Nyitra, Neutra, Nitria

Full text search

Nyitra, Neutra, Nitria, igen régi püspöki város, Nyitra vgyében, a Nyitra vizénél egy fölötte gyönyörü vidéken, Posontól 10 mfdnyi távolságra. Utczái kővel kirakottak, de rendetlenek, s átaljában a várost nem lehet szépnek mondani. Nevezetesebb épületei: 1. A piaristák aranyozott két tornyú s rézzel fedett temploma, melly egyszersmind parochialis. 2. A piaristák collegiuma, a kathol. gymnasium épületével együtt. 3. A sz. Ferencz szerzetesek klastroma és temploma, ez is parochialis. 4. A vármegye ujabb izlés szerint épűlt és rézzel fedett háza, épen a Nyitra vizénél. 5. A seminarium. 6. A püspöki ispotály. 7. A postaház, a kanonokok csinos házai s egy nagy vendégfogadó, közel a vmegyeházhoz. Lakosainak száma 5500 lélek, kik kevés hébert s evangelikust kivéve, mind romai katholikusok. – Nyelv tekintetéből nagy részt tótok, kevesebb magyarok és németek. Foglalatosságuk földmivelés, bortermesztés, mesterségek és kereskedés. Hétfőntartani szokott hetivásárai igen népesek, s nagy fontosságuak gabonára nézve. – A város észak-nyugoti részén 1/4 órányira fekszik innen a magas Zobor hegye, hol hajdan Szent István benedictinus apátságot alapitott. Ezeknek multával 1692-ben camaldulensisek szszálitattak ide, azonban már ma klastromuk omladékban hever, s az ide nyáron gyakran kisétáló vendégeket egy itt lakó vadász szokta megvendégelni. – Koronáját ezen hegynek erdők, oldalait pedig szőlőtőkék boritják, s elég tartós fejér borral fizetnek; egyébiránt a rajta levő sok mulatóházak kellemes tekintetet adnak az egésznek. – Általellenben a Zoborral a város déli részén a kalvaria hegye emelkedik fel. Ezen volt hajdan nazarenusok monostora templommal, de most elöregedett plebanusok lakják.
Fő nevezetessége mindazáltal Nyitrának a püspöki vár. Épült ez a Nyitra völgyében egészen magában álló kősziklás hegynek tetején, melly hegy keletről a Nyitra vize mellett széditő meredekségű, s csupán kőszirtekből áll, délről azonban könnyű felmenetelt enged. – A kőfallal, bástyával és kettős kapuval megerősitett várban van a székesegyház, melly kettős, t. i. egy nagyobból és egy kisebből áll. Ez utolsó 24 lépcsők által választatik el az elsőtől, s épitését Gizelának, sz. István hitvesének tulajdonitják. – Mindjárt mellette van a tágas püspöki palota, s a káptalan levéltára. – Itten tartatta Sz. István Vazul herczeget fogságban az ő kicsapongó életéért, s midőn Imre fija halála után őt magához akará venni, itt szuratta ki szemét, s töltetett ónat fülébe Gizela bizonyos Sebus nevü embere által, csak hogy trónra ne jöhessen. – III. Henrik német császár Salamont vissza akarván a magyar királyságba tenni; Nyitrát ostromlotta, de be nem vehette. Szerencsésebb volt ennél Trencséni Máté, mert a várat felégette. – Corvin Mátyás Kazimir lengyel királyt, kit némelly nyughatatlan magyarok hittak be, ide beszoritva, annyira szorongatta, hogy kénytelen volt magát feladni, s az országból tüstint kitakarodni. – Később mint Bocskay, mind Bethlen seregei elfoglalták, sőt 1663-ban Érsek-Ujvár eleste után 6000 főnyi török sereg elébb a várost, azután pedig magát a várat is egy német commandans árulása miatt magáévá tette, de a reá következő tavaszszal Souche generalis egyetértvén a városiakkal ismét vissza foglalta, – Végre Bercsényi elfoglalván, mindaddig birtokában maradt, míg a háborunak vége leve.
Hogy Nyitrán a magyarok kijövetele előtt püspökség lett légyen, az több külföldi s hazai történet-irók után bizonyos, de hogy a Sz. István által állitott 10 püspökség közt, valljon a nyitrai is köztük volt-e? arról még is nagy a kétség, sőt sokkal hihetőbb, hogy a püspökséget csak II. Béla alapitotta, II. Geyza és I. Lajos pedig jobban elterjesztették és megajándékozták; a II. Béla előtt csupán nagy prépostság állott itt; a minthogy a nyitrai püspök a régi irományokban 1-ör csak 1133-ban jött elő, s ekkor volt 1-ső Miklós. – Megyéje a nyitrai püspökségnek kiterjed egész Trencsén vármegyére, s Nyitra vgyének egy kis részére.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me