Midrás

Full text search

Midrás A h. dáras (keres, kutat, magyaráz) szóból származik, jelentése: tanulmányozás, kutatás, magyarázás. Eredetileg irodalmi mű vagy műfaj jelölésére szolgált, a 2Krón 13,22 Iddó próféta magyarázatát, a 2Krón 24,27 pedig a királyokról szóló könyv magyarázatát említi. Az alapjelentéshez kapcsolódóan jelenti a kutatás eredményét: tanulmány, elmélet, szent szövegek magyarázása törvényalkotás és a törvényalkotás megalapozása céljából. Az, aki a kutatást végzi: dársan (írásmagyarázó, prédikátor), munkájának eredménye a dörásá, a bét-hammidrás pedig a tanház (Sir 51,23).
Kétféle midrás van: a haláká és a haggádá. A haláká azoknak a szokásjogoknak a gyűjteménye, amiket a Tórából vezettek le. Hangsúlyos a Tórával, az írott tannal való egyezés a benne található morális tanítások és aforizmák esetében is. Összegyűjtésük már a babiloni fogság után elkezdődött. A legrégebbi haláká-midrások az Akiba és Jismaél-tanházának a hagyománya, ami három csoportból áll: 1. Mökiltá, a 2Móz-hez, 2. Szifré vagy tórat-kóhannim, a 3Móz-hez, 3. Szifré, a 4 és 5Móz-hez.
A haggádá bibliamagyarázó elbeszélések gyűjteménye nem csak a Tórához, a Tóra heti szakaszaihoz, hanem a B más könyveihez is. A haggádá jellemző vonása a történetek kiszínezése, homiletikai (igehirdető szempontú) feldolgozása. Nevezetesebb haggádámidrások: Midrás Rabbót - Mózes első 5 könyvéhez és a JSir-hoz, Tánhumá vagy Jölammödénu - az öt mögillá-(tekercs)hoz (Énekek Éneke, Ruth, Prédikátor, Jeremiás Siralmai, Eszter), Midrás Töhillim - a Zsoltárok könyvéhez. A Jalkút Sim óni az ÓT könyveihez írt halákát és haggádát tartalmazza. A midrás módszerileg arra az alaptételre épül, hogy a Tórában minden benne van. A midrás révén kívánták minden időre biztosítani az írott tan és a szóbeli hagyomány rabbik által feltételezett egységét. A midrás magyarázási módszere kezdetben nagyon egyszerű volt. Hillél hét írásmagyarázási szabályt állapított meg (middót), amik a következtetésmód rendszerét határozták meg. Jismáél b. Elisa, elvetve Akiba spekulatív írásmagyarázási módszerét, 13-ra emelte a szabályok számát. Szerinte a Tóra emberi módon beszél (Sifré a 4Móz 15,31-hez). Ezeknek az alapvető jelentőségét az is mutatja, hogy Amrám gáón óta (Kr. u. 9. szd.) a naponkénti reggeli imádságba is bevették (gáón: lángész, tudós, a zsidóság legfőbb vallási tekintélyei a Talmud harmadik tudós nemzedéke a szabóreusok után). Eliezer b. Joze (Kr. u. 135 után) 32-re bővítette a szabályok számát. Az egyes könyvekhez írt magyarázó-midrások versről versre haladnak. A homília-midrások, a zsinagógai olvasmányok szövegének többnyire csak az elejével foglalkoznak. Ezek többnyire a Ketubim-ból (a h. kánon harmadik része) vett bevezetéssel kezdődnek, s eszkhatológikus kitekintéssel végződnek.
NA

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me