Pusztai vándorlás

Full text search

Pusztai vándorlás A kiválasztott nép pusztai vándorlásának leírását megtaláljuk: 2Móz 15,22; 19,2; 4Móz 10,11; 14,45; 20,1; 22,1; 5Móz 1-3. A 4Móz 33,1-49-ben pedig a vándorlás útvonalát olvashatjuk, amely bizonyára nem véletlenül tartalmaz 40 állomáshelyet. A földrajzilag pontosan meghatározott útvonalat azonban a B-nak ezen adataiból több okból sem lehet összeállítani. Egyfelől olyan földrajzi neveket közöl, amelyeket rendkívül nehéz, olykor lehetetlen mai földrajzi adatokkal azonosítani. Másfelől nagy bizonytalanság van a SÍNAI-hegy fekvését illetően. Az ÓSZ csak utal rá (pl. Széír és Párán hegységére az 5Móz 1,2; Bír 5,4k; Hab 3,3). Vagy annyit ír, hogy Kádéstől 11 napi járásra (5Móz 1,2), ill. 40 napra Beérsebától délre (1Kir 19,8). Még a hegy megnevezése sem egységes, nevezik Sínainak, Hórebnek, Isten hegyének, vagy egyszerűen csak hegynek. Harmadrészt számolni kell azzal, hogy a pusztai vándorlásról szóló, fent megnevezett B-i helyek nem egyidejű leírásai az eseményeknek, hanem különböző korokból erednek, és így felmerül a kérdés, hogy egy-egy leírás mögött milyen szándék húzódhat.
A kivonulás Egyiptomból abban a városban ( RAMSZESZ) kezdődött, amelyet az izráelitáknak kényszermunkával kellett megépíteni. Ramszesz után az első táborhelyük SZUKKÓT, majd onnan továbbvonultak ÉTÁMba, a puszta szélén tábort verve (2Móz 13,20). Ott azt az utasítást kapták Istentől, hogy forduljanak meg és PÍ- HAHÍRÓTnál álljanak meg, hogy a fáraó azt gondolja, hogy eltévedtek a pusztában (2Móz 14,1-4). Pí-Hahírót helye nem ismert pontosan. Mózes népének a kezdeti keleti irány után délre kellett fordulni, és a tenger mellett letáborozni. A magyar bibliafordítás VÖRÖS-TENGERről ír, az eredeti héber szövegben pedig Nádas-tengerről van szó. A Vörös-tengeren való csodálatos átkelés után folytatták vándorlásukat SÚR pusztájában, és 3 nap után érkeztek meg MÁRÁba, ahol az ihatatlan víz miatt lázongani kezdett a nép. A következő hely, ahova megérkeztek, Élim-oázisa volt. Élim talán a fákról kapta a nevét, mert héberül ez a szó fákat jelent. Gharandel vádi területén próbálják azonosítani a helyét. Innentől kezdve lehetetlen pontosan rekonstruálni a vándorlás útvonalát. A 4Móz 33,3-15 ugyan részletesen felsorolja a megállóhelyeket, de azok fekvéséről nem egyeznek a vélemények. Minden valószínűség szerint Mózesék a Sínai-félsziget nyugati partján, a Szuezi-öböl mentén vándoroltak délre, a Sínai-hegyhez. Ez az út sziklás pusztaságon vezet keresztül, víz és élelem ilyen nagyságú nép számára biztosan nem volt elegendő, hiszen a megművelt területek északon húzódtak. Ez váltotta ki a nép újabb elégedetlenségét, amit Isten a MANNA és a fürjek táplálékul adásával csillapított le. Útjuk SZÍN-pusztáján át vezetett és REFÍDÍMben telepedtek le. A nép szomjúság miatt újból zúgolódott Mózes ellen, aki botjával a sziklára ütött, amelyből víz fakadt ( MASSZÁ és MERÍBÁ). A 4Móz 20,1-12 szerint Mózes KÁDÉSban fakasztott vizet a sziklából, amely Cin-pusztájában feküdt, és azt a helyet is Meríbának nevezte el. A fürjek is szerepelnek még egyszer a 4Móz 11,31-34-ben, ahol szintén húst kívánt a nép. Ez, és még néhány más tény (pl. hogy egyiptomi bányák működtek akkoriban a Sínai-hegy feltételezett helye körül, amelyet egyiptomi katonák őriztek), egyes kutatókban azt a véleményt alakította ki, hogy a kivonulók nagy része a Sínai-félsziget északi részébe, KÁDÉSbe vonult, és a kisebbik rész az előző útvonalat megjárva jutott el a Sínai-hegyhez, majd onnan északra fordulva Kádésben találkoztak a többiekkel. Kádés, már a neve is azt jelenti, hogy szent hely, 3 napi járásra feküdt Egyiptomtól, és a 2Móz 3,18; 5,3; 8,23 arról tudósít, hogy a nép 3 napi járóföldre akart menni a pusztába, hogy ott áldozzon Istennek.
Refídímben ütközött meg a nép az AMÁLÉKIEKKEL, és győztek. A következő állomásuk a Sínai-pusztában a SÍNAI-HEGY, ahol Isten szövetséget kötött a néppel. A 4Móz 10,11-12,16 írja le, hogy a nép a Sínai-hegy után PÁRÁN-pusztájában vándorolt (vö. 2Móz 16,1-17,7). TÁBÉRAban az Úr hara,gja miatt lángra lobbant a tábor. KIBRÓT-TAAVAban pedig a nép hús iránti vágya és telhetetlensége miatt gerjedt haragra. A következő állomás HACÉRÓT. Párán-pusztájából küldi ki Mózes az embereket Kánaán kikémlelésére. 40 nap múlva a kémek visszatértek és Káleben és Józsuén kívül bevehetetlennek tartották az országot. A nép fellázadt, Isten pedig úgy válaszolt erre, hogy a felnőtt nemzedék közül Káleben és Józsuén kívül senki nem mehet be az Ígéret Földjére. (A 4Móz 13,26 szerint a Párán-pusztájában lévő Kádésből indultak a kémek.) A nép Isten tiltása ellenére megpróbálta Kánaánt elfoglalni, de vereséget szenvedtek. Nem egyértelmű, hogy ezután 38 évig Kádésben maradtak, vagy visszatértek még egyszer ide, és innen indultak újra Kánaán elfoglalására, a közbeeső 38 évben pedig Párán-pusztájában éltek, a Széír-hegy környékén (5Móz 2,1-3.14). Útban Kánaán felé Mózes kérte az EDÓMi királyt, hogy engedje át őket országán, de ő ezt megtagadta. Edómot kikerülve eljutottak a Hór-hegyhez, ahol Áron meghalt. Ezután újból fellázadt a nép, mire Isten mérges kígyókat küldött rájuk. MÓÁB viszont átengedte Izráelt a területén, és így jutottak el MÓÁB határához. Itt is békességgel kelhettek át az országon. SZIHÓN viszont, az emóriak királya sereggel vonult fel ellenük, de a zsidók legyőzték őket. Az emóriak földjén letelepedtek, majd BÁSÁN ellen vonultak, és legyőzték királyukkal, ÓGgal együtt. Ezután a móábi király, BÁLÁK mozgósította ellenük BÁLÁMot, de ő Bálák kérése ellenére sem átkozta meg, hanem megáldotta Izráelt. A móábi területen levő SITTIM lehetett az utolsó táborhelyük, mert Józsué már innen küldte ki embereit Jerikó kikémlelésére.
A pusztai vándorlás időpontját a B úgy határozza meg, hogy 480 esztendő telt el a kivonulástól Salamon uralkodásának 4. évéig (Kr. e. 958; 1Kir 6,1); ez kb. a Kr. e. 15. szd. közepét jelentené. A régészeti ásatások azonban a 13. szd.-ot valószínűsítik, amikor Egyiptomban II. Ramszesz (kb. 1290-1224) uralkodott.
Az ÓSZ-i remineszcenciák: Zsolt 78; 81; 95; 106; Ez 20,10-26 hűen tükrözik Izráel hűtlenségét a pusztában. Ezzel szemben Ám 5,25; Hós 2,17; Jer 2,2 szerint még igaz módon tisztelték az Urat (Hós 2,16; 12,10), ezért az Úr újból »pusztai körülményeket« akar teremteni, hogy népe ismét hűséges legyen hozzá. Deutero-Ézsaiásnál a pusztai vándorlást a babiloni fogságból való szabadulásnál példaképnek tekinti: Az Úr utat készít népének a pusztában, sziklából vizet fakaszt és népét megitatja (Ézs 45,16-20). A pusztai vándorlás az ÚSZ népének is üzen: Isten vezeti népét és gondoskodik róla, de a hozzá hűtlenek elbuknak (1Kor 10,1-11).
SzL

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me