szakáll

Full text search

szakáll: a 16. sz.-ban az úri viseletben a házasemberek előjoga volt a szakáll viselése, amelyet derékig növesztettek vagy rövidre nyírtak. De növesztették a parasztok is. Apáti Ferenc Feddő énekében, mely a 16. sz. elejéről való, az áll:
Sámsonnak alejtá az pór önön magát!
Látod nagy haragját: nem tiszteli urát;
Fogjad meg szakállát, vedd el csak jószágát, –
Megalázza magát.
Nyugati, osztrák hatásra átmenetileg elhagyták, de a 19. sz.-ban felélesztették viseletét. A parasztságot a 18. sz. elején szakállbírsággal szorították a szakáll borotválására és csupán 1848 után, a nemesi előjogok megszűntével terjedt el a korabeli nemesi divat mintájára a körszakáll, Kossuth-szakáll néven. A rövid, keskeny pofaszakállat a pakompartot (Pest), barkót (Felföld) sokkal kevésbé kedvelték, míg a széles császárszakáll csak Kalotaszeg környékén tűnt fel. A Rétközről ismerjük a szakáll szájsarkában meghagyott formáját, amelyet vendégbajusznak neveztek. A szakáll viselése a parasztok körében a polgári divat, a beretvált arc hatására nem vált általánossá, tulajdonképpen a 19. sz. végére meg is szűnt. – Irod. Györffy István: Viselet (A magyarság néprajza, I., Bp., 1941–43).

Szakáll-viselet (Uzsokpuszta, Tolna m., 1902)

1. Halászgazda szakáll-viselete (Balatonkenese, Veszprém m., 1902). 2. Halászember szakáll-viselete 3. Halász nagygazda szakáll-viselete (2–3. kép: Komárom, Komárom m., 1902) Mind: Herman Ottó rajza
Flórián Mária

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me