami szervezetnél. A g. egyesületi jogban így nevezték azt, aki a kultuszközösség külső ügyeit intézte.
4. Az ÚSZ-ben, ha nem PÜSPÖKöt jelent, akkor Krisztusra vonatkozik, »lelkünk felvigyázójára« (1Pt 2,25). Mellette a »pásztor« szó szerepel, ami mutatja, hogy a »felügyelő« nem hatalmi, nem is adminisztratív, hanem gyülekezeti tagokkal törődő feladat volt. A feladat és az egyházi állandó tisztség közti átmenetnek tekinthető az ApCsel 20,28, ahol a presbiterek egyik szerepe, megbízatása a felügyelet. (Ld. még PÜSPÖK).
BJ

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me