Jóel könyve

Full text search

Jóel könyve 1. A tizenkét ún. »kisprófétai« könyv közül a második. Szerzőjéről nevén kívül - Jóel, Petúél fia - semmit nem közöl. A név hitvallás: »Jahve Isten«.
2. Megírásának idejét a címirat nem közli, ezért vitatott. A könyv szövegében azonban több támpontot találunk: Isten népét Izráelnek nevezi. Izráel középpontja Sion és Jeruzsálem (2,17; 4,2.16). A királyság bevezetésétől fogva Izráel az É-i országrész neve (2Sám 5,6kk). Csak a fogság idején kezdik újra az egész népet Izráelnek nevezni (vö. Ez 37,15-17), ennek pedig csak a fogság után lesz újra Sion és Jeruzsálem a középpontja. Az ország felosztására és a nép fogságba vitelére mint múlt időre utal vissza (4,2k). Jeruzsálem fala és a templom már megépült, a kultusz folyik (2,9; 1,13k; 2,15-17), tehát Ezsdrás-Nehémiás kora után vagyunk. Királyra, helytartóra nincs utalás, a nép vezetői a papok. A g.-ök is föltűnnek a láthatáron, mint az eladott izraeliták megvásárlói, de még nem mint a világ meghódítói (3,6). Nagy Sándor kora még nem érkezett el. Mindez a Kr. e. 400 körüli időre mutat.
3. Tartalma: Borzalmas, soha nem látott sáskajárás pusztítja el az országot. Hatalmas nép ez, fogai oroszlánfogak, mindent elpusztítanak annyira, hogy megszűnik az étel- és italáldozat is az Úr házában. Mindenki szomorkodik (1,2-15). Fölhív a bűnbánatra (1,13k). Az Úr napja közeledik, majd újra az éhínség képei következnek, most már a szárazság is súlyosbítja (1,15-20).
A sáskajárás olyan, mint egy félelmetes hadsereg beözönlése. Az Úr mennydörög az élén, az Ő tábora ez, az Úr napja közeledik (2,1-11). Teljes szívvel való, igazi bűnbánatra hív föl: »Szíveteket szaggassátok meg, ne a ruhátokat« - hátha megbánja az Úr és az ítéletet áldásra fordítja (2,12-17). Az Úr kegyelmét hirdeti a továbbiakban: elűzi az ellenséget, bőven ad termést, olyan bőven, hogy pótolja a sáskajárásos éveket. Ezentúl velük lesz (2,18-27).
Kitölti Isten a lelkét. Ez is az Úr napja. Félelmetes jelek kísérik, de aki az Úr nevét hívja segítségül, az megmenekül (3).
Ítélet következik a népekre Izráel fogságbaviteléért, Izráelt pedig hazahozza a szétszórtságból az Úr (4,1-8). Az Úr napja a népek elleni ítélet lesz. Visszájára fordul az Ézs 2,2-4 ígérete: a békés szerszámokból fegyvereket kell kovácsolni. Jósáfát völgye lesz az ítélet helye. Az Úr hangja a Sionról harsan fel (4,9-16a). Izráel fiai az Úr oltalmában és bőségben élnek (4,16b-21).
4. A könyv üzenetének középpontjában az ÚR NAPJA áll. A nép eredeti váradalma az volt, hogy ezen a napon az Úr megítéli, elpusztítja az ellenségeket, saját népét pedig fölmagasztalja. A próféták azt hirdették, hogy éppen fordítva lesz. Az Úr a saját népét ítéli meg ezen a napon, annak bűnei miatt. Hirdették ezek a próféták az ítélet után következő kegyelmet is. Jóel-ben egyesülnek ezek a motívumok: a) Az Úr napja elsősorban rettenetes ítélet lesz. A felvonuló sáskasereg élén maga az Úr halad Izráel ellen. b) Van azonban erről a napról egy másik üzenete is: Isten kitölti lelkét ezen a napon népe fiataljára és öregjére. Látomás és álom lesz Izráel osztályrésze. Ezt idézi Péter pünkösdi prédikációjában (ApCsel 2,16-21), mint ami a Szentlélek kitöltésével beteljesedett. c) Harmadik mondanivalója: ítélet a pogány világ fölött. Ez látszólag azonos azzal a váradalommal, amely ellen a próféták szóltak.
Az Úr napjáról szóló három mondanivaló látszólagos ellentétét a BŰNBÁNAT hirdetése oldja fel. Enélkül ítélet ez a nap. Az ítélet utáni boldog kor hirdetésében sem különbözik a többi prófétától. A bűnbánat feltétele alatt kapcsolja össze ennek kezdetét az Úr napjával. Új mondanivalója erről a napról a lélek kitöltetése.
Ugyancsak kapcsolódik a korábbi próféták hirdetéséhez azzal, hogy szembeállítja a kultusz gyakorlását az igazi bűnbánattal. A fogság utáni, helyreállított kultuszi életben újra szükség volt ennek hangoztatására.
A prófétáknál nem ritka, hogy a végső boldog kort a természeti bőség korának rajzolják. Ha a bűn büntetése a termőföld megátkozása (1Móz 3,17-19), ha Izráel hűtlenségének büntetése mindenféle csapás (5Móz 28,15kk), akkor természetes, hogy abban a korban, amelyben Izráel tiszta lesz, áldások következnek rá. Így írt erről a többi próféta is (pl. Ézs 4; 11,6-10; vö. 5Móz 28,1-14). Jóel is a bőség képeiben festi ezt a kort, miközben Egyiptom és Edóm puszta lesz az elkövetett vétkek miatt, de azért utal a missziói feladatra is: forrás fakad az Úr házából (4,19). Ezzel a képpel benne áll egy olyan hagyományban, ami az ÚSZ-ben is folytatódik (Ez 47,1-12; Jn 7,37-39; Jel 22,1).
Izráel népe jól tudta, hogy a fogság bűnei büntetésként jöttek Istentől. Ézs 10,5kk, vagy Náhum, Abdiás azt is világossá teszik, hogy ez nem menti fel azokat a népeket, amelyeket Isten fölhasznált. Amennyiben túllépték illetékességük körét, kedvüket lelték a pusztításban, őket is megítéli Isten. Azonkívül minden Izráel elleni támadás Isten népe elleni támadás. Ez teszi érthetővé, hogy amikor a próféta az Úr ellen szegülő világ megítéléséról beszél, azt a fogságravitelért való büntetés képébe öltöztetve teszi. A népek - ebben az összefüggésben, és csak ebben! - megszűnnek hús-vér emberek lenni, és az istenellenes hatalom szimbólumaivá válnak (vö. Ez 38-39, vagy a Jel-ben BABILON szimbolikája). Nem zárja ki ez a Sionra menekülés lehetőségét (Jóel 3,5; vö. Ézs 2,2-4). Ez is abban az összefüggésben nyeri el helyes értelmét, hogy az Úr napja a saját népe ellen is irányul, ha az lázadó. Ezért sem lehet Jóel-t két, egymással össze nem függő részre bontani, mint azt egyes kritikusok teszik.
Az isteni kegyelem szuverén. Mint ahogyan nem lehet a kultusz gyakorlásával kikényszeríteni, úgy nem lehet bűnbánattal sem (»Ki tudja, hátha«... 2,14). Az őszinte bűnbánatra azonban a biztos könyörület válaszol (2,18kk).
5. A pontos datálás elhagyása bizonyára szándékos a könyvben. Izráel prófétái nem általános igazságokat mondtak Istenről, hanem a történelem meghatározott helyzeteiben hirdették az Ő akaratát. Innen a sok pontos keltezés a prófétai könyvekben. Jóel könyve - bármikor keletkezett is - a történelem egy bizonyos pontján fogalmazta meg a maga üzenetét, amely akkor időszerű volt. A könyv azonban a maga rövid voltában zárt, egységes tanítás az Úr napjának eljöveteléről. Ezért maradt keltezetlen.
Mózes azt kívánta, bárcsak Izráel egész népe próféta, és a Lélek részese lenne (4Móz 11,27-29). Ennek az időnek az eljövetelét hirdeti Jóel. Amikor valóban beköszöntött, nem korlátozódott Izráel népének megtérőire (ApCsel 11,44-7).
CP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me