Siloám tava

Full text search

Siloám tava Jeruzsálem vízellátását szolgáló vízgyűjtő medence a város DK-i részén. Dávid városa a később megnövekedett Jeruzsálem K-i részét alkotja, ennek délnyugati részén volt. A várostól K-re, a falakon kívül eredő Gíhon-forrás vizét vezették ide, a korábbi időben nyitott csatornában. Ez volt a »küldött« víz - mert forrás küldte -, héberül a Silóah (Ézs 8,6), a slh = küldeni igegyökből származik. Ennek a h. szónak a g. átírása a Siloám név, így szerepel az ÚSZ-ben.
Amikor Jeruzsálemet Szanhérib ostroma fenyegette, Ezékiás király eltömetett minden vízlelő helyet a városon kívül (2Krón 32,1-4), köztük természetesen a Gíhon-forrást is. Ennek vizét egy föld alatti csatornán átvezettette a város DNY-i részére, a városfalakon belüli medencébe (2Krón 32,30; 2Kir 20,20). A csatorna építését megörökítő SILÓAH FELIRATot megtalálták az alagút falán.
Jézus úgy gyógyít meg egy vakot, hogy a földre köp, sarat csinál, ezt rákeni a vak szemére és elküldi, hogy mosakodjék meg a Siloám tavában. Az megmosakszik és mire visszatér, lát (Jn 9,6k). Siloám tornya a medence közelében levő falszakaszon állhatott, vagy a forrással szemközti hegyoldalra épült falucskában (Lk 13,4).

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me