Futár

Full text search

Futár A futárokat csak az ÓSZ említi. Tisztük egyrészt a királyi parancs gyors továbbítása. Amikor Hámán Ahasvérós király nevében tollbamondja a zsidók kiirtásáról készült parancsot, ezt a lovasfutárok - a királyi posta alkalmazottai - bőrtokba rejtve viszik valamennyi tartományba, hogy a parancs Adar hó 13-áig eljusson a birodalom minden városába. Amikor megérkeztek Susán városába, »kihirdették a törvényt«. Vagyis nemcsak írásban vitték a király üzenetét, hanem szóban is (Eszt 3,13-15). Ahasvérós lovas futárai a királyi ménes postalovain vágtattak (Eszt 8,10). Ezékiás király és a vezető emberek leveleivel is futárok mentek egész Izráelbe és Júdába, ahol városról városra jártak, de kinevették és kigúnyolták őket (2Krón 30,6.10).
Tisztükhöz tartozott az is, mivel K-en ez az előkelőség jele volt, hogy valaki előtt e célra felfogadott emberek futottak. Egyiptomban a királynak és a főembereknek volt joga kengyelfutókat alkalmazni. Izráelben a királynak volt meg az a joga, hogy »futnak harci kocsija előtt« (1Sám 8,11). Így értjük meg, hogy a lázadó Absolon is azzal akarja igazolni a hatalmát, hogy »szerzett magának egy harci kocsit és ötven embert, akik előtte futottak« (2Sám 15,1). Ezt a szokást a szentíró azonban gonosz, pogány dolognak tekinti.
A futár rendszerint egyedül fut, mint ahogy Dávid őrállója látja (2Sám 18,24.26) és vagy örömhírt hoz, mint az említett futár (28.31) vagy gyászhírt, mint az a futár, aki Élinek vitte meg két fia halálhírét és az Isten ládája elvesztését (1Sám 4,12-18). Futárról van szó ott is, ahol a Károli fordítás »kengyelfutót« említ (Jób 9,25).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me