Péter levelei

Full text search

Péter levelei A KATOLIKUS LEVELEK csoportjába tartozó két ÚSZ-i irat. A közöttük lévő kapcsolat formális, és azon alapul, hogy mindkét levél szerzője PÉTER apostolként nevezi meg magát.
A) PÉTER ELSŐ LEVELE
1. A levél szerzője Péternek, Jézus Krisztus apostolának (1Pt 1,1), presbitertársnak és Krisztus szenvedése tanújának (1Pt 5,1) nevezi magát, aki levelét Szilvánusz által írta (1Pt 5,12; vö. SZILÁSZ). Péter szerzősége azonban vitatott.
Péter szerzősége ellen szól, hogy a levél szoros kapcsolatot mutat a páli teológiával, így pl. használja a jellegzetesen páli en khristo formulát; hogy a Jézusra és szenvedésére vonatkozó részletek nélkülözni látszanak a személyes kapcsolatra utaló jellegzetességeket, és inkább általánosságokban mozognak; hogy a levélben tükröződő gyülekezeti és történelmi helyzetkép Péter halála utáni jellegzetességeket mutat; hogy nyelvezete retorikai fordulatokat is felmutató, csiszolt g. nyelv, és az ÓSZ-et a LXX szerint idézi; hogy nincs adat arra, hogy akár Szilvánusz, akár Márk (1Pt 5,13) Péter munkatársa is lett volna; hogy a címzett gyülekezetek Pál missziói területéhez tartoznak. Ilyen módon feltételezhető, hogy pszeudonim levélről van szó, amelyet egy, a páli teológiában otthonos szerző írt.
A levél péteri eredete mellett szól, hogy Szilvánusz közreműködését a levél megfogalmazásában nem lehet kizárni, ebben az esetben a páli teológiával rokonságot mutató megfogalmazások, valamint a nyelvi sajátosságok az ő egyéniségét tükrözik; hogy Pál és Péter teológiája sokkal közelebb áll egymáshoz, mint általában vélik; hogy az EBED JAHVE-teológia, amely az ApCsel 3,13; 3,26; 4,27 szerint jellegzetesen Péter teológiájának alkateleme, a levélben is fontos szerepet játszik; hogy a Jézussal való személyes kapcsolat túlhangsúlyozása éppen a pszeudepigráfus iratok jellegzetessége; hogy a levélben tükröződő konkrét helyzet (keresztyénüldözések) Péter idejére is tehető. Ebben az esetben a levél gondolatmenete és mondanivalója Pétertől, megfogalmazása Szilvánusztól van.
2. A levél keletkezési ideje a szerző személyétől függően Kr. u. 90-95; ha Péter a szerző, 64 előtt. A megírás helyeként az 1Pt 5,13-ban említett BABILON-t jelöli meg. Nem gondolhatunk sem a mezopotámiai Babilonra, sem az ilyen nevű egyiptomi helyőrségre, ellenben a Kr. u. 1. szd.-ban Babilon Róma fedőneve a zsidó apokaliptikában (vö. Jel 14,8; 16; 19).
3. A levél címzettjeit az 1Pt 1,1 meghatározza. Bizonytalan azonban, hogy a felsorolt földrajzi nevek az ősi tájelnevezéseket, vagy a római provincia-beosztást jelentik-e. Első esetben pogány, második esetben inkább zsidókeresztyének a levél első olvasói.
4. A levél tartalmát meghatározza az a tény, hogy címzettjei üldözöttek voltak. Kérdés azonban, hogy csak a pogány környezet helyi jellegű támadásairól van-e szó (1Pt 1,6; 4,12), vagy az egész Római Birodalomra kiterjedő üldözésről, amely esetben elsősorban a Domitianus császár idejére kell gondolni (1Pt 5,9). Az utóbbi feltételezés ellen szól, hogy a 4,13kk a felsőbbség iránti engedelmességre buzdít.
A levél első nagyobb egysége (1Pt 1,1-4,10) Jézus váltságmunkájára és majdani visszajövetelére emlékeztetve nyújt bátorítást az üldözések és bántalmazások elviselésére. Többen látnak a levélnek ebben a részében keresztelési beszédet, sőt, egyesek az egész lPt-t a keresztség liturgiájával hozzák összefüggésbe. Az 1Pt második fő egysége (1Pt 2,11kk) a gyakorlati magatartásra nézve ad útmutatásokat.
5. Az 1Pt hagyományozása eleinte az egyház keleti részén jobb, később fokozatosan terjed Ny felé.
B) PÉTER MÁSODIK LEVELE
1. A levél szerzője mint Simon Péter, Jézus Krisztus szolgája és apostola nevezi meg önmagát (2Pt 1,1). A 2Pt 1,14kk-ben hangsúlyozza, hogy szemtanúként volt Jézus földi életének tanúja. A szerző azonban nem lehetett Péter. Ezt bizonyítja, hogy a levél irodalmi függőségben van a Júd-sal; hogy a CORPUS PAULINUM-ra mint lezárt egységre hivatkozik (2Pt 3,15k); hogy hellenista vonásokat mutat; hogy a levélben tükröződő helyzetkép Péter életénél jóval későbbi állapotokra vall. A szemtanúság erőteljes hangsúlyozása nem zárja ki, hogy ismeretlen szerzőpszeudonim iratának tekintsük a levelet (vö. PÉTER ELSŐ LEVELE).
2. A levél megírásának időpontja a Júd keletkezési időpontja utánra esik. A legvalószínűbb időpont a Kr. u. 2. szd. második negyede, erre utal egyebek közt a páli levelek lezárt egységként való említése. A megírás helyére vonatkozóan semmilyen bizonyítható feltevés nincs.
3. A levél címzettjei nincsenek közelebbről megnevezve, meghatározásuk egészen általános. Helyzetükre nézve a levél tartalma nyújt felvilágosítást.
4. A levél tartalmát és mondanivalóját a címzetteket fenyegető tévtanítás, illetve az az elleni polémia határozza meg. E tévtanítás a Kr. u. 2. szd.-ból ismert gnosztikus jellegzetességeket mutat, középpontjában a PARUZIA késése fölötti gúnyolódás áll (2Pt 3,3k). A tévtanítók fellépése a címzettek körében is akut veszélyt jelent (2Pt 2,1k). Ezeknek módszere, hogy a mindenki által ismert és elfogadott szent iratokat félremagyarázzák, és ezzel megtagadják Jézus Krisztust (2Pt 1,20k; 2,1; 3,16). Gyakorlati életfolytatásukra a kicsapongás és a hízelgő magatartás jellemző (2Pt 2,2).
5. A szerző a meleg hangú köszöntés után egy erénykatalógus felsorolásával emlékezteti olvasóit a helyes keresztyén magatartásra (2Pt 1,3-11). Ezután a szemtanú személyes vallomásaként számol be Jézus váltságművéről, és bizonyságot tesz Isten-voltáról (2Pt 1,12kk). A levél második része párhuzamos a Júd szövegével (vö. JÚDÁS LEVELE). Vannak azonban jelentős eltérések is a két irat között, amelyek azt látszanak bizonyítani, hogy a 2Pt szerzője használta a Júd-t, nem pedig megfordítva. Ilyen jellegzetesség az, hogy a Júd-ban felsorolt ÓSZ-i példákat időrendi sorrendbe hozta. Másként beszél a bukott angyalokról és angyalfejedelmekről, ugyanis a zsidó legendák helyett jobban alkalmazkodik a kánonikus ÓSZ-hez. Hogy a szerző az ÓSZ-i kánon Kr. u. 90-ben történt lezárása után írt, azt mindenekelőtt az támasztja alá, hogy következetesen mellőzi azokat az idézeteket, amelyeket Júd az ekkor már egyértelműen apokrifusnak tekintett Hénók apokalipsziséből és Mózes Mennybemeneteléből vesz. A két levél közötti ilyen szoros összefüggés nem jelenti azonban a bennük támadott tévtanítások minden további nélkül való azonosságát. Ez abból is következik, hogy a 3. rész különösen is részletesen foglalkozik a paruzia késésének problematikájával, és azzal, hogy e felett a tévtanítók csúfolódnak. Ezért emlékezteti az olvasókat a prófétai és apostoli ígéretekre, az Úr napjának bizonyosságára.
6. A levél hagyományozása. Az ÚSZ-nek ezt a valószínűleg legkésőbb keletkezett iratát a Kr. u. 2. szd.-ban sehol nem említik. Origenész említi először az iratot, de megítélése a továbbiakban is bizonytalan. Kánoni helyzete a 4. szd.-tól kezdve szilárd.
SzCs

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me