Liziász

Full text search

Liziász 1. A szíriai Liziászt Antiokhosz Epiphanész nevezte ki régenssé, hogy kormányozza Szíriát Kr. e. 166-165-ben, mialatt ő a párthusok ellen háborúba vonult (1Makk 3,31–37). Ebben a minőségében Liziász Ptolemaiosz, Nicanor, majd Gorgias vezetésével nagy seregeket küldött Makkabeus Júdás ellen. Mivel mindhárman kudarcot vallottak, a következő évben Liziász személyesen támadta meg Júdást. De Júdás Beth-curnál őt is megverte (1Makk 4,26–35). A békekötésbe, amit Antiokhosz Epiphanész is jóváhagyott, feloldották a 168-ban kiadott hellenizáló vallásrendeletet, tehát megszüntették a júdaista vallásszabadság korlátozásait. Ez ragyogó eredmény volt a hithű zsidók szemében. Júdás vezetésével rögtön hozzá is láttak a Zeusz-kultusszal megfertőzött templom megtisztításához. Ekkor vezették be a hanukkah-ünnepet.
A következő évben (talán Kr. e. 164-ben) azonban meghalt Antiokhosz és Liziász újból megtámadta Júdeát. Magával vitte a gyermek királyt, Eupatort is, akinek a nevében régensként uralkodott. Ostrom alá vette Jeruzsálemet. Időközben azonban két trónkövetelője is támadt, így kénytelen volt kiegyezni a zsidókkal és visszatért Antiókhiába. Az egyik ellenfelét le is győzte, de Demetriosszal szemben alulmaradt és Kr. e. 162-ben meg is halt.
2. Klaudiusz Liziász ezredes. Római rangján: tribunus militum. Egy cohors, tehát kb. 600 emberből álló római csapat parancsnoka Jeruzsálemben, Pál apostol elfogatása idején. Neve után ítélve nem volt latin származású, a római polgárjogot úgy vásárolta meg (ApCsel 22,28). Az általa vezetett helyőrség az Antónius erődben volt beszállásolva, északnyugatra a templom épületeitől, amelyekkel egy lépcső kötötte össze (ApCsel 21,34k.40).
Előbb a tömegtől mentette meg Pál életét s amikor megtudta, hogy Pál nem felforgató, megengedte, hogy szóljon a zsidókhoz (ApCsel 21,31–40). Miután Pál felfedte a római polgárjogát, a Szanhedrin elé állította, de nem értette a zsidók vádjait. Emberségét mutatja, hogy amikor értesült a Pál ellen szőtt összeesküvésről, életét biztonságba helyezte, titokban elküldve őt Cézáreába (ApCsel 23,12–24). Kísérőleveléről a bibliatudósok azt gondolják, hogy azt a Cselekedetek könyve szerzője formulázta, mivel a levélnek ez csak a »tartalma« volt (ApCsel 23,25).
BF

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me