Szabad

Full text search

Szabad H. h-f-s, és derivátumai; g. eleutherosz. Az ÓSZ-ben a »szabad« a »szolga« ellentéte, elsősorban az, aki a rabszolgaságból felszabadult. Éppen ezért a kifejezés szinte kizárólagosan a rabszolga-felszabadítás összefüggésében fordul elő (2Móz 21,2.5.26k; 3Móz 19,20; 5Móz 15,12k.18; Jer 34,9-11.14.16; Jób 3,19; Ez 13,20). Egyébként a fogalom nem játszik különösebb szerepet, mivel a B nem ismeri a g.-ség abszolút értelemben vett szabadságfogalmát. Mind az ÓSZ-ben, mind pedig az ÚSZ-ben az ember nem azért szabad, mert a rabszolgával ellentétben szabadon rendelkezik önmagával, vagy mert a külső körülményeitől függetlenül, »belső« szabadsága van (sztoicizmus), hanem azáltal lesz szabaddá, hogy visszatér az engedelmes teremtmény állapotába. Tehát inkább megszabadításról van szó, és nem valamilyen elvont szabadság-eszményről. Szabad az, akit Isten, ill. Jézus Krisztus megszabadított valamitől, valamilyen céllal. A szabad ember megváltott.
A szabad ember modellje Jézus szerint a ház urának fia, ellentéte a ház rabszolgája (Jn 8,30-36). A fiúnak elveszíthetetlen joga van az otthonra, a szolgának nincs. Az a szabadság, amelyre a Fiú megszabadít minket, a jelen összefüggésben csak a fiak szabadsága lehet, akik örökre otthon maradhatnak az atyai házban. Az adoptált háziszolga jogi esete áll itt példaként, aki jogilag egyenlő rangú ugyan a fiakkal, de nem örökölhet (vö. 1Móz 21,10). Az igazság megismerése szabaddá tesz, azaz lehetővé teszi az Atyánál maradást (vö. Jn 14,3.23; vö. 1Jn 4,16). Jézus szavai arra indítják a zsidókat, hogy nem ügyelve a politikai viszonyokra, az Ábrahámtól való származásnak tulajdonítsák szabadságukat (8,33). Jézus szerint azonban, aki bűnt cselekszik, az a bűn szolgája.
A syn-nál egyedül a Mt 17,24-27-ben fordul elő a kifejezés. A hely mutatja a fogalom politikai felhangjait is. A »szabadok« a teljesértékű polgárok, akik nem kötelesek adót fizetni, de azért, hogy ne botránkoztassanak meg senkit, megfizetik azt.
Pál apostol igehirdetése használja fel leginkább a kifejezéseket, de nála sem centrális jelentőségű a fogalom. Használja a szabadok és rabszolgák ellentétének jelölésére (1Kor 7,21kk; 12,13; Gal 3,28; Kol 3,11; Filem), képes értelemben (Róm 6), a jogi nyelvből kölcsönözve (Róm 7,2; 8,2.21), és pozitívan, az üdvösségre vonatkozóan (1Kor 9,1; 10,29; 2Kor 3,17; Gal 5,1.13). A Gal 3,28 szerint a hívőknek is szólnak az ígéretek, mivel Krisztushoz tartoznak, és ezért Abrahám magvának számítanak. Az apostol a pogány polisszal, a »szolga«, földi Jeruzsálemmel a gyülekezetet állítja szembe, amely a »szabad«, »mennyei Jeruzsálemhez« tartozik (Gal 4,26; vö. Fil 3,20). Az 1Kor 7,21 szerint a szolga nyugodtan lemondhat földi szabadon bocsátásáról. Ezáltal az eszkhatológiai szabadsága világossá teszi, hogy az elhívó kegyelem nincs evilági feltételekhez kötve. Mindennek jó példája a Filemonhoz írott levél. Az 1Kor 8,1-9.23 és 10,23-11,1 mutatja: szabad az, aki tud nem élni hatalmával, vagy szabadságával (ekszouszia és eleutheria). De Pál tud pozitívan is beszélni a maga szabad voltáról (1Kor 9,1.19; 10,29). Szabadsága a hívő ember szabadsága a másik ember szeretésére, amelynek alapja az, hogy a világteremtő Isten lett életének ura (1Kor 10,26). A Róm 6,1-23-ban a keresztség eseményének illusztrálására a rabszolga gazdacseréjének képét alkalmazza (6,18). A jogi nyelv kifejezéseivel azt akarja hangsúlyozni, hogy a hívő helyzetében emberi beavatkozás nélkül történt meg a radikális változás (vö. Róm 7,1-6-ot, ahol ugyancsak a jogi nyelv segítségével világítja meg a törvénytől való szabadságot; ld. még Róm 8,2: az egyik törvényt csak egy másik válthatja le). A rabszolgamegváltás tényének a keresztség azonban csak külső képe, nyilvánossá tétele. A megváltás ugyanis a kereszten történt. A keresztről szóló igehirdetésben való hit tesz bennünket alkalmassá a »boldog rabságra«, a Lélek (1Kor 6,19), vagy Krisztus (1Kor 7,22) szolgálatára (vö. Róm 6,18.22). Ebben segít a Lélek (Róm 8; Gal 4,6). A teremtett világ a mulandóság rabságában saját lényegétől elidegenedett. Lényének helyreállítása megszabadulás az Isten gyermekeinek szabadságára, amely eszkhatológiai szabadság (Róm 8,19-23).
Összefoglalólag megállapítható tehát, hogy Pálnál a szabadság fogalma pozitív mondanivalót hordoz ugyan, de ez még nem a végső szó. A kifejezés legtöbbször ott jelenik meg, ahol az emberlét nyeresége, ill. vesztesége a téma, de háttérbe szorul ott, ahol az emberlét lényegéről van szó. Ezért váltja fel a Róm 8-ban a »fiúság« (hüiotheszia) fogalma (Róm 8,23). (Ld. még MEGSZABADíT, MEGSZABADULÁS; SZABADSÁG)
VG

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me