Római gyülekezet

Full text search

Római gyülekezet Közvetlen adatunk az ÚSZ korából nincsen a római gyülekezetről, csupán közvetett utalások vannak, mindenekelőtt a Róm levélben. Így keletkezéséről, alapítójáról vagy az alapítás időpontjáról sem tudunk biztosat mondani, de éppígy összetételéről vagy jellegéről sem.
Időrendben az első adatunk Suetonius (igaz, későbbi) feljegyzése Claudius császárnak a zsidókat kitiltó rendeletéről: a zsidókat, akik Kresztosz felbújtására állandóan zavarogtak, Rómából kitiltotta. Ez az ediktum Kr. u. 49-ben született. A Kresztosz név minden valószínűség szerint Krisztus akar lenni, de így Rómában nem ismert, ezért módosulhatott az érthetőbb Krésztosz formára (= jóságos, kedves). Akvila és Priszcilla ekkor távozott Rómából Korinthusba. Claudiusnak kapóra jött a zavargás, így legalább le tudott számolni az egyre szaporodó, és számára nem kívánatos zsidók jelenlétével. A rendelet valószínűleg egyesületi joguk megtagadását fejezi ki - ami sokkal nehezebbé tette a zsidók helyzetét.
Ebből a tényből két következtetés adódik. Kr. u. 49 előtt számos keresztyénnek kellett Rómában élnie, és a zavargások sem kevés ideig tarthattak, így a gyülekezet megalakulása legalább már a 40-es évek közepén valószínű. A másik Akviláék kivándorlásából következik: együtt éltek a zsidókkal a keresztyének, nyilván csatlakozva azoknak a zsinagógákhoz kötődő szervezetéhez - Rómában ugyanis nem volt egységes zsidó diaszpóra, hanem egyes zsinagógák körül csoportosultak, és ezek laza kapcsolatban álltak egymással.
A gyülekezet alapítása minden bizonnyal a Jeruzsálemben járt zarándokok műve. Az ApCsel 6,9 szerint külön zsinagógája volt Jeruzsálemben a libertinusoknak. Még Pompeius vitt magával sok hadifoglyot Rómába Kr. e. 61-ben, ezeket azután felszabadították, az említett zsidók ezeknek utódai lehettek. A hagyományban ugyan Péter neve szerepel alapítóként, azonban Pál többször kifejezetten említi, hogy nem dolgozott mások munkaterületén (Róm 15,20; 2Kor 10,15); míg a Gal 2,7 azt is kijelenti, hogy Péterre a körülmetéltek közötti evangéliumhirdetés bízatott (igaz, ellentétben az ApCsel 15,7-tel). Az 1Kor 9,5 sem beszél Péter útjainál gyülekezetalapításról. Római Kelemen ír Péter és Pál római mártíromságáról (5,2-7), de Péter korábbi római útjáról semmit nem mond. Ugyanígy hallgat erről Ignatiusnak a rómaiakhoz írott levele (4,3).
Pál Akviláéktól hallhatott először a római gyülekezetről, erre utalhat a Róm 1,10 és 15,22 megjegyzése: jó néhány esztendő óta vágyódom utánatok. Akviláék bizonyosan keresztyénként érkeztek Korinthusba, mert az 1Kor 16,15 szerint Akhája első keresztyéne Sztefanász volt.
Kr. u. 54-ben meghalt Claudius, de rendelete ekkor már jórészt hatálytalan volt. Halála után pedig Nero zsidó felesége, Poppea befolyása újra sok zsidót vonzott Rómába. Így a levél írása idején a gyülekezetben újra egymás mellett élnek zsidók és pogánykeresztyének - valószínűleg már a zsinagógai szervezettől különválva -, ez derül ki Pál Róm levele soraiból. Az ApCsel 28-ból is tudjuk, hogy a zsidóság újra szervezett életet élt az apostol fogsága, tehát a 60 körüli években.
A gyülekezet jellegét ez a kettősség határozta meg, és egyben a Róm levél jellegét is. Az egész levél mintha kifejezetten pogánykeresztyéneknek íródott volna, legalább vö. l,5kk; 1,13; 15,15kk; 9,3 stb. Ugyanakkor a levél sok utalása és mondanivalója elképzelhetetlen komoly zsidókeresztyén jelenlét nélkül: 1,3; 3,24; 4,25 és a nagy perikópa Izráelről a 9-11. részekben.
A Róm 16 bevezetéstani problémák miatt a gyülekezet jellegét nem segít meghatározni, ugyanis nem biztos, hogy a Róm levélnek kezdettől szerves része ez a fejezet.
HP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me