Tóbijjáhú

Full text search

Tóbijjáhú H. tóbijjáh vagy teljesebb formában tóbijjáhú. Jelentése: »Jahve jósága« vagy »Jahve az én jóm«. Különböző személyek neve.
1. Lévita, tagja annak a küldöttségnek, melyet Jósiás király bízott meg azzal, hogy a törvényt tanítsák Júdában (2Krón 17,7-9).
2. Lévita nemzetségfő, egyike azoknak, akinek a leszármazottai a fogságból hazatérve nem tudták igazolni származásukat (Ezsd 2,60; Neh 7,62).
3. Nehémiás elkeseredett ellenfele, aki minden eszközzel meg akarta akadályozni Jeruzsálem újjáépítését a fogság után. Neve alapján izraelita, az Úr követője. Fiának a Jehóhánán (= Jahve kegyelmes) nevet adta. Lehet leszármazottja - bár ez nem valószínű - annak a keverék népességnek, amelyet még az asszírok telepítettek Izráel területére. Ezek annak idején megtanulták, hogyan féljék az Urat, de megtartották a maguk istenét is (2Kir 17,24kk). Az »ammóni« jelző alapján lehet leszármazottja annak a királyi vérből való Jismáélnak - vagy valamelyik emberének -, aki Jeruzsálem eleste után megölte a babiloni király által kinevezett helytartót, Gedalját és másokat (Jer 41), majd az ammóniakhoz menekült (Jer 41,15). A családi hagyomány erős. Őse annak idején ellenséget látott Gedaljában, akit Babilon királya nevezett ki helytartónak honfitársai közé, úgy ő most ellenséget látott Nehémiásban, aki a perzsa uralkodó jóváhagyásával jött. A »szolga« (a királyé) a kor szóhasználata szerint vonatkozhat királyi főhivatalnokra. Így lehetett az ammóni tartomány kormányzója, mint Nehémiás Júdáé. Tettét az indokolná, hogy félt Nehémiás terveinek sikerétől. Ezzel a júdai tartomány erősödne, kormányzójának tekintélye nőne, ennek arányában az övé csökkenne. Ezért rosszindulattal fogadta Nehémiás megérkezését (Neh 2,10.19; 3,35; 4,1kk). Miután Szanballattal, Samária helytartójával, továbbá az arabokkal, ammóniakkal, asdódiakkal fog össze (mind Júda körüli helyek lakói), az utóbbi következtetés a legvalószínűbb: féltékenység.
Mindenesetre erős júdai kapcsolatai voltak, nincs kizárva a Jismáéllal való szellemi rokonság. Fölbérel (Szanballattal együtt) egy prófétát Nehémiás megfélemlítésére, de többen is voltak, akik ezt meg akarták tenni (Neh 6,10-14). Júdai előkelők is többen álltak kapcsolatban vele (Neh 6,17-19). Eljásib pap, Isten háza kamráinak gondnoka rokonságba került vele és Nehémiás távollétében berendezett neki egy nagy kamrát (Neh 13,4-9). Mindez arra mutat, hogy Júdán belül is erős ellenállás volt Nehémiás tevékenysége ellen.
4. Tagja annak a négy főből álló küldöttségnek, mely a fogságban maradt zsidók adományát hozta Jeruzsálembe (Zak 6,10).
CP

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me