Rabbinizmus

Full text search

Rabbinizmus B-tudományi szakkifejezés. Alapszava a h. és arám rabbi, amely mint megszólítás különösen az ÚSZ-i korban vált általánossá. Eredetileg a Szanhedrin tudós tagjait hívták így, de később azokat is, akik életük és írásmagyarázati tevékenységük alapján jogosultságot szereztek a Törvény magyarázására. Ebben az értelemben mondja a nép is Jézust »rabbinak« (pl. Mt 26,25; Mk 9,5; Jn 4,31). Rabbinizmusnak nevezzük Kr. u. 70-től a zsidóság farizeusi ágát, amely a zsidó háború utáni időszakban a palesztinai zsidóság egyetlen átfogó, irányt és mértéket adó irányzata maradt. Az elnevezés jogossága szakkörökben vitatott, mivel túlságosan a rabbikhoz köti a korszak szellemi-vallásos életjelenségeit.
1. A farizeizmus eredetileg laikus írástudó mozgalom volt, amely a néppel rendkívül szoros kapcsolatot tartott fenn (vö. Mt 23,2). Ez a templomi írástudókról nem mondható el. Jellemző a farizeizmusra a lévita tisztasági törvények szigorú megtartása, hogy ezáltal is felértékelje a laikusokat (a 2Móz 19,6 szellemében) a rituálisan fölényben lévő papsággal szemben. E célból helyi egyleteket (haburót) alkottak, amelyekben a tisztasági törvények alapján elkülönültek környezetüktől (az ÚSZ ezért phariszaioszoknak, azaz elkülönülőknek nevezi őket), noha eredetileg az egész népre nézve kötelezőnek gondolták e törvényeket. A városi középréteget tudták elsősorban meghódítani, így a közéletben és a Szinedrionban a szadduceus párt legerősebb riválisainak számítottak. A szadduceusokkal való vitáik politikai és teológiai (pl. feltámadáshit) természetűek voltak, míg a történetteológiailag hasonlóan gondolkodó zélóták pártjától a párt politikai gondolkodásmódja (radikális Róma-ellenesség) miatt tartották távol magukat. A farizeusok pártja a templom lerombolása után, egyedüli összetartó erőként, megkísérelte a zsidóságot irodalmi és szóbeli propagandával, valamint a zsidó nevelés kiépítésével újjászervezni. A rabbinizmus, ill. a rabbinikus irodalom kialakulása tehát Kr. u. 70-nel vette kezdetét, és kb. Kr. u. 1040-ig, a babiloni zsidó akadémiák fennállásáig tartott.
A rabbinizmusnak két központja volt: Palesztina és Babilónia. A palesztinai önigazgatás Kr. u. 70-től való megszervezése Jóhánán ben Zakkáj nevéhez fűződik, Jabne (Jamnia) központtal. Később kialakult az a zsidó pátriárkátus, amelyik a templom és szervezett államiság nélkül élő zsidóságot vezetni tudta (bíróságok, iskolák). A Bar-Kochba-felkelés után (135) a zsidóság szellemi központja Galileába tevődött át (Usa, 170-ig, majd később: Bét-Seárím, Szeppórisz, végül: Tibériás a 3. szd. közepén).
Babilon a Kr. e. 586-os fogság óta vált a zsidóság fontos központjává. A Bar-Kochba-felkelés után megnőtt a jelentősége.
2. A zsidóság számára csak a Bar-Kochba-felkelés leverése után vált tudatossá, hogy államisága és a templom immár véglegesen a múlté. Ekkor kezdett kialakulni a különböző irányzatú iskolák két fő vonulata, amelyek a templom lerombolása előtti időszak két fő szellemi tanítójára vezették vissza eredetüket. Az egyik a szigorúbb Sammaj-féle, másik a szelídebb Hillél-féle iskola volt. Kr. u. 70-től a 3. szd. elejéig tartott az ún. tannaiták korszaka (az arám tanna és a h. sánáh »megismételni, tanítani, tanulni« jelentésű igéből), akik a később autoritatívnak tekintett szóbeli hagyomány mesterei voltak. Ôket követték (kb. Kr. u. 500-ig) az amoreusok (az cámar »mondani, kommentálni« igéből), akik a tannaiták tanhagyományát értelmezték. A 6. szd.-ban és a 7. szd. elején tevékenykedtek a szaboreusok (a szábar »vélni, gondolni« igéből), akik a babiloni Talmud öszszeállítói voltak. Végül a 11. szd.-ig tevékenykedtek a »gaónim« (a gáón »tiszteletre méltó, magasztos« jelzőből), a babiloni tanházak vezetői.
A rabbinikus iratok általában nem közölnek kronológiai adatokat, ezért az egyes rabbik működési idejének meghatározása bizonytalan. A klasszikus felosztás szerint a tannaita korban (70-220) öt, az amoreus korban (220-500) hét generáció tevékenykedett. Ezáltal egy-egy rabbi viszonylag jól elhelyezhető az általános kronológia keretein belül.
A legjelentősebb rabbik a következők: a) »a nagy gyűlés férfiai« (cansé, knesszet, haggödóláh) jelentik az összekötő kapcsot a prófétai kor és Igaz Simon kora között (a rabbinusi hagyomány szerint Igaz Simon volt az első farizeus). A gyűlést a Neh 8-10-ben leírt egybegyülekezéssel azonosítják. b) Az öt rabbipár kora, akik a rabbinusi hagyomány szerint Krisztus előtt 164 és Kr. u. 34 között voltak tanítók. A leghíresebb az utolsó rabbipáros volt: Hillél és Sammáj. A párok viselték nászi (fejedelem) és a bét dín (legfőbb bíró) tisztséget. c) Hillél utolsó tanítványa, Jóhánán ben Zakkáj volt a tannaita kor első rabbija, aki az egymással vetélkedő Sammáj-Hillél iskolák közül az utóbbit vitte győzelemre Jabnéban. Gamáliél, az Öreg, valószínűleg Pál apostol tanítómestere volt (ApCsel 22,3). Hillél iskolájához tartozhatott, ugyanúgy, mint Akiba ben Jószéf, aki a Bar-Kochba-felkelés idején játszott jelentős szerepet (ezért kivégezték). Az általa gyűjtött tradíciót tették tanítványai a Misna alapjává. A Misna tulajdonképpeni összeállítója Jehúda ha Nászí (meghalt Kr. u. 217-ben). Jóhánán bar Nappaha Szeppóriszban és Tibériásban tanított. Ő és iskolája döntő szerepet játszott a palesztinai Talmud összeállításában.
3. A rabbinikus irodalomnak három fő súlypontja volt: a zsinagógai írásmagyarázat, a törvény értelmezése és a zsinagógához kapcsolódó iskola, amely a rabbinusi eszmék legfontosabb terjesztője volt. Kialakulásának fő ösztönzője az a törekvés, hogy a Tórát mint az egész életet átfogó törvényt alkalmazzák a szüntelenül változó életfeltételekhez. A Tóra ilyetén alkalmazása a »szóbeli«, íratlan Tóra útján történt, amelyet a Sínai-hegyi kijelentés részének és így a B-i, »írott« Tórával egyenértékűnek tekintettek. Ez az aktualizáló írásmagyarázat önkényesnek tűnhet, végső soron azonban meghatározott szabályok (middót) alapján történt. E szabályokat az idők során rendszerezték. Hillél 7, Jismáél 13, Eliézer rabbi pedig 32 szabályt állított fel. Aszabályok alkalmazása szempontjából különbséget tettek halaka és haggada között. A halaka (a hátak h. igéből : »menni«, ill. »életfolytatás«) a különböző élethelyzetekre alkalmazott Tóra, a haggada pedig általában mindaz, ami nem Tóra (tehát a Pentateukhosz nem halákikusan alkalmazott részei és az összes többi B-i irat). A halaka a B-i megalapozástól függetlenül is érvényes, a magyarázat feladata tehát csak a további B-i megalapozás. Mivel a halákát a különböző korszakok életfeltételeihez kellett igazítani, ezért állandó adaptációs folyamatoknak volt kitéve. Ezzel szemben a haggadának nincs közvetlen hatása a hétköznapi életre, így állandóbb volt formai tekintetben.
4. A rabbinikus zsidóság irodalma.
a) Kr. u. 200 körül foglalták írásba az »íratlan«, »szóban hagyományozott« Tórát, az ún. Misnát (a h. sánáh igéből, jelentése: »szóban valamit többször megismételni és ezáltal megtanulni«). Hat fő részből (széder) áll: 1. Zera'im: magvetések (mezőgazdasági előírások); 2. móéd: ünnepek; 3. násím: asszonyok; 4. nezikin: károk; 5. qodasim: szent dolgok; 6. toharót: tisztasági törvények. A traktátusok száma 63.
b) A Tószefta (»kiegészítés«) és a Barajta (»kívül lévő«) a Misna leírása idején keletkezett kiegészítéseket tartalmazza.
c) A Talmud (a lámad »tanulni«, ill. limmad »tanítani« igéből) tanulmányozást jelent (ellentétben a ma'aszeh-vel, a »cselekvéssel«, a törvény gyakorlati megvalósításával). Két részből áll: a Misnából és a Gemarából (a gemar babiloni-arám szóból, jelentése: »tanulni«), amely a Misnát értelmezi és néhány kiegészítést is ad hozzá. Származási helyének megfelelően beszélünk palesztinai és babiloni Talmudról. A palesztinai Talmud a palesztinai amoreusok Misna-kommentárját tartalmazza, és sok olyan új kiegészítést is, amelyek csak laza kapcsolatban állanak a Misnával. Nem csupán a Misna halákáit értelmezi egészen különleges módon, hanem a legkülönbözőbb tartalmú haggadikus anyaggal is kiegészíti. Ezek fontos adalékok Palesztina történelme, a zsidó liturgia stb. számára. Keletkezési helye Tibériás, lezárásának ideje az 5. szd. közepe. A zsidó szóhasználatban a tulajdonképpeni Talmud a babiloni Talmud. Ez nem más, mint a Misna babiloni értelmezése (de a Misna 63 traktátusából csak 36-hoz készült Gemara). Végső lezárásának ideje a 8. szd., a babiloni zsidó akadémiák virágkora.
d) A kánonikus iratokhoz vagy az azokban leírt eseményekhez fűzött, néha tudományos, máskor építő jellegű magyarázatok alkotják a rabbinikus irodalom utolsó csoportját, amelyet Midrásoknak neveznek (a h. dáras »keresni, kutatni, kérdezni« igéből; pl. Ezsd 7,10; Ézs 34,16; 2Krón 13,22; 24,27). A rabbinikus irodalom pl. az 1-2Krón-t az 1-2Sám-hez és az 1-2Kir-hoz készült Midrásként értelmezi. A Targum és a Midrás kapcsolatát jól szemlélteti Neh 8,8. A Midrás egyik alfaja Qumránban a peser, az egyes prófétai igéknek a gyülekezetre szabott magyarázata. Ehhez hasonlóak az ÚSZ ÓSZ-i idézetei.
5. A keresztyén hebraisták a 17. szd. közepén felismerték a rabbinikus irodalom jelentőségét az ÚSZ értelmezése szempontjából és igyekeztek a felhalmozott kincset értékesíteni. (Ld. még FARIZEUS)
VG

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me