Jordán

Full text search

Jordán H. jardén; g. Iordanész. Egyiptomi iratok már a 19. dinasztia idején is említik (Kr. e. 13. szd.) ja-ar-du-na néven. A név kánaáni formája jardón, arám formája jardén. A név jól illik a folyóra, ui. a járad ige jelentése: leszáll, süllyed. Egyesek árja eredetű összetett szónak tartják a Jordán nevet: jór = év (vö. Jahr, year) és don = folyó (vö. Don, Donau = Duna). Eszerint a Jordán név jelentése évelő (ti. állandó vizű) folyó. Mai arab neve el-urdunu és es-serica az itatóhely.
A Jordán folyó medrét a föld kérgén keletkező hasadás hozta létre. A mélyedés tovább húzódik D felé: a Holt-tengertől D-re terül el az Araba-sivatag, ettől D-re a Vörös-tenger, majd a nagy afrikai mélyedés.
A Jordán Palesztina É-i részén, a hófödte Hermón-hegy lejtőjén ered, három bővizű forrásból. Egyik a hegy NY-i lejtőjén levő el-hasbani; ez a tengerszint felett 520 m magasan van. Másik a hegy D-i lejtőjénél (tell-el kadi-nál, az ÓSZ-i Dánnál) a tengerszint felett 154 m magasan levő nahr-elleddán; harmadik a Szíria területéről érkező nahr banjasz. Ez a leghíresebb. A tenger szintje felett 330 m magasan, mészkősziklák közül zúgva tör elő a bővizű forrás (Zsolt 42,7k). Ezt a természeti jelenséget a régi kor embere csodának tartotta. A föníciaiak itt tisztelték Baalt, a g.-ök pedig Pánt. Az ő nevéről nevezték el a szomszédos várost Paneasznak. Nagy Heródes híres templomot építtetett itt, fia pedig, Heródes Philipposz negyedes fejedelem a császár tiszteletére újjáépíttette a várost, és Cézárea Filippinek nevezte el.
A három forrás egyesülése után a Jordán egy termékeny síkságon folyik keresztül, majd a Húle-tóhoz érkezik. Ez a név nem található meg a B-ban; egyesek a Józs 11,5.7-ben említett Méróm vizével azonosították. A Húle-tó kb. 5 km hosszú és 3 km széles, vize 3-5 m mély. Partja mellett mocsarak voltak. Itt nád, sás és magas fű termett; vaddisznók, sakálok, hiénák és vízimadarak tanyáztak. A Húle-tó vidéke ellátta Palesztinát papirusznáddal. De egészségtelen vidék volt, ahol gyakori volt a malária. Valószínűleg ebben szenvedett Péter anyósa is (Mt 8,14k; 1,30k; Lk 4,38k). A mai Izráel a mocsarakat lecsapolta.
A Húle-tótól a Genezáreti-tóig 210 métert süllyed a Jordán. A tó más nevei: Kinneret, Galileai-tenger, Tibériás-tenger. A Húle-tó felszíne 2 m-rel a tenger szintje felett, a Genezáreti-tó felszíne 208 m-rel a tenger szintje alatt van. A két tó közti távolság mindössze 16 km. A Genezáreti-tó hossza É-D-i irányban 21 km, szélessége K-NY-i irányban 12 km, legmélyebb pontja 44 m. Vize tiszta, édes, és mindmáig bővölködik halban. A tó két oldalán meleg vizű források vannak; ezeknek gyógyító erőt tulajdonítottak. Mivel a tavat hegyek veszik körül, szinte katlanban van. Megreked benne a meleg, nem ritka az 50 fokos hőség. De az esti hűvös tengeri szelek könnyen vihart okozhatnak (Mt 8,23-27; 14,24-33).
A Genezáreti-tótól légvonalban 110 km-re D-re van a Holt-tenger. Ezen a szakaszon a Jordán sokat kanyarog, emiatt a tényleges távolságnak kb. háromszorosát teszi meg. Szintje további 188 métert süllyed, úgyhogy mire a Holt-tengerhez ér, a tenger szintje alatt 396 m mélyen van a víz felszíne. K-ről két bővizű folyó táplálja: a Jarmuk és a Jabbók; a kettő között még 9 kisebb folyó van. NY-ról a nahal haród folyik a Jordánba (arab neve nahr dzsalud). A Jordán a Genezáreti-tótól D-re levő 40 km hosszú szakaszon bővizű. Partja nem magas. Vize számos kisebb tavat táplál, melyekben halat tenyésztenek. Erre a vidékre ráillenek 1Móz 13,10 szavai: Bővizű föld…, olyan, mint az Úr kertje.
Az ettől D-re levő 70 km hosszú szakaszon a Jordán völgye mélyebb és szűkebb, két oldalán meredek és sivár partokkal. Itt már nincsenek gázlók; az É-i részen még kb. 60 gázló van. A Jordán alsó folyásánál, a Jabbók folyótól D-re terül el az ún. Kikkár. A szó jelentése: kör; a magyar fordításban »környék« a neve. Itt ui. a Jordán medre majdnem olyan széles, mint amilyen hosszú. A part két oldalán tágas teraszok vannak. Arab nevük el-Ghor = a lapály. Innen meredeken lejt a vízmosások által szeszélyes formájú ún. kattára (= dombvidék) a part közvetlen közelébe. Ezt a vidéket nevezi a B a Jordán büszkeségének, gö'ón hajjardén-nak; arab neve ez-Zór (= a liget). Az ÚF-ban ez a »Jordán sűrűje« (Jer 12,5). Itt fűzfa, nyárfa, tamariszkusz és bozót található. A B-i időben még oroszlánok is tanyáztak itt (1Sám 17,34; Jer 49,19; 50,44; Zak 11,3). A Zór kb. 50 m-rel alacsonyabban fekszik, mint a Gór. A Zór terméketlen és lakatlan, a Gór művelhető.
A Holt-tenger 78 km hosszú. Legnagyobb szélessége 18 km, legmélyebb része 400 m, vizének szintje 396 m a tenger szintje alatt. A Jordán szintje tehát a legmagasabban fekvő forrástól a Holt-tengerig légvonalban 220 km-es távolságon 916 métert süllyed. Ez az egész földön egyedülálló jelenség éppen úgy, mint maga a Holt-tenger, mely a Föld legmélyebben fekvő tava. DK-i részén van egy félsziget, az ún. Lisán (= nyelv). Nevei: Sós-tenger, a Puszta tengere és K-i tenger, arabul bahr lut = Lót tava (1Móz 19,23-29) alapján. A víz 25% sót tartalmaz. A magas sótartalom miatt a Holt-tengerben nincsenek élőlények és vízi növények. A Jordán maga is visz sót a Holt-tengerbe; a Holt-tengernek nincs kivezető nyílása. Az a napi 6 millió köbméter víz, amely a Holt-tengerbe folyik, mind elpárolog. Ehhez járul a Jordán két K-i mellékfolyójának, az Arnónnak és a Zerednek a vize is. Jól illik erre Préd 1,7 mondása: »Minden folyó a tengerbe ömlik, és a tenger mégsem telik meg«.
A Holt-tenger környéke gyéren lakott, rosszul termő vidék. Legfeljebb az oázisok mellett kedvezőbbek a körülmények. Ilyenek Én-Gedi és Én-Eglaim (Ez 47,10). A B-i hagyomány tud arról, hogy hajdan virágzó városok voltak itt (1Móz 14,2.8; 19,24-28). Ezen a vidéken élt a qumráni gyülekezet is.
KP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me