Szeret, szeretet

Full text search

Szeret, szeretet Az ÓSZ-ben és az ÚSZ-ben egyaránt központi fogalom. Az ÓSZ-ben, Isten szeretetével kapcsolatban, több más kifejezés is egybetartozik a »szeret« ('áhab) igével, pl. szövetségi hűség (heszed), kegyelem (hén), irgalmazni (riham), hűség ('emet), megbocsátani (szálah). Istennek Izráel iránti szeretetét a B gyakran azzal a képpel fejezi ki, hogy a hűséges férj szereti még a hűtlen feleségét is (ld. Hós 1-3; Ez 23; Ézs 5). A vőlegény és a menyaszszony egymás iránti szeretete valószínűleg Isten és népe kapcsolatára (is) utal az Énekek-ben.
Isten szeretete Izráel kiválasztásának alapja (5Móz 7,7k). Isten, válaszul, önmaga iránti (5Móz 6,5) és a felebarát iránti szeretetet vár (3Móz 19,18). Jézus szerint is e kettős-egy parancsolat a törvény lényege (Mt 22,36kk par).
A h.-ben a »szeretet« főnévnél sokkal gyakoribb az igei alak. Legtöbbször az emberek egymással való kapcsolatát írja le, s csak viszonylag ritkán az Isten és ember közötti kapcsolatot. Az emberek közti szeretet alapja Isten szabadító tette (3Móz 19,34). A »szeretet« szó használata nélkül is hirdeti az ÓSZ az önfeláldozó Szenvedő Szolga példáját (Ézs 53). Hóseás nem csak a házasság képét használja, hanem szól Isten atyai szeretetéről is (11,1kk). Dávid és Jónátán a baráti szeretetre adott szép példát (1Sám 18,1.3; 20,17; 2Sám 1,26).
A klasszikus g.-ben több szó létezik a szeretet gondolatának kifejezésére. Az erósz a másik kívánására épül (magában foglalja a testi szerelmet is). A philia az emberbaráti szeretet kifejezése, mely megbecsülés a másik értékei miatt. A klasszikus g.-ben ritka kifejezés az agapé, mely az ÚSZ-ben gyakran azt a szeretetet jelenti, mely önzetlen, és feltételek nélkül elfogadja a másikat, hogy az majd mássá lehessen.
Jellemző, hogy az ÚSZ-ben nem fordul elő az erósz, ill. igei formája, az eráó. A philia - különböző nyelvtani formákban - gyakori. Összetételekben is előfordul (pl. 2Pt 1,7: philadelphia, »testvérszeretet«; 1Tim 6,10: philargüria, »a pénz szerelme«). A phileó ige főként az emberek egymás közti kapcsolatát írja le (Jn 15,19), de Isten mint Atya is szereti így gyermekeit (Jn 16,27; vö. Jn 11,36 Jézusról mint Lázár barátjáról). Jn 16,27 és 1Kor 16,22 használja ezt a szót az embereknek Jézus iránti szeretetéről.
Az ÚSZ-ben az Isten és ember közötti szeretet-kapcsolat leírására a leggyakrabban használt szó az agapé és igei formája: agapaó. 1Jn 4,8.16 szerint Isten agapé. Istent is csak az ismerheti meg, aki szeret. Bár Jézus szenvedéstörténetében a szó nem fordul elő, Istennek - és magának Jézusnak - emberek iránti szeretete, irgalma az, ami miatt Jézus »odaadja« életét váltságul az emberekért (vö. Mk 14,24.41).
Az ÚSZ szerint Isten a világ iránti szeretetből küldte Fiát (Jn 3,16). Ez kezdeményező szeretet (1Jn 4,19), mert akkor közeledik az emberhez, amikor az még bűnében van (Róm 5,8). E szeretet legteljesebb kifejezése az önfeláldozás (Jn 15,13). Jézus ilyen szeretetét ismerte meg Pál apostol (Gal 2,20).
A szeretet bár nem erőszakol ki választ, mégis viszontszeretetet vár. Isten ezt várta népétől az ÓSZ-ben a szövetségi kapcsolat rendjében. Mikor a B Isten és ember kapcsolatára a házasság képét alkalmazza, ezzel is a szeretet kölcsönösség-igényére utal. Pál apostol a házasságon belüli szeretet-kapcsolat hasonlatával egy »titokról« akar szólni: a Krisztus és egyháza közötti kapcsolatról (Ef 5,21kk, különösen a 32. vers).
Az Isten iránti szeretet elválaszthatatlan az embertárs iránti szeretettől (1Jn 4,20k). Jézus azt a parancsolatot hagyta tanítványaira, hogy egymást szeressék (Jn 13,34k), sőt az ellenség iránt is szeretetet vár el követőitől (Mt 5,44).
A szeretet a keresztyén életforma legfőbb jellemvonása. Erről lehet megismerni Jézus tanítványait (Jn 13,35). A Lélek elsőszámú gyümölcse a szeretet (Gal 5,22), mely egymásnak való szolgálatban mutatkozik meg (Gal 5,13). Pál apostol szerint az ÓSZ-i törvénytől való szabadság nem a teljes törvény eltörlését jelenti, mert a helyesen értelmezett törvény betöltése a szeretet (Róm 13,8-10; vö. Gal 5,14). Az igazi szeretet építi a másikat (1Kor 8,1b).
Pál apostol az elhívottakat, a kiválasztottakat »szeretett«-nek (agapétosz) nevezi (Róm 1,7; Kol 3,12; 2Thessz 2,13). Isten szereti gyermekeit, ezért ők is szeretetben kell éljenek (Ef 5,1k). A szeretet a legfontosabb kegyelmi ajándék, ezért szerepel a Szeretet Himnusza (1Kor 13) a kegyelmi ajándékokról szóló rész közepén (vö. 1Kor 12 és 14). 1Kor 13 leírja, hogy milyen az emberi élet, amikor nincs benne agapé (1-3. versek); mit tesz az életünkben megjelenő szeretet (4-7. versek); és milyen lesz az örökkévalóság: a szeretet mindvégig megmarad, és »nagyobb« a hitnél és a reménynél is (8-13. versek). Barth Károly megjegyzi, hogy a »szeretet« szó helyébe itt Jézus Krisztus nevét lehetne beírni (KD I/2:362). Isten szeretetétől semmi sem szakíthat el (Róm 8,38k; vö. 8,28).
Különösen János apostol hangsúlyozza írásaiban, hogy Isten legdöntőbb jellemvonása a szeretet, s ezért a Benne hívőket is ennek kell jellemeznie (Jn 3,35; 10,17; 15,9; 17,23kk; 21,15kk; 1Jn 3,1.16; 4,12kk; 2Jn 5).
A szeretet tárgya lehet káros, helytelen dolog is, pl. a »sötétség« (Jn 3,19), az »emberek dicsősége« (Jn 12,43) - a világosság és Isten dicsősége helyett. Pál ezért fájlalja, hogy Démász »ezt a világot« szerette, és ezért az apostolt elhagyta (2Tim 4,10).
BP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me