A SZÉKI LILE. Charadrius alexandrinus L. 1758.

Full text search

A SZÉKI LILE.
Charadrius alexandrinus L. 1758.
[Charadrius cantianus LATH. – Char. littoralis BECHST. – Char. albifrons MEY & WOLF. – Hiaticula elegans Licht. – Aegialitis cantianus BOIE. – Aeg. albifrons, albigularis BRHM. – Eudromias elegans GEOFF. – Hiaticula cantiana RÜPP. – Aegialophilus cantianus GOULD. – Aegialitis alexandrina (SHARPE)].
Jegyei: valamivel kisebb, rövidebb, mint előbbi; főszíne: alul fehér, a begyen is (csak az öregek begy oldalán van egy-egy feketés folt); fölül: világos homokbarna; a nyakon fehér örv; a tarkó rozsdás; az első evező szára végig egészen fehér, a többieké csak középen; két-két szélső farktolla szintén egészen fehér, a farktollak végén nincsenek fehér foltok; lábai és csőre feketék; szeme sötétbarna.
Leirása. Nyári tollazatban: a fehér homlok fölött fekete folt; a szemen át a fülig keskeny fekete sáv; fejtető világos homokszínű, a tarkó felé mindjobban szép rozsdássárgába hajló; a begy oldalain fekete folt; a nagy szárnyfedők fehér végei a szárnyon keskeny csíkot alkotnak; evezők feketebarnák; a középső farktollak sötétes barnák, a szélsők fehérek. Őszszel fakóbb színű, a fekete rajzolatok sötétbarnásak, a tarkó csak olyan, mint a hát, nem rozsdaszínű, általában alul fehér és fölül homokszín uralkodik tollazatukon. A fiatalok hasonlítanak az őszi tollazatú öregekhez; kivéve sötét evezőiket és farkuk középtollait sötét szín nincs rajtuk; homlokuk szemük fölött lévő sáv, nyakörvük, egész alsó részök fehér; fejtetejük barnásszürke, minden toll halvány rozsdásfehéren szegett; ugyanilyenek a szemen átfutó sávok, a fültáj, a begyoldalak, egész felső részök, szárnyfedőik.
Mértéke: H. 16–17; Sz. 10,9–11,8; F. 4,3–5; L. 1,9–2,5; Cs. 1,3–1,5 cm.
Északon nem költ, hanem Európa mérsékelt és déli részein, leginkább a tengerpartok közelében, de nem kizárólag, mint NAUMANN, BREHM és mások gondolták, hanem nagyobb székes tavaknál is. Nyugat-Európától Kelet-Szibériáig, főleg a mongol sóstavaknál találták fészkét, sőt Észak-Afrikában is. Költözködéskor Amerikát, Ausztráliát és az India körül fekvő szigetségeket kivéve, minden megfelelő melegebb tájon észlelték. Magyarországban meglehetős számosan a Fertő keleti partján Illmicz körül találtam fészkelve; az alföldi széktavaknál és legelőkön szintén szaporít; tojásai Csongrádról, Csepelszigetről is kerültek. A Velenczei tónál fészkét nem leltem, de julius 20-án lőttem s egyeseket nyáron át is többször észleltem; valószínű tehát, hogy néhány pár családalapításra megtelepszik a tó környékén. Erdélyben a Marosnál észlelték néhányszor, CSATÓ J. Alvincznél, gróf LÁZÁR K. Benzencznél. Márczius utolsó hetében, áprilisban, május első hetében s őszszel augusztus második felében, szeptemberben költözködik, mikor székes tócsáinknál, nagyobb kopárpartu, legelőkkel határos tavainknál, ritkábban folyóinknál, helyenkint számos.
Nem annyira közvetetlen a víz parton, hanem sokszor, sőt legtöbbnyire, a víztől puskalövésnyire s még távolabb, a szikes soványgyepű legelőkön, gazos ugarakon, répaföldeken található. Életmódjában különben a kis lilére emlékeztet, hangja pedig hüi, hüij, pitt, pítt, pítt tirri-tirr szótagokkal fejezhető ki. A Fertőnél fészkelő helyei a víztől 100–200 lépésnyire kavicsos, homokos helyeken voltak s május 14-én legtöbb fészekgödröcskében – mert fészket tulajdonképpen nem épít – három, halvány rozsdasárga vagy fehér alapon hamuszürkésen, barnásfeketén pontozott, foltozott, fröcscsentett tojást találtam.
Tojásmérték: H. 30,5–34,3; Sz. 22,3–23,6 mm.
Kisebb rovarokat, férgeket, legyeket, szunyogokat, lepkéket pusztít s így a legelők ártalmas rovaréletét korlátozza, a miért kiméletre tarthat számot.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me