Krisztus teste

Full text search

Krisztus teste Az egyház egyik megnevezése a páli iratokban (g. szóma tou Khrisztou). Jóllehet az alapgondolat az ÚSZ egyéb helyein is előfordul (vö. Jn 15), a »Krisztus teste« minősítés mégis jellegzetesen páli elnevezés. A kifejezés az egyháznak mint Isten népének a krisztológiai létmódját írja le, hangsúlyozva a Krisztus és az új Izráel közötti szoros köteléket. Pál a zsidó teológiában jól ismert »első Ádám« és »második Ádám« motívumból és az ehhez kapcsolódó képviselet (reprezentáció) gondolatából indul ki és ezt alkalmazza Krisztusra.
A Róm 12,3kk-ben és az 1Kor 12,14kk-ben a kifejezések parainetikus összefüggésben fordulnak elő, azaz a gyülekezeten belüli egységgel és különbözőségekkel kapcsolatosan. Pál gondolatmenete kissé hasonlít a kortárs hellénista szerzők képhasználatára, akik egy meghatározott közösségen belüli együttműködés szükségszerűségét az emberi test funkcióinak parabolaszerű leírásával bizonyítják. Az apostol azonban sokkal mélyebb teológiai összefüggésben használja a test fogalmát, mint a hellénista szerzők általános, képies beszédmódja. Ő ui. nem a gyülekezeti helyzetből kiindulva tárgyalja a gyülekezet és Krisztus között fennálló viszonyt. Gondolatmenete ez: mivel a gyülekezet Krisztus teste, ezért kell a hívőknek »test«-ként viselkedniük (Róm 12,4kk; 1Kor 12,12kk). Pál számára, más összefüggésekben, a test (szóma) az egész embert jelenti, aki ebben a világban él és kapcsolatban áll Istennel, a bűnnel és az embertárssal. Az a hely, ahol a hit él, ahol az ember Isten uralma alá adja magát, hogy szolgáljon. Ennek megfelelően Krisztus teste a keresztfán másokért odaadatott és megtöretett testet jelenti (1Kor 11,24), tehát nem a materiális szubsztanciát, hanem a gyülekezetért végbevitt áldozatot (amint a Krisztus »vére« is Krisztus áldozatának képies megfogalmazása). A »test« Krisztus történeti és megdicsőült testével azonos, amelyben a gyülekezet él és szolgál. De fordítva is igaz: a gyülekezet az a hely, ahonnan Krisztus ki akar lépni a világba, hogy szolgáljon (vö. Ef 4,10–16).
Róm 12,5 szerint »sokan egy test vagyunk a Krisztusban«. A »sokaknak« az »egybe« való belefoglaltsága azt fejezi ki, hogy a gyülekezetet Krisztus képviseli, reprezentálja. A »sokak« éppen a Krisztussal való közösségük alapján tartoznak egymáshoz is, új egységet alkotva, amely a »Krisztus teste« (1Kor 12,27). A »test« itt nem annyira pneumatikus, mint inkább üdvtörténeti összefüggésben fordul elő: amint a hívők, mivel Krisztushoz tartoznak, Ábrahám egyetlen utódához (ti. Krisztushoz; vö. Gal 3,16.29) tartoznak, ugyanúgy a Krisztus tagjai is és együttesen az ő egyetlen teste. Természetesen szerepet játszik a pneumatikus szempont is, a sorrend azonban nem: Krisztus – Lélek – test, hanem: Krisztus – a test Krisztusban – Lélek. Ezért az apostol az 1Kor 12,12k parainézisében arra utal, hogy a Lélek egysége mögött a test egysége áll, és emlékezteti a gyülekezetet a keresztségre, mint a Krisztus testébe való betagolódás eseményére. A test egysége azonban nem a keresztség által jön létre (»együtt a Krisztus teste vagyunk« értelmében), hanem azáltal, hogy a megkeresztelendő beletagolódik a Krisztusban egybefoglaltak és megkeresztelkedettek már meglévő közösségébe (1Kor 10,2; Gal 3,27). A Lélek nem konstituáló faktor, hanem ajándék (vö. 1Kor 12,13).
A »Krisztus teste« kifejezés többször előfordul az Ef-ben és a Kol-ban is (vö. Ef 1,23; 4,12; Krisztus teste; 5,30: tagok; Kol 1,18.24; Ef 4,4; Kol 2,19; 3,15: test.) Az Ef és a Kol az alapgondolatokban megegyezik a Róm-lel és az 1Kor-lel. Az Ef-ben és a Kol-ban a pneumatológiai szempont jobban előtérben áll, miközben Krisztus mint megdicsőült Úr kozmikus méretű hatalmat kap. Ebben az összefüggésben Krisztust mindig »fő«-nek nevezik ezek a levelek (Ef 1,20–23; 4,8k.15k; Kol 1,18; 2,10.19). A gyülekezetnek Krisztusban egyre nagyobb tökéletességre kell eljutnia (vö. Ef 4,12k.16; Gal 3,8). Az Ef 5,22–33 szerint a Krisztus és gyülekezete kapcsolata olyan, mint a férj és feleség közötti kapcsolat. Krisztusnak és gyülekezetének kapcsolata azon alapszik, amit Krisztus tett a gyülekezetért: megváltotta azt és ezáltal lett a gyülekezet feje. Az 1Móz 2,24 »felette nagy titkát«, hogy ti. ketten lesznek egy testté, Krisztusra és a gyülekezetére alkalmazza Pál, hogy kiábrázolja ennek a bensőséges kapcsolatnak a lényegét.
A fő és a test kapcsolata tekintetében könnyen arra a következtetésre juthatnánk, hogy Krisztus, a gyülekezet feje, a gyülekezetnek, mint testnek a legfontosabb testrésze. Ez az értelmezés azonban nem helytálló. Pál egyébként sem neutrálisan fogalmaz, hanem személyesen: »nem ragaszkodik a Főhöz: pedig ő tartja össze az egész testet« (Kol 2,19; Ef 4,15k). Nála a gyülekezet az egész test (Ef 4,16), és nem csupán a főhöz tartozó testrész. Ez már a házasság példájánál is nyilvánvaló volt. Ott is a férfit az asszony »fejének« és a feleséget a férj »testének« nevezi, de nem abban az értelemben, hogy az egyik csonka testrészt a másik egészítené ki. Itt nem egy, hanem két különböző, önálló képzetről van szó, amelyek összefüggésben állhatnak egymással. Pál mindig átvitt értelemben beszél a főről, anélkül, hogy az odatartozó test gondolatát belevinné a képbe: Isten a Krisztus feje, Krisztus minden férfi feje, a férj az asszony feje (1Kor 1,3). Itt nincs egyetlenegy kijelentés sem a testről, bár Ef 5,28 inti a férjeket, hogy úgy szeressék a feleségüket, mint a saját testüket. A fejnek azonban itt is önálló jelentősége van, függetlenül attól, hogy a testről való átvitt értelmű beszéd hozzákapcsolódik. Aki a fő, annak hatalma van (Ef 5,22). Krisztus esetében ennek az az alapja, hogy ő váltotta meg a testet, azaz a gyülekezetet. A gyülekezet eredete tehát Krisztusban van és azért van vele függő viszonyban, mert az ő megváltó munkája hozta létre (vö. 1Kor 11,3.8.10.12: az asszony a férfiból lett). A fő tehát nem csak fölényre és hatalomra utal, hanem a minden egyebet meghatározó kezdetre is. Kol 1,15–18 szerint ugyanez a kapcsolat áll fenn Krisztus és minden teremtmény (uralmak, fejedelemségek és hatalmasságok) között, mert Krisztus az első, akiben, mint minden teremtmény elsőszülöttjében, minden egybefoglaltatik.
Szoros kapcsolat áll fenn az ÚSZ-i »Isten népe« és »Krisztus teste« képzet között, hiszen Isten népének ősatyái (Ábrahám, Izsák, Jákób) és a közbenjáró (Mózes, vö. Gal 3,19k) a gyülekezet Krisztusban adott korporatív egységének nyilvánvaló előképei. A két koncepció legközvetlenebbül a Gal 3,16.27–29-ben érintkezik. Pál az »Isten népe« kifejezésben lévő korporatív egység gondolatát kibővíti azzal, hogy nem csupán a pogányokat vonja bele ebbe az egységbe, hanem Ábrahámon túl Ádámot is. Krisztust mint »második Ádámot«, a gyülekezetet pedig mint »új teremtést« (ld. ott) jelöli. Ebben a keretben Krisztus a »kezdet«, az »elsőszülött«, a »második Ádám«, az »üdvözítő« a gyülekezet, a test »feje«.
VG

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me