Kéziratok jelölése

Full text search

Kéziratok jelölése A B szövegének kritikai kiadásai, tudományos feldolgozása, a kéziratok áttekinthetősége, a közöttük való eligazodás nélkülözhetetlenné tette jelölésüket. A kéziratok jelölésénél lényeges szempont volt, hogy – legalább a fontosabbak – kapjanak nevet, s ezeknek legyen általánosan elfogadott rövidítése, továbbá, hogy legyenek olyan jelölések is, amelyek tájékoztatnak arról, hogy a szóban forgó kézirat a kéziratok milyen szövegcsoportjába tartozik. Ilyen tájékoztató jelölések:
H = egyiptomi szövegforma.
K = koiné, Antiókhiában, később Konstantinápolyban elterjedt szövegrecenzió, amit birodalmi szövegnek is neveznek.
J = jeruzsálemi szövegforma, használata nem általános.
Gmai = codices maisculis scripti (nagybetűkkel írt kódexek).
Gmin = codices minusculis scripti (kisbetűkkel írt kódexek).
Fontosabb kéziratok és jelölésük:
S = Codex Sinaiticus. C. Tischendorf fedezte fel 1844-ben a Sínai-hegyen lévő Szent Katalin-kolostorban. Tartalmazza az ÓSZ-et és az ÚSZ-et görög nyelven, továbbá Barnabás levelét és Hermas Pastor-át. Kr. u. 4. szd. vége.
A = Codex Alexandrinus. Négy kötetből áll. Hiányos. Tartalma: evangéliumok, ApCsel, páli levelek, Jelenések könyve. Kr. u. 5. szd. Lukaris Cyrillus alexandriai, később konstantinápolyi pátriárka Konstantinápolyba vitte, majd 1628-ban az angol királynak ajándékozta.
B = Codex Vaticanus. Az ÚSZ legrégibb uncialis kézirata. Kr. u. 4. szd. A pápai könyvtárban őrzik. Az 1–2. Tim, Tit, Filem és Jel kivételével az egész B-t tartalmazza g. nyelven. Szövege nagyban eltér a Vulgatáétól. Halványuló betűit a 10–11. szd.-ban egy korrektor újra bevonta tintával, és az akcentusokat is beírta a szövegbe.
C = Codex Efraemi Rescriptus. Eredetileg az Ó- és ÚSZ-et tartalmazta, de szövegét lekaparták, s a szír Efraem egy aszketikus munkáját írták rá. C. Tischendorf a levakart szöveg háromötödét olvashatóvá tette. Kr. u. 5. szd.
C = Codex Cairensis. A korábbi és a későbbi prófétákat tartalmazza. Mosche ben Ascher írta Kr. u. 895-ben, s punktációval is ellátta.
D = Codex Bezae, vagy Codex Bezae Cantabrigiensis. Kettős, görög–latin nyelvű kézirat az 5–6. szd.-ból. Az evangéliumokat és az ApCsel-t tartalmazza. Beza 1650-ben a Cambridge-i egyetemnek ajándékozta.
F = Codex Ambrosianus. Tartalma az 1Móz 31,15Józs 12,12 hiányosan. Kr. u. 5. szd.
G = Codex Colberto-Sarravianus. Tartalma az 1Móz 31,5Bír 21,12. Kr. u. 4–5. szd.
Hill = Codex Hillel. Kr. u. 600 körül írta Rabbi Hillel ben Mose ben Hillel. A középkor masszórétái és grammatikusai számos olvasási módját átvették.
L = Codex Leningradensis. 1008-ban készített másolat Ahron ben Mosche ben Ascher által írt kéziratból.
M = Codex Coislinianus. Tartalma az 1Móz–1Kir 8,40 hiányosan. Kr. u. 7. szd.
N = Codex-Basiliano-Vaticanus. A Codex Venetushoz tartozik, s ezzel együtt az ÓSZ nagy részét tartalmazza. Hiányzik belőle a Zsoltárok könyve teljes egészében, továbbá az 1Móz–3Móz 13,59, s más kisebb részek, Kr. u. 8. szd.
Q = Codex Marchalianus. Tartalma: Ézsaiás, Jeremiás, Ezékiel, Dániel és a 12 kispróféta. Kr. u. 6. szd.
Q = A qumráni kéziratok jele is, úgy, hogy a betű előtt számok jelzik a barlang számát, amelyikből származnak, utána pedig utalás van a tartalmára, pl.: 1Q Isa = Ézsaiás kézirat az 1. barlangból; 4Q Dt 32 = 5Móz 32 kézirata a 4. barlangból; 4Q Samb = Sámuel könyvének kézirata a 4. barlangból.
Samaritánus S = Samaritánus Pentateukhosz Mózes öt könyvét tartalmazza, de mintegy 6000 eltérés van közte és a MSZ között. 1616-ban került az érdeklődés középpontjába egy Damaszkuszban felfedezett kézirat révén.
V = Codex Venetus. A Codex Basiliano-Vaticanus-szal együtt az ÓSZ nagy részét tartalmazza. Kr. u. 8. szd.
W = Codex Atheniensis. Történeti könyveket tartalmaz. Kr. u. 13. szd.
NA

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me