Zsidó

Full text search

Zsidó Az Isten választottainak közösségét eredetileg a B Izráel, Izráel fiai, izráeliták néven említi. A kívülvalók a héber névvel is illetik (2Móz 1,16.22). A zsidó név az ország kettészakadása után válik közhasználatúvá: a szó jelentésének megfelelően a D-i országrészből, Júdából származót, az odatartozót mondták zsidónak (júdabeli), szemben az É-i országrész izráeli lakójával (2Kir 16,6; 25,25; Jer 34,9). Az asszír hódítás, az északi 10 törzs pusztulása után a csekély számú túlélők beolvadtak Júda törzsébe, zsidókká lettek. A babiloni fogságban és az azt követő időkben Jákób minden leszármazottját zsidónak mondják (Eszt 3; Dán 3,8-12; Mt 27,11; ApCsel 2,5). A fogságból hazatértek izráelitáknak nevezték magukat, ezzel is kifejezve, hogy Isten ígéreteinek a birtokosai. A zsidó név azonban közhasználatú lett az egész világon, hisz a fogság a választott népnek az egész világra való szétszóródását eredményezte (diaszpóra).
A név nemcsak a származást, hanem a vallási, kulturális sajátosságokat is jelölte. A zsidóság legjellemzőbb vonásának azt tarthatjuk, hogy a legkülönbözőbb körülmények között is megtartotta és megtartja vallási, életmódbeli hagyományait, szokásait. Elkülönülése, különbözősége (különcködése) környezetében sokszor ellenszenvet ébresztett, végső soron mégis ez biztosította évezredeken át való fennmaradását.
A zsidó név az ÚSZ bizonyos helyein sajátos jelentésű. János úgy tesz bizonyságot Jézus földi életéről, hogy azt a zsidók elleni szüntelen küzdelemnek mutatja. A zsidók szó alatt azonban nem a fajt, nem a nemzetet érti, hanem azokat, akik a názáreti Jézust nem fogadják el Messiásnak (Jn 2,18.20; 5,16.18; 6,41). Jn a zsidó szokásokról, ünnepekről úgy beszél, mint valami idegen népéről (Jn 2,6.13; 5,1; 6,4; 7,2 stb.). Maga Jézus úgy beszél a zsidókhoz, mint idegenekhez (Jn 8,17; 10,34). A Jézushoz tartozókat a zsidók ellenségüknek tekintik (Jn 7,13; 9,13; 1,19). Hasonló szemléletet mutat az ApCsel 23,12 is. Természetesen mindennek semmi köze nincs az antiszemitizmushoz. Pálnak - ha zsidókat emleget is - tulajdonképpen ZSIDÓKERESZTYÉNekkel van küzdelme.
KI

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me