Míkáél

Full text search

Míkáél h. míká'él = ki olyan, mint Isten? (Szónoki kérdés, melyre a felelet: senki.) g. Mikhael.
1. Ásér törzséből Szetúrt, Míkáél fiát küldte ki Mózes az ország kikémlelésére (4Móz 13,13).
2. Gyakori férfinév, mely több névsorban és nemzetségtáblázatban is előfordul (1Krón 5,13.14; 6,25; 7,3; 8,16; 12,21; 27,18; 2Krón 21,2; Ezsd 8,8).
3. Izráel védőangyalának a neve. Őt »az egyik legfőbb vezérnek«, »a ti vezéreteknek«, »nagy vezérnek« mondja Dán 10,13.21; 12,1.
Hasonló »az Úr seregének vezéréhez« (Józs 5,13-15), aki Józsué előtt megjelent kivont karddal a kezében. Bár a ránk maradt történet töredékes, megértjük belőle, hogy: a) Jerikó bevétele nem az izráeli törzsek fegyverténye volt, hanem Isten segítségével ment végbe, és b) Jerikó mint »szent hely« Gilgalhoz tartozik (Józs 5,10.15). Az Úr seregei mennyei seregek, melyek közé Illést tüzes harci kocsi vitte fel (2Kir 2,11).
A többi népnek is megvan a maga védőangyala (Dán 10,13.20). Amikor a népek harcolnak egymással, háború van az angyalok között is (Ézs 24,21k). A Felséges Isten ui. az »istenfiak száma szerint« szabta meg a népek határait (5Móz 32,8.9; a szöveg így javítandó a LXX és a qumráni szövegek szerint). Itt még Izráelnek nincs külön védőangyala, hanem Izráel »az Úr része.., kimért öröksége«, azaz Izráelt Isten magának tartotta meg. Az Izráel védőangyalára vonatkozó gondolatok későbbiek. Ez a védőangyal világosan megkülönböztethető attól az angyaltól, aki Dániellel beszél. Ez magyarázó angyal, és Gábriel a neve (Dán 8,15; 9,21kk; 10,11.13.21). Gábrielt éppen az angyalok között dúló háború késleltette abban, hogy Dánielnek hírt vigyen népe eljövendő sorsáról; de Míkáél a segítségére sietett (Dán 10,13k). Ezután Gábriel újból harcba indul (Dán 10,20).
Az apokrifus irodalomban arról is olvasunk, hogy a hatalmas mennyei seregek harca negyven napon át IV. Antiokhosz Epiphanész idejében a földről is látható volt (2Makk 5,1-4). Ebben a korban, a hellénizmus korában, elburjánzott az angyalokról, angyalok osztályairól és főangyalokról szóló tan. Enók könyve 40,2 négy arkangyalról tud. Neveik: Míkáél, Rafaél, Gabriél és Uriél. Végül kialakult az a gondolat, hogy minden embernek megvan a saját őrangyala (Mt 18,10; ApCsel 12,13-15).
Míkáél és seregei Jel 12,7-12 szerint a mennyben harcolnak a sárkánnyal és seregeivel. A mennyei harc Míkáél győzelmével és a sárkány (Sátán) földre vettetésével végződik. Míkáél Mózes testéért is harcolt a Sátánnal (Júd 9). Az írásmagyarázók valószínűnek tartják, hogy ő fújja meg Isten harsonáját a feltámadás előtt (1Thessz 4,16).
A qumráni tekercsek szerint Míkáél viszi győzelemre Izráelt a gonoszság birodalmával szemben. Későbbi zsidó iratok tudni vélik, hogy Míkáél mennyei főpap, Isten jobbján ül, őrzi Isten országának kulcsait, a mennyei könyveket vezeti, a hívek imádságait és jótetteit Isten elé viszi, irgalmasan vezérli és segíti a híveket.
KD

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me