Habakuk könyve

Full text search

Habakuk könyve 1. Szerzője
A könyv szerzője az 1,1 és a 3,1 szerint Habakuk próféta. Nevének eredete, jelentése vitatott. A hbk gyök jelentése: átölel, átkarol. Olyan ember, akit Isten szeretetével átölel, s aki népét a nehéz időkben szeretettel átöleli. Másik értelmezése szerint a h. habakkuk az asszír hambakuku megfelelője, ami egy illatos kerti növénynek, a bazsalikomnak a neve. Eszerint a próféta a halál, a pusztulás közelében jó illat, az élet illata népe között. Ha nevének jelentése homályos is, küldetése, egyénisége egyértelműen, világosan rajzolódik ki a könyvéből. Habakuk Isten követe, üzenetének, kijelentésének tolmácsolója: próféta. Népe és kora bűneivel, nyomorúságaival Isten színe elé járul, és az Úr válaszáért tusakodik. A 2,1-ben külön is leírja, hogyan készült az Úr kijelentésének fogadására. Az imádkozó próféták, zsoltárosok sorába tartozik ( Mik l,8kk; 6,1kk; Jer 8,18kk). Jóbhoz hasonlít, aki az igazságért tusakodik, és Illéshez, aki panaszával a Hórebre menekült. Olyan ember, akinek mindene volt az Úr: Istene, Szentje, mentsvára (1,12), öröme, üdvössége (3,18), erőssége (3,19). A B-i hagyomány a kispróféták sorában Náhum és Zofóniás közé sorolta. Időmeghatározás szempontjából ez azt jelenti, hogy Kr. e. 7. szd. utolsó harmadában, Jósiás, Jóáház uralkodása idején élt, Jeremiás próféta kortársa volt. A hagyomány szerint megérte Jeruzsálem pusztulását, s Jeremiással együtt sírt a romok felett.
2. A könyv keletkezése. A könyvben az 1,6 utal Habakuk korára. Eszerint a káldeusok feltörőben vannak. Ez a folyamat az utolsó nagy asszír király, Asszurbanipal (Kr. e. 669-626) halála után ment végbe. Ninive elesett Kr. e. 612-ben, Jósiás vereséget szenvedett Megiddónál, Nékó fáraó Karkemisnél (Kr. e. 605). Írásba foglalása már a próféta életében megtörtént, sőt lehetséges, hogy részben vagy egészben a kultuszban is helyet kapott.
3. Felosztása és tartalma. A felirat után (1,1) két párbeszéd következik (1,2-11.12-17), majd a próféta imádságával, zsoltárával fejeződik be a könyv (3,1-19). A két párbeszéd annak a tehernek a leírása, amit a próféta látott (1,1). Jósiás reformja nem hozta magával a nép belső megújulását. Erőszakot, önkényt, romlottságot lát mindenütt. Nem érvényesül a törvény, nem hoznak igaz ítéletet, a gonosz kijátssza az igazat. A kérdésre: Meddig, Uram?, Isten válasza: Már útban az ítélet, végrehajtói a káldeusok. A próféta megrémül a látomástól, s felteszi a második kérdést: Uram, meddig tart ez? Az időt Isten fenntartja magának, az ítélet okait mondja el a jajokban, s azt, hogy egyedül hit által lehet megmaradni (2,4). A befejező zsoltár elején kéri Istent, hogy a haragban is emlékezzen meg az irgalomról (3,1k), ezt követi Isten epifániájának a leírása (3,3-17), majd a reménység szava csendül fel (3,18k).
4. Teológiai üzenete. Prófétai feladat az őrhelyre állni, Isten elé vinni a kérdéseket, és tőle feleletet várni. Isten minden bűnt megítél, semmi sem marad titokban, még a kövek is kiáltanak a falból (2,11). Isten ítéletre és szabadításra jön. Végül ítéletének eszközeit is összetöri, népét megtisztítja, megmenti. Különösen fénylő üzenete a könyvnek: az igaz hite által él (2,4).
5. Habakuk könyve az ÚSZ-ben. Pál apostol a pizidai Antiókhia zsinagógájában mondott beszédében figyelmeztetésként idézi az 1,5-öt. Ha nem fogadják el Jézust, ugyanúgy eljön az ítélet, mint régen (ApCsel 13,41). Szintén Pál apostol idézi a 2,4-et a Róm 1,17-ben és a Gal 3,11-ben, ami Luther révén a reformáció, a hitből való megigazulás vezérigéje lett. A Zsid 10,37-39 hátterében is a Hab 2,4 áll. A Jel 20,9 a Hab 1,6-ra, a Lk 1,47 a Hab 3,18-ra utal.
NA

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me