Menedékjog

Full text search

Menedékjog Halálos veszedelemben lévő ember joga ahhoz, hogy menedékjoggal rendelkező helyre meneküljön, hogy életét megmentse.
1. Vallástörténetileg
A menedékjog az ókorban elsősorban vallási fogalom, jóllehet szekuláris értelemben sem ismeretlen. A vallási háttértől függetlenül királyok, államok más országokból menekülőknek menedéket nyújthattak, pl. Ákis Dávidnak (1Sám 27,1kk). Egyes városok is megállapodhattak abban, hogy egymás polgárainak menedékjogot adnak. Az ókorban a görögöknél, valamint Kis-Ázsiában és Egyiptomban különösen is ismert és gyakorolt volt a menedékjog. A görögök egészen korán törvényekbe foglalták, ami azonban nem zárta ki tragikus helyzetek kialakulását, amivel több görög tragédia is foglalkozik (pl. Aiszkhülosz: Danaidák, Euripidész: Menedékkérők). A menedékjog vallásos hátterére utal, hogy a joggal vagy jogtalanul üldözötteknek a szent helyek, templomok, oltárok nyújthattak menedéket. Tibérius császár felülvizsgáltatta és korlátozta birodalma területén a szent helyek menedékjogát.
2. Izráelben
A menedékjog Izráelben nem más vallások példájára, nem emberi megfontolásokra, hanem Isten rendelésére épült (2Móz 21,13k; 4Móz 35,9kk; 5Móz 19,2kk; Józs 20,2kk). A menekülő az oltárnál vagy a menedékvárosokban élhetett a menedékjoggal (ld. MENEDÉKVÁROS). A törvény korlátozta is a menedékjogot: a szándékosan gyilkolóra nem vonatkozott (2Móz 21,14). Izráelben a menedékjog a rabszolgákra is vonatkozott. A rabszolgák esetében a menedékjog nem korlátozódott az oltárra és a menedékvárosokra, tetszésük szerint, bármely városban letelepedhettek (5Móz 23,16kk). Izráel rabszolgákra vonatkozó törvénye páratlan jelenség az ókorban. Hammurabi törvénye szerint azt, aki szökött rabszolgát rejtegetett, halállal kellett büntetni. A szökött rabszolgát sem a görögök, sem a rómaiak törvénye nem védte.
3. Egyházjogilag
Miután a keresztyénség uralkodó, illetve államvallássá lett, menedékjoggal is rendelkezett. Gyakorlatilag menedékjoga a megszentelt helyeknek: templomoknak, nyilvános kápolnáknak, kolostoroknak, temetőknek volt. Ezekről a helyekről kényszerítő ok nélkül nem lehetett elvinni azt, aki oda menekült. A menedékjog megsértése szentségtörésnek számított. Az egyház így sok méltatlanul üldözöttnek nyújthatott védelmet. A modern államjog rendszerint nem ismeri el az egyház menedékjogát.
4. Teológiailag
A B-ban a menedékjog nem csupán emberiességi rendelkezés. Kifejeződik benne először is az, hogy Isten a legfőbb bíró, aki nem akarja az ártatlan halálát, a törvénnyel törvényesített törvénytelenséget, sőt, még a bűnös halálát sem - kivéve a szándékos gyilkost -, hanem igazságot, életet akar. Háttere és jele annak az igazságnak, hogy Istené a menedékjog, s nála mindenkinek lehetősége van menedéket keresni. Az a mozzanat pedig, hogy a bűnös a főpap halála után elhagyhatta a menedékvárost, s visszatérhetett korábbi lakóhelyére, a törvényadó Isten gondolatában a nagy főpap, a Messiás-Krisztus engesztelő halálára mutat (4Móz 35,25; 1Jn 2,2; Zsid 4,14kk).
NA

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me