Nílus

Full text search

Nílus Egyiptom folyója. Az országtól délre, Közép-Afrikában ered, trópusi területen. Eredetrendszerének több ága átfolyik a közép-afrikai nagy tavakon, ill. belőlük ered. Ezek mint egy óriási víztárolórendszer biztosítják, hogy a legszárazabb időben is egyenletesen, jelentős mennyiségű vizet szállítson. D-ről É-ra folyik, fölveszi magába az Atbarát, még jóval azelőtt, hogy elérné Egyiptomot, innentől kezdve egyetlen mellékfolyója sincs. Kairón túl több ágra szakad és deltatorkolattal ömlik a Földközi-tengerbe.
Egyiptom egész területe sivatag lenne. Az a nem túl széles völgy termékeny belőle, amit a Nílus megöntöz. A folyó mente egyetlen hatalmas oázis. A termékeny terület és a kősivatag egészen éles határvonallal, átmenet nélkül válik el egymástól.
A féléves trópusi esőzés meg a hegyekben meginduló hóolvadás következtében évente egyszer megárad és elborítja egész völgyét. Június-szeptember az áradás ideje. A régi egyiptomiak három évszakot különböztettek meg: az áradás, a föld előtűnésének az ideje (ti. a víz alól) és a száraz évszak. Ilyenkor nemcsak átnedvesíti a földet, hanem a kihasznált talajt termékeny iszappal frissíti föl. Ennek köszönhető Egyiptom rendkívüli termékenysége. A vizet sokféleképpen próbálták visszatartani. Pl. kör alakú földgátból medencét képeztek ki, amely áradáskor megtelt vízzel, innen engedték rá a földre a száraz évszakban. Egyiptomi rajzokon a gémeskúttal azonos szerkezeteket láthatunk, melynek segítségével merték a folyóból az öntözővizet.
A folyóvölgyben gabona termett, a delta mocsaraiban nőtt a papirusznád, vizében halásztak, a mocsaras bozótokban madarásztak. Valahol itt lehetett az állattartásra alkalmas Gósen földje (1Móz 47,1kk).
Nílus volt az egyiptomiak fő közlekedési útvonala. Egészen Asszuánig, az első vízesésig hajózható. Lefelé a víz sodra, fölfelé az állandóan délnek fújó szél vitte a hajókat.
Az ÓSZ-ben a Nílus neve jö'ór. Ez egyiptomi jövevényszó, amely jelenti a főfolyást, a delta ágait és a csatornákat. Több hasonlatban használják föl (Ézs 23,10; Jer 46,7-9; Ám 8,8; 9,5). Különös katasztrófa, ha kiszárad a Nílus (Ézs 19,5-8; Ez 30,12; Zak 10,11). Egyiptom gabonaexportjára utal Ézs 23,3.
CP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me