Júdás levele

Full text search

Júdás levele A KATOLIKUS LEVELEK csoportjába tartozó ÚSZ-i irat. Elnevezése ellenére nem tekinthető valóságos levélnek, erre vall a megszólítás általános jellege és a befejezés liturgikus hangvétele (Júd 1k és 24k versek). Amennyiben levélként funkcionált, akkor is több gyülekezethez szóló körlevél lehetett. A szerző »intés«-nek nevezi iratát (Júd 3).
1. A levél szerzője JÚDÁSnak, Jakab testvérének nevezi magát. Minden valószínűség szerint az Úr testvére Jakabról van szó (Jak 1,1 stb.), így Júdás a Jézus testvérei sorában a harmadik (Mk 6,3) vagy a negyedik (Mt 13,55). Általános nézet szerint azonban nem valószínű, hogy ő lett volna a valóságos szerző, hanem pszeudonim iratról van szó, amely a Júdás tekintélyével kívánja nyomatékossá tenni mondanivalóját, akinek a neve Hegesippus egy adata szerint a Kr. u. 1. szd. végén már általánosan ismert volt. Ezt a feltevést az valószínűsíti, hogy a szerző az apostoli korról mint lezárt időszakról ír (17) és a hit vonatkozásában erőteljesen hangsúlyozza a hagyomány szerepét (3). Zsidó származására vall az, hogy ismeri és idézi a Mózes Mennybemenetele és a Hénók Apokalipszise című ÓSZ-i apokrifus iratokat (9–10.14), és késői zsidó, valamint korai keresztyén elemek is felismerhetőek szövegében. Megjegyzendő ugyanakkor, hogy a levél nyelvezete gondosan csiszolt g.; ez Palesztinán kívüli származásra enged következtetni.
2. A levél keletkezési idejét behatárolja az, hogy a szerző a már említett ÓSZ-i apokrifus iratokat, mint teljes értékű szent iratokat kezeli. Tekintve, hogy az ÓSZ-i kánon leírása Kr. u. 90-ben történt meg Jamniában, s ettől kezdve ezeket már nem tekintették a többi ÓSZ-i irattal egyenértékűnek, feltételezhető, hogy a levél 90 előtt keletkezett. Az apostoli kortól való eltávolodással kapcsolatban mondottak viszont nem indokolják, hogy ennél az időpontnál sokkal korábbra gondoljunk. A levél megírásának helyére nézve semmiféle használható adat vagy feljegyzés nincs.
3. A levél címzettjeiről (első olvasóiról) nem tudunk meg semmi közelebbit, csak feltételezhető, hogy Kis-Ázsia területén élő pogánykeresztyénekről lehet szó.
4. A levél tartalmát és mondanivalóját egy gnosztikus tévtanítás és a hozzá kapcsolódó kegyességi gyakorlat elleni szenvedélyes polémia határozza meg. E tévtanítás esetében a GNOSZTICIZMUSnak egy olyan válfajáról van szó, amely az általában ismert aszketikus irányzatokkal szemben szabados és rajongó sajátosságokat mutat. Bizonyos mértékig hasonló ez az irányzat a korinthusihoz, és ahhoz, amilyen ellen a pásztori levelek is küzdenek, vagy amilyet a Jel 2,6kk, 20kk is tükröz. A hasonlóságok ellenére azonban ezeknek az irányzatoknak az azonosítása nem indokolt. A szinkretizmus világában nem elszigetelt jelenség, hogy egyes irányzatok, vallási jelenségek spontán módon jelennek meg. Elmondható, hogy erről a fajta tévtanításról csak az itteni beszámoló alapján vannak ismereteink.
A tévtanítás képviselői nem kívülről támadják a gyülekezetet, hanem annak tagjaiként. Önmagukat lelki embereknek tartják (pneumatikoi), a 8. vers »álmodozóknak« nevezi őket. Az enupniazó kifejezés álomban - itt valószínűleg eksztatikus állapotban - nyert látomásra vonatkozik. Alapszemléletük, hogy mivel üdvösségük elvégzett dolog, s ahhoz a testi létnek, a testiségnek nincs köze, joguk van a szabadosságra és kicsapongásra (4.) vers. Ennek következtében beszennyezik a gyülekezet életét, dőzsölésre használják a szeretetvendégséget (vö. AGAPÉ), anyagiasak (11kk) versek. Hangoskodók, zúgolódók, fennhéjázók, elvtelenek (16). Mindezzel megvetik Isten kegyelmét és megtagadják Krisztust. A levél istenteleneknek, káromlóknak tekinti őket, és leszögezi, hogy nem lelki, hanem testi emberek (pszükhikoi), akikben nincsen Szentlélek. A szerző mindezekért szenvedélyes hangon ostorozza őket, és a legsúlyosabb ítélettel fenyegeti, amire nézve az ÓSZ-ből, ill. a már említett apokrifusokból vett idézetekkel támasztja alá mondanivalóját.
Mindezekkel szemben a levél a gyülekezetet a hitben való épülésre, imádságra és az apostoli tanításra való emlékezésre buzdítja. Ugyanakkor a kételkedők, sőt a tévelygők iránti könyörületre is int, de a tőlük való határozott elkülönülésre is (23.). Az egész levél szenvedélyes hangvétele indokolja a záró formulaként olvasható, meglehetősen részletező doxológiát (24k).
5. A levél hagyományozása sajátos kettősséget mutat. A korai időszakban egyértelműen kánoni iratnak tartják (MURATORI KÁNON, Tertullianus, Alexandriai Kelemen), viszont Eusebius a Historia Ecclesiastica című művében arról számol be, hogy Origenész idézi ugyan, de nem tartja kánoni iratnak. Ugyanez az álláspontja Hieronymusnak is. Ennek a felfogásnak az a nyilvánvaló alapja, hogy a Júd apokrifus iratokat is használ. A NY-i Egyház kánonlistáin a levél helyzete a 4. szd.-tól kezdve szilárd. Luther Márton a levelet nem sorolta az ÚSZ megbízható, fő könyvei közé.
A Júd szoros irodalmi kapcsolatban van a 2Pt-rel, mégpedig minden valószínűség szerint oly módon, hogy a 2Pt szerzője használta a Júd szövegét (vö. PÉTER LEVELEI).
SzCs

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me