Sémita

Full text search

Sémita Faji vagy nyelvi hovatartozást kifejező szó (a mai köznyelvben szemita formájában ismertebb).
A kifejezés eredete Sém neve, aki Nóé legidősebb fia (1Móz 5,32), és apja iránti alázatos tette (1Móz 9,25kk) miatt különösen kedves Nóénak. Ő az őse a sémita fajnak, mint ahogy ősatyáknak számítanak testvérei, HÁM és JÁFET is.
Sém gyermekei Élám, Assur, Arpaksad, Lud és Arám - mindegyik szintén egy-egy ókori nép ősatyja; Izráel ezekkel tartotta a faji rokonságot ebben az időben. Arpaksad utóda Ábrahám, tehát a zsidó nép. A bibliai nemzetségtáblázatok azonban nem mindig felelnek meg az igazolható összefüggéseknek. Ugyanis pl. a sémiták családjában említett elámiták és lidek fajilag indogermánok, s csak nyelvük sémi nyelv.
A kánaáni sémi népfaj jellemző antropológiai sajátossága a kiugró, hajlott orr, vastag ajkak és lapos, hosszú homlok - így látjuk a korabeli ábrázolásokon is.
A múlt század óta inkább nyelvi meghatározássá vált ez a szó. Az ún. sémi nyelvekben megkülönböztetnek keleti és nyugati sémi nyelvcsoportot. A keleti ismertebb képviselői az asszír és babiloni nyelv, míg a nyugati csoport maga is többfelé oszlik: a nyugatin belül az ún. északi nyelvekhez tartozik a héber, arám, azonkívül a föníciai, míg a délihez az arab és etióp. A B-i korban még a szír, edómi, ammóni, móábi nyelv is ide tartozott.
A sémi nyelv jellemző sajátosságai között megemlítendő a három mássalhangzóból (gyökmássalhangzóból) álló szótövek általános volta, az igeragozás és szóképzés sajátos módja, továbbá a főnévragozás meglehetősen ritkán előforduló, suffixumok útján történő volta (mint pl. a magyarban is).
HP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me