Manna

Full text search

Manna 1. A pusztai manna története
A manna a pusztában vándorló Izráel kenyere volt (h. mán, g. man [LXX], mánna [ÚSZ]). Az egyiptomi szabadítás után, az ígéret földje felé haladva, Izráel zúgolódni kezdett Mózes és Áron ellen, mert nem volt kenyerük. Visszasírták Egyiptomot, mert ott jóllakásig ehettek húst és kenyeret. Isten meghallgatta a nép zúgolódását, s megígérte, hogy ad nekik húst, és a mennyből hullat kenyeret. Este fürjek lepték el a tábort, reggel pedig, mikor a harmat felszáradt, finom, szemcsés dolog maradt a földön, mint valami finom dara. Amikor az izráeliek meglátták, azt kérdezgették egymástól: »mán hú«, azaz: mi ez? A népi etimológia szerint ez a kérdés a manna szó eredete. A szó valóságos etimológiáját nem ismerjük. A nép kérdésére Mózes adta meg a választ: ez az a kenyér, amit az Úr adott. E naptól kezdve, mindaddig, amíg meg nem érkeztek az ígéret földjére (Józs 5,12), a szombatok kivételével, minden reggelre hullatott Isten mannát a mennyből. Mindenki annyit szedhetett belőle, amennyire szüksége volt. A fejenkénti egy ómer (bő három és fél liter) a szükségnek megfelelően megadott bő mérték volt. A mannát korán reggel kellett szedni, mert mikor a Nap melegen sütött, elolvadt. Másnapra nem volt szabad eltenni belőle, mert megkukacosodott és megbüdösödött. De a szombatra szedett és eltett manna épen maradt. A manna olyan fehér volt, mint a koriandermag, s az illatos gyantacsepphez hasonlított. Íze olyan volt, mint a mézeskalácsé, olajos süteményé. Kézimalomban megőrölték, mozsárban megtörték. Megfőzték és lepényt készítettek belőle. Áron, Mózes parancsára, egy ómernyit egy edényben a bizonyság ládája elé helyezett, bizonyságul az eljövendő nemzedéknek (2Móz 16; 4Móz 11,7kk). Időnként a manna miatt is zúgolódott Izráel, hitvány eledelnek nevezte. Isten büntetésül mérgeskígyókat bocsátott rájuk, s csak az menekült meg, aki feltekintett az Isten parancsára készített és póznára tűzött rézkígyóra (4Móz 21,4kk).
2. A pusztai manna és jelentősége az ÓSZ-i korban
Már a mannáról szóló történeti tudósítások is jelzik, hogy a manna több volt puszta kenyérnél. Isten gondviselő szeretetének csodája volt, ami napról napra megújult népén (vö. Mt 6,11). Vannak, akik a mannát a Sínai-félszigeten ma is ismert jelenséggel azonosítják. Egy speciális tamariszkuszfa levelein egy rovarfajta szúrására fehér cseppek keletkeznek, amelyek megkeményedve lehullanak a földre. De ebből a »mannából« hiányoznak azok a tulajdonságok, amelyekkel a B-i manna rendelkezett. Az azonosítás ellen szól továbbá, hogy Isten a mannát a szükséges hatalmas mennyiségben negyven éven át naponta adta, mindig ott, ahol népe járt. Így a manna megmagyarázhatatlan csoda marad. A manna továbbá eszköz volt Isten kezében, amellyel próbára tette népét, hogy mindenben akarata szerint jár-e (2Móz 16,4.28). S a mannával nem csak táplálta, próbálta, hanem tanította is Isten Izráelt, hogy nem csak kenyérrel él az ember, hanem mindazokkal, ami az Úr szájából származik (5Móz 8,3).
A honfoglalást követő időkben Izráel hálával emlékezett a mannára, csodának tekintette, mennyei gabonának (Zsolt 78,24), isteni kenyérnek (rev. Károli: »angyalok kenyere«; Zsolt 78,25), mennyei kenyérnek nevezte (Zsolt 105,40). Az intertestamentális kor bölcsességirodalma Isten csodálatos ajándékának és az eljövendő eszkhatológikus lakoma előízének tekinti.
3. A manna az ÚSZ-ben
Jézus korában Mózes isteni küldetése jelének tekintették (Jn 6,31k).
Az ÚSZ szerint a manna - jel, az ÓSZ sok más jeléhez hasonlóan, Jézus Krisztusra mutat. Benne ajándékozta az Atya az igazi mennyei kenyeret, amely életet ád a világnak (Jn 6,32k). Akik a pusztai mannát ették, meghaltak, de aki ezt az igazi mennyei kenyeret eszi, él örökké (Jn 6,58). Pál apostol lelki eledelnek nevezi (1Kor 10,3), s az úrvacsora misztériumát látja kiábrázolva benne. A megdicsőült Jézus Krisztus a győztesnek ad az elrejtett mannából (Jel 2,17), ami az eszkhatológikus lakomában, a Bárány menyegzőjének vacsorájában való részesülést jelenti (Ézs 25,6kk; Jel 19,9).
NA

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me