Mítosz

Full text search

Mítosz Görög szó, eredeti jelentése: mese (2Pt 1,16; Tit 1,14). A vallások világában olyan elbeszélések a mítoszok, melyeknek a szereplői istenek, vagy istenek és emberek. Foglalkoznak a világ kezdetével (teremtési mítoszok) vagy végével (eszkhatológikus mítoszok), magyarázzák a világ, a természet, az emberiség létének a kérdéseit (aitiologikus = megokoló mítoszok). Elsősorban a görög mitológiára jellemző, hogy az istenek részt vesznek az emberek történetében (történeti mítoszok, pl. a trójai mondakör).
A mítoszok nem öncélú, szórakoztatásul kitalált mesék, hanem mindig valamilyen valóságot tükröznek. A napisten tüzes lovak által vont kocsiján végigjárja az eget: természeti jelenség. A földön megvon(nak) a vegetáció istene(i), aki(k) a téli hidegben (vagy forró éghajlat mellett a nyári hőségben) meghal(nak), ilyenkor elpusztul a növényzet, hogy aztán az enyhe évszak beköszöntésével, az isten(ek) feltámadásával együtt újjáéledjen a természet is. A tenger istene háromágú szigonyával felkorbácsolja a hullámokat. Vannak felsőbbrangú és alacsonyabb rendű istenek, mindegyiknek megvan a maga teendője. Van kovácsmester, fegyverhordozó és pohárnok, persze egy olyan nagy istenpanteonban, aminő a görög-római; de megvannak ezek a mezopotámiai mítoszokban is.
A teogonikus mítoszok az istenek születéséről szólnak. Egy főisten önmagából hozza létre (emanáció) a többi isteneket, vagy egy istenpár szülöttei azok. Van az istenek közt szubordináció, de van lázadás is az ellen. E mítoszok közös vonása az istenek harca a hegemóniáért, amely nemegyszer végződik régebbi istenek trónfosztásával. Az istenek párviadala némelykor azzal végződik, hogy a győztes a legyőzött ellenfél holtteteméből eget és földet formál, és ez már egy új típus: a kozmogonikus mítoszok a világ keletkezését mondják el. Az antropogonikus mítoszok viszont az emberek létrejöttéről szólnak; nevezetes a babiloni, mely szerint Marduk isten a legyőzött isten vérét a föld porával gyúrja össze, s ebből lesz az ember, félig por, félig isteni természetű. Egy közbülső állapot az ún. félisteneké, akik istenek és emberek nászából születnek.
Az ember feladata, hogy dolgozzék és szolgálja-tisztelje az isteneket. Mindig akad egy-egy pártfogó (fél)isten, aki ebben a létért küszködő helyzetben segít az embereknek. Prometheus ellopja az égi tüzet, s ezzel utat nyit a civilizációnak. Mások földművelésre, városépítésre tanítják az embereket. Prometheust kegyetlenül büntették az istenek; mások, Ozirisz, Romulus isteni rangra emelkedtek.
A mítoszok gyakran politikai, történeti viszonyokat tükröznek. Az istenharcok, az isteni generáció-váltások, régi istenek »nyugdíjba küldése« (dii otiosi) a népvándorlások során új népek uralomra jutását jelzik; Marduk, Baal, Zeusz főistenné válása mögött ilyen történeti változások állhatnak.
A természeti jelenségeket is magyarázzák a mítoszok. Vannak felhőkön nyargaló, mennyköveket hajigáló viharistenek. Némelyik mítosz egy-egy gyógyforrás keletkezését magyarázza. Nagy történeti-természeti katasztrófákról, tűz és vízözönről mondják el, miként határozta el azokat az istenek tanácsa. - De szólnak a mítoszok az emberi élet egzisztenciális kérdéseiről is: miért nem halhatatlan az ember? Miért gyötrik betegségek, miért nehezítik munkáját az elemi csapások? Ez utóbbiak sorában mitologikus ábrázolásban megjelennek a démonok, melyeknek a száma szinte légió.
Végül is kialakult egy képzet, mely szerint az emberiség története elején volt egy békés, harmonikus aranykor, amely fokozatosan romlott a fájdalmas jelenné. Az eszkhatológikus mítosz reméli, hogy végül a »jó isten« ismét legyőzi a rosszat, mint a teremtéskor, és egy nagy ítélettartás után ismét megteremti a régi paradicsomi állapotot.
TK

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me