Olvasó

Full text search

Olvasó Minden irodalmi szöveget olvasói miatt alkotnak. A szerző tehát már eleve feltételez egy bizonyos partnerpozíciót. A párbeszéddel ellentétben azonban az üzenet recipiense általában nem ténylegesen áll a szerzővel szemben, hanem csak a műven implikált olvasóként. A szerzőnek a feltételezett olvasóról alkotott ideális elképzelései azonban sokkal inkább meghatározzák a művet, mint a valóságos olvasó.
Pál apostol a leveleiben gyakran felveti (a diatribé törvényszerűségei szerint) az implicit olvasó lehetséges retorikai ellenvetéseit (prokatalepszisz, pl. Róm 6,1; 6,15; 7,7; 9,19). E beszédelemek alkalmazása által elevenebbé válik a stílus, másrészt pedig a feltételezett ellenvetések megválaszolásával az apostol vitathatatlanná teszi saját pozícióját. Az ev-okban másképpen jelentkezik ez a feltételezett olvasó. A tanítványok magatartása ui. nem lehet a gyülekezet számára egyszerű, utánozható magatartási minta. A gyülekezet helyzete nem egyszerű megismétlése a tanítványi helyzetnek. A 12 apostol funkciója a syn ev-okban egyedi (Mt 19,28 pl. csak rájuk érvényes; vö. még ApCsel 1,21). Annál feltűnőbb, hogy ezeket a tanítványokat feddeni is kell, sőt egyikük elárulja az Urat. Ez az ellentmondás figyelmessé teszi a valóságos olvasót, mivel a kiválasztottság és a tévedés (már Izráel történetében is) el nem felejthető, sőt, riasztó jellegű példa. A tanítványok kudarca éppen azért a legalkalmasabb illusztráció a parainetikus célok eléréséhez, mivel itt feltűnő példákról van szó. A tanítványok tehát példák és nem ideális típusok. Tamás példája (Jn 20,24-29) újabb bizonyíték Jézus feltámadására. Ő sem »tipikus« kételkedő, hanem a 20,29 szerint (tanítványtársaihoz hasonlóan) szemtanú, és boldogok azok, akik a szemtanú bizonyságtételére hisznek. Feltételezhető tehát, hogy Jézus minden egyes szava, amelyet tanítványaihoz intézett, egyúttal a gyülekezethez szóló üzenet is. A gyülekezet azonban nem azonosítja magát a tanítványokkal, még kevésbé Jézussal. Jézus sorsa a gyülekezet számára egyedi, a tanítványi magatartás pedig intő például szolgál.
A Jn ev-a rejtélyes képes nyelve alapján arra is gondolhatnánk, hogy az ev a beavatottak számára íródott és pl. a Nikodémus-történet (3. fejezet) éppen arra utalhatna, mennyire érthetetlen a kívülálló számára ez a nyelv. Az evangélista célja azonban nem az, hogy a feltételezett olvasó Nikodémus helyzetében maradjon, vagyis a kívülállók nem azonosak az ev olvasóival. Nikodémus személye azt példázza, hogyan nem szabad érteni Jézus szavait és milyen félreértések jöhetnek számításba a keresztyén metaforák értelmezésekor (víz, kenyér, szabadság, fény, sötétség, templom stb.). Az ev tehát tulajdonképpen elemi bevezetés a keresztyén gyülekezet képes nyelvezetébe azzal a céllal, hogy az olvasó elkerülhesse az ilyen típusú félreértéseket és minél szélesebb nyilvánosság ismerje meg a leglényegesebb keresztyén metaforákat. A használt képek egyébként egyáltalán nem rejtélyesek. Ez akkor tűnik ki igazán, ha pl. egybevetjük őket a Róm 8 valóban súlyos metaforikus nyelvezetével. (Ld. még SZÖVEGLINGVISZTIKA; RECIPIENS)
VG

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me