Csontváz.

Full text search

Csontváz.
A tollazatban birják a madarak a legkönnyebb s a repülésre legalkalmasabb testtakarót. Minő eltérések lehetnek hát a csontvázon a szervezet e legnehezebb részén? Hogyan váltak ezek az emlősöknél, csúszómászóknál aránylag oly tömör, részben csontvelővel töltött részek könnyűekké és mégis még erősebbekké, megfelelőleg a repülő madár erőkifejtésének?
Egyszerűen úgy, hogy a legnagyobb, legsúlyosabb csontok üresek lettek, anyaguk pedig merevebb, szilárdabb, mert bővebben tartalmaz mészsókat. Csontvelőt csak fiatal madaraknál s a nem repülő fajok némely csontjaiban találunk (pl. Kivi). E helyett a csontokba, kivált a koponyába, részben a tüdővel összeköttetésben álló légtömlők türemlenek be (kivéve a járomcsontot) s azokat pneumatikusokká teszik. A koponyába a fülön és orrüregen is hatol be levegő. Nehéz madaraknál még a lábcsontok is pneumatikusok (Gődény). A csontok egyes részei jobban összeforrottak. A lég átjárta csontok tehát sokkal ellentállóbbak, nagyobb erő támaszkodhatik reájuk s mégis könnyűek, éppen úgy, mint a hogy az üres vascső több súlyt elbir, mint a tömör vasrúd.
Vizsgáljuk már most a csontvázat részletesebben.
Koponya. Három egymással mozgékonyan összefüggő csontrendszerből áll: a szűkebb értelemben vett koponyából, mely meglehetősen zárt csontburok s az agyvelőt tartalmazza és a felső és alsó állcsontokból. A réczék koponyáján legtöbb nyilás van (15. kép) s a csontburok hátul rövid. Üreges, nyilásos és aránylag kis koponyája van a szárcsának is (16. kép), míg a ragadozóké erős, széles, gömbölyded s nagy szemüregű (17. kép). A harkályok koponyája hosszúkás, hátul nyulványos, hogy a nyelv izomzata helyet találjon. Az éneklőké csonthólyagszerű, aránylag nagy (18. kép).

15. kép. A böjti récze koponyája.

16. kép. A szárcsa koponyája.

17. kép. Az erdei bagoly koponyája.

18. kép. A kerti rozsdafarku koponyája.
A koponya egyszerű csuklófejjel (bütyökkel) – hátsó nagy nyilása táján – majdnem derékszögben izesül az első nyakcsigolyával. Ezért a fej igen mozgatható, minden irányban forgatható.
A törzs csontjai. A gerinczesek testtengelye, a gerinczoszlop, öt tájékra oszlik, ú. m.: nyak-, mell-, lágyék-, kereszt- és farkcsigolyákra. A madaraknak csak nyak- és farkcsigolyáik vannak szabadon kifejlődve; mell-, lágyék- és keresztcsigolyáik ellenben össze vannak forradva, a mi a váz szilárdságát fokozza s a repülés közben létrejövő légnyomás ellensúlyozására való. Ez az értelme annak, hogy a bordák – számra 7–12 – hasi része nem porczogó, mint az emlősöké, hanem csont (szegy-bordacsont); valamint annak is, hogy a bordák hátulsó szélökön rézsútos nyujtványnyal birnak s így egyik borda a másikra fekszik, az egész mellkas tehát sokkal szilárdabb.
A farkcsigolyák mozgékonyak; az utolsó rendesen feltünő nagy, kúpalakú s a kormánytollak támasztására való. Ezért van pl. a páváé igen erősen kifejlődve.
A mell- vagy szegycsont (sternum) kiválóan sajátságos s szorosan alkalmazkodott a repülés képességének kisebb vagy nagyobb mértékéhez. Csak a repülni nem biró madaraké lapos, egyébként tarajos, még pedig annál inkább, minél jobb repülő az illető madár. Hátulsó széle egyszeresen vagy kétszeresen kivágott, a jobb repülőknél a kivágás helyett, csak bizonyos lyukakat látunk, sőt a legjobb repülőknél ezek is hiányoznak. A fajd mellcsontján a kivágás nagy (19. kép), a pintynél már sokkal kisebb (20. kép) s a kitűnő röptű vándorsólyomnál csupán csak két lyuk mutatja annak nyomát (21. kép).

19. kép. A nyirfajd mellcsontja.

20. kép. Az erdei pinty mellcsontja.

21. kép. A vándorsólyom mellcsontja.
A vállöv csontjai. Ezek: a két hosszú, lapos, keskeny kardszerű lapoczka (scapula); az erősen fejlett két hollóorrcsont (os coracoideum); a két kulcscsont (clavicula), mely a begy táján egyesülve, egyetlen csontot, a villacsontot (furcula) alkotja. Ez utóbbi különösen változó a különböző fajoknál. Hegyét, a villacsont alsó nyulványát, erős kötőszalagok kapcsolják a mellcsont tarajához, hogy ez utóbbi felemelhető és sülyeszthető legyen. Ha a villacsont közvetetlenül a tarajhoz támaszkodik, mint pl. a darúnál (22. kép), akkor a lapoczka mozgatható s ez teljesíti az előbbi szolgálatot. A daru mellcsontja azért is nevezetes, mert szegytaraja üreges, hogy a gége, mely beléje türemlik, hajlásosan elhelyezkedhessék ott.

22. kép. A darú mellcsontja.
A villacsont nemcsak az egész vállöv megerősítésére való, hanem különösen hivatva van arra, hogy a szárnyaknak repülés közben megfelelő erős támaszul szolgáljon. A repülő madár ugyanis mellső végtagjait a legtöbb mozgó, helyetváltoztató gerinczes állattól eltérőleg, nem váltakozva, hanem egyszerre használja, minek következtében a megtámaszkodás és a test közepe felé ható erő igen jelentékeny. Ezért van a madarak vállöve oly bámulatosan szerkesztve, ezért van szükségök a ruganyos, elül összenőtt villacsontra, mely a lapoczka és hollóorrcsont képezte lemezkére nehezedő nyomást felfogja és elenyészteti. A keveset vagy éppen nem repülő madaraknak villacsontja ezért nincs elül összenőve (strucz, kazuár).
A kulcscsont, hollóorrcsont és lapoczka találkozási pontjában izesül a mellső végtagok legnagyobb csontja: a felső karcsont (os humeri), ennek végével pedig az alsó karcsont, mely a vékonyabb orsócsontból (radius) és a vastagabb singcsontból (ulna) áll (23. kép).

23. kép. A szirti sas szárnycsontváza.
Igen érdekes és a repülés tehetségéhez tejesen alkalmazkodott a madaraknak kézváza, melyet két kéztőcsont, két összenőtt kézközépcsont, egy- vagy néha kétízű hüvelykcsont és két ujj (mutató- és középujj) alkotnak. Utóbbiak közül a nagyobbik (mutatóujj) többnyire 2–3-ízű, a kisebbik pedig (középujj) egyízű. A madárnak a kezén tehát rendesen csak 3 ujja van, de lehet kevesebb is.
A mellső végtagok három része közt, éppen mert a kézcsontok igen hosszúak, nincsen olyan aránytalanság, mint pl. az emlősök mellső végtagjainak részei között. A hüllők és emlősökhöz képest a kézközépcsontok megnyulása és a kézujjak fogyása és meghosszabbodása arra való, hogy az evezők odailleszkedhessenek. Mindez tehát a légi élet következménye, valamint az is, hogy a madár kezét nem forgathatja, nem emelheti és sülyesztheti, hanem csak abban a síkban mozgathatja, melyben testhosszúságának tengelye fekszik. A repülés szempontjából ez épp oly fontos, mint a szárnycsontok zegzugos |/| állása. A szárny mindig csak egy síkban bontható ki és hajtható össze, de a kézcsontok, alsó és felső karcsontok sohasem egyenesülnek ki, mert érintkezésük pontján mindig szöget hagynak: /\/
A medenczeöv csontjai közül a csípőcsont a gerinczoszloppal, illetőleg a lágyék- és keresztcsigolyákkal összenőtt. A felső czomb fejizülésének ágya mély, a fancsont, ülő- és csípőcsont együttesen alkotja. A fancsontok alul csak a struczoknál egyesülnek, azért a madarak medenczéje alul általában nyilt.
A hátulsó végtagok következő részekből állanak: a rövid, nyakas czombcsontból (femur); a szárcsontokból, melynek vastagabbika: a sipcsont (tibia), az elkorcsosult másik: a szárkapocs (fibula). A térdkalács a czomb és szárcsont izülésénél van, gyakran ezek egyikével összenő. A lábcsontok a madárnál azért is eredetiek, mert náluk a lábtő és lábközép egy darabból van (kivéve a pinguineket) s ez a jellemző: csüd (tarsus vagy tarso-metatarsus); ezért a madár sarka a szár és csüd izülésénél egészen fönn van, térde pedig közel a testhez, mert a czomb rövid. A lábujjak száma rendesen 4, azaz 3 elül, 1 hátul; néha a hátulsó hiányzik; a strucznak mindössze csak 2 ujja van, a pinguinnek mind a négy ujja előre irányult. Általában a 4 ujjú madaraknak a hátulsó ujja 2, a belső 3, a középső 4, a külső 5 ízű; a 3 ujjúaknak pedig a belső ujja 3, a középső 4, a külső 5 ízű. Természetesen sok kivétel van.
A lábujjakon vannak a karmok. A csüd és lábujjak többnyire csupaszok, szarúhártyával borítottak.
Ez utóbbi csontok elhelyezéséről tájékoztat s az egész csontvázat is magyarázza a VI-ik tábla (24. kép).
Jellemző, hogy minden madárnak mindig több lábujja van, a mit a gerinczesek többi osztályairól nem mondhatunk, mert náluk az alkalmazkodás e tekintetben nagyobb szervezeti átalakulásokat eredményezett. Így a szarvas mint futó állat kétcsülkű, a ló, mely még inkább az, egypatás; a strucz lába, noha körülbelül ugyanazt a feladatot végzi, mégis két ujjú maradt.
Egyébként a madarak lába sokféle színű (sőt a fiataloké is esetleg más, mint az öregeké) és már csak azért is sokkal változóbb alakú, mint a mellső végtagok, mert igen különböző életfeladatokat teljesít; hol kapaszkodásra, az ágakon való ugrándozásra, a törzseken való kuszásra szolgál, hol meg a préda megmarkolására, uszásra, gázolásra stb.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me