Szadduceusok

Full text search

Szadduceusok A fogság utáni zsidóságban előbb papi rend, később - egészen az ÚSZ koráig - a zsidó nép egyik erős vallásos irányzata és csoportja, mely Jeruzsálem pusztulásakor szűnt meg létezni.
A név eredete CÁDÓK főpapra utal vissza, akit Salamon állított be tisztségébe (1Kir 2,35). Ehhez a névhez fűződött a legitim és igaz papság gondolata. Ezékiel látomásaiban is Cádók fiai szolgálnak a megújult templomban (Ez 40,46; 43,19; 44,15; 48,11). A papság számára a cádóki származás és örökség fontos volt, a nép pedig ebben a mértékadó, tekintélyes csoportban a megszűnt nemzeti állam helyére lépő templom-állam eszméjének képviselőit látta.
A Makkabeus szabadságharc kitörése előtt azonban a cádókiták megoszlottak. Kr. e. 175-ben az akkor hivatalban lévő, hagyományokhoz ragaszkodó, a hellénizmus eszméivel szembeszálló III. Óniás főpap ellen saját testvére, Jázon támadt, uralkodói segítséggel átvette a főpapságot és elkezdte az erőszakos hellénizálást, ezzel is siettetve a Makkabeusok felkelését. Amikor a Makkabeusok győztek, egy időre ők maguk gyakorolták a főpapi tisztet, jóllehet nem voltak cádóki származásúak. A papság azonban ragaszkodott a hagyományokhoz, és az a részük, mely végképpen nem akart engedelmeskedni, ebben az időben létesítette a qumráni közösséget, ekkor lett vértanú az »Igazság tanítója« is. De a Hasmoneusok sem tudtak másként uralkodni, csak úgy, hogy messzemenően támaszkodtak rájuk és tekintetbe vették ennek a csoportnak véleményét. Tehát a papi arisztokrácia és a jeruzsálemi politikai arisztokrácia kapcsolatba került egymással. Ebből a szövetségből alakult ki a szadduceusok csoportja, akik tehát egyrészt a papi arisztokráciát jelentették, és belőlük kerültek ki a főpapok, másrészt sokan tartoztak ide a befolyásos családok és politikusok seregéből is.
Ennek következtében ennek a csoportnak a magatartása és eszménye kettős jellegű lett. Eredetük, szolgálatuk alapjában véve a hagyományok szigorú őrzésére predesztinálta őket. Ugyanakkor a hatalommal való összefonódásuk, a hellénista világgal, majd a római birodalommal való együttműködésük nyitottá tette őket a világ számára.
Teológiájukban ez úgy jelentkezett, hogy szigorúan ragaszkodtak a Pentateukhosz teológiájához, és elutasították mindazt, ami a későbbi korokból származott vagy a népies kegyességben érvényre jutott. Így pl. elutasították angyalok és démonok létének hitét, nem voltak hajlandók lélekben hinni, elutasították a feltámadás gondolatát (ApCsel 23,8 és Mk 12,18). Ugyanígy elutasították a korabeli apokaliptikát is: az ő reményeik a földön, az ebben az aionban megvalósuló Isten országához kötődtek - a templom-álom módján.
Ez a teológiai álláspont azzal a következménnyel járt, hogy az írástudókkal sok közös vonást hordoztak, közöttük is voltak írástudók, bár a hagyomány értelmezésében nem ugyanazt vallották. A qumráni közösséggel nem volt kapcsolatuk, mert azok a templomi kultuszt tisztátalannak tartották, a hatalommal való összefonódást elvetették, azonkívül készültek az apokaliptikus leszámolásra. Ugyanezen okból szemben álltak a zélótákkal is: azoknak fanatikus politikai reményeit és módszereit elutasították.
Politikai állásfoglalásuk következtében hivatalt is vállaltak a rómaiak alatt, és kegyüket keresték pl. Jézus elítélése körül (Jn 11,50). Miután a zsidó háborút megakadályozni nem tudták, a város és a templom pusztulása megpecsételte az ő sorsukat is. Az újra éledő zsidóságban már nem jutottak szerephez; annak életét és gondolatvilágát már csak a farizeusok alakították ki, és azok vezették-képviselték.
HP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me