A HAVASI PARTFUTÓ. Tringa alpina L. 1758.

Full text search

A HAVASI PARTFUTÓ.
Tringa alpina L. 1758.
[Tringa cinclus L. – Cinclus torquatus BRISS. – Tringa varia MÜLL. – Numenius variabilis BECHST. – Tringa variabilis MEY. – Pelidna cinclus BP. – Pelid. alpina BRHM. – Pelid. variabilis STEPH. – Schśniclus variabilis RÜPP. – Tringa cinclus minor SCHLEG. – Tringa torquata DEGL.]
VI-ik tábla

HAVASI PARTFUTÓ (TRINGA ALPINA L)          VÖRÖSLÁBÚ CZANKÓ (TOTANUS TOTANUS) (L)
Népies nevei: parti sneff, parti szalonka, szőke sneff; széki sneff (Alföld).
Jegyei: körülbelül pacsirtanagyságú; a csőr hegye kissé lehajló, hosszabb a fejnél; a középső farktollak hegyesek s hosszabbak a többinél; a csüd hosszabb, mint a középujj karmostul; farcsíkja nem fehér; begye fehér alapon sűrűen, feketén vagy sötétszürkén pettyes; nyári tollazatban alsó testének közepét nagy fekete folt foglalja el; láb és csőr fekete; szem sötétbarna. (L. I. köt. III. és V. tábla).
Leirása. Őszi tollazat (nálunk ebben legközönségesebb): fejtető rozsdás és feketefoltos; a hát fekete, minden toll részint rozsdássárgán vagy rozsdásbarnán, részint – főleg a hát alsó része felé – fehéresen szegett; a nyak hátulja szürkés, némileg rozsdásan árnyalt és sötétszürkén foltozott; a szem fölött fehér sáv; áll, torok és az altsótest közepe, farkalja fehér, úgy a farktő oldalai is; a nyakon és a begy táján rozsdás árnyalatú fehér alapszinen, feketén aprón pontozott; a mell és alsó test oldalai fehér alapon ugyanígy nagyobb fekete pontokkal vannak behintve; a szárnyfedők barnásszürkék, világosszürkés, szürkéssárga szegélyekkel, a nagy szárnyfedők fehér végei haránt csíkot rajzolnak a szárnyra; az evezők sötét szürkésbarnák, száraik többé-kevésbbé fehérek, a negyedik még inkább, a következők külső széle a tő felé fehér; fekete farcsíkjának tollai rozsdásbarnán szegettek, a középső két hosszabb farktoll ugyanilyen, hegyén rozsdafehér keskeny szegéssel. A fiatalok tollazata a most leirthoz hasonló. Téli tollazatban: felül világos barnásszürke lesz, kezdetben egyes fekete, rozsdásszegésű tollak is látszanak a háton, de később ezek eltűnnek, a tollak töve azonban kissé setétebb marad, úgy hogy a fejen, nyakon némi foltozás látszik; alul fehér, csak a nyak és begy szürkés alapon némileg sötétebb foltozású; az evezők (4-iken túl) külső fehér szegése úgy a szárnycsík kirivóbb lesz; a szárnyfedők szürkésbarnák, fehéresen szegettek. Nyári tollazatban: az áll és torok úgy a has fehér, az alsó test közepét nagy barnafekete folt foglalja el, a begy fehér alapon erősen feketés foltú, a nyak apróbban foltozott, úgy a pofák is; felső részein: a fejtető és hát fekete, minden toll rozsdássárgabarnán szegett, a nyak hátulja szürkés, feketén foltos; farcsíkja feketésbarna, világosabb szegéssel.
Mértéke: H. 20–21,5; Sz. 11–12,5; F. 5,3–6,3; L. 2,3–2,9; Cs. 2,9–3,9 cm.
A Sarkkör vidékein Izlandon, Farö-szigeteken, Skandináviában, Észak-Oroszországban, Szibériában, úgy Észak-Amerikában költ. Télre azután nagy csapatokban Kaliforniába, Nyugot-Indiába, Khinába, a Kanári-szigetekre és a Földközi tenger mellékének tartományaiba, Afrikába egészen Zanzibárig vonul le. A typikus példányoktól eltérők az Észak-Amerika nyugoti részén előfordulók, melyek nagyobbak (Tringa alpina pacifica) minket e helyen természetesen nem érdekelhetnek; annál inkább fontos a mi szempontunkból is a másik fajta, mely a Balti-tenger körül fészkel s a rendesnél kisebb termetű, rövidebb csőrű és lábú: ez a SCHINZ partfutója – Tringa alpina schinzi BRHM. 1831.
Magyarországon mind a két félét – már t. i. a typikust és utóbbi fajtát – egyaránt látjuk, sokszor ugyanegy csapatban, keveredve. Tavaszszal az elsők márczius végén jelennek meg, áprilisban java számban s május közepén túl már ritkák, de kajtárkodók juniusban, sőt juliusban is – 1889 julius 14-én a Fertőnél csapatot találtam – mutatkoznak. Ez időszakban az ország nyugoti felében sokkal kevesebb utazik át, az Alföldön ellenben jóval több, a minek oka valószínűleg abban keresendő, hogy ilyenkor a legelők, a székterületek «fenekei» és az árterek víz alatt vannak, őszre azonban kiszáradnak s ekkor a Dunántult járják sűrűbben. Általában utóbbi évszakban sokkal nagyobb számban láthatók s augusztustól szinte október közepéig folyton jönnek-mennek a költözködők kisebb-nagyobb csapatai, sőt egyesek novemberben is akadnak.
Ott a hol a tópartok tenyészet hiján sárosak, homokosak, öblözetesek, zátonyosak s legelőkkel, rétekkel határosak, a talaj pedig salétromos, szikes, a vonulás szakában a partfutók is alig fognak hiányozni. Sőt kisebb-nagyobb csapatjaiknak a parti madáréletben ilyenkor uralkodó szerep jut. Életmódjuk, viselkedésök szerint az egyes fajok nem sokban különböznek egymástól, azért helyén való lesz, ha életmódjuknak összefoglaló képét itt adom, felkérve a szives olvasót, kisérjen el egy rövid kirándulásra a tóságok, puszták «egyhanguságába» . Szivesen kalauzolom, mert meg akarom neki mutatni, hogy korántsem oly «egyhangúak» unalmasak, élettelenek, érdektelenek azok, mint felületes emberek hiszik, hanem az érdekességek egész kincsét tárják fel annak, a ki nemcsak néz, hanem lát is és fogékony szívvel, érzékkel olvas a természet könyvéből.
Szent-Mihály napja közelget. Délfelé még tűz a nap, ha szél nem fujdogál, de a reggelek és esték hüvösödnek már, éjjel pedig szürbe bujik a pásztor ember s tüzel magának, mert pirkadáskor hőmérő nélkül is érzi, hogy ősz felé jár az idő. Egy-egy eső erősen lehűti a levegőt, hajnalkor a síkság és tóvíz fölött «porosnak» látszik a lég, a párák lecsapódnak, a növényzet harmatban csillog, a hegyek fölött ködök járnak. A levelek zöldje közül is itt-ott már sárga, vörös, fakó szinek tarkálnak ki, a mezők letarolva kopárodnak, a rengeteg kukoriczatáblák zöldjét sárgásbarnás szín váltotta föl, a nádasok azonképpen aggottas sárgásba halványodnak s ha a nap erősen pörköli őket, sajátságosan serczegnek: végső nyögdelésük ez, haldoklásuk utolsó sóhaja. Előttünk a tó csillogó széles rónavizeivel, nagy nádasaival, melyek el-elzárják a tekintetet, csak itt-ott szakadnak meg, hogy a «kapukon» át megláthassuk a szomszéd tisztás víztükrét is, vagy legalább megsejthessük. A vadmadár egyes helyeken nagy társaságokba verődött össze: «csuportozik». Helyenként egészen néptelen a tóság, máshol meg csak úgy bizsereg az ezernyi szárnyas: szárcsa, vöcsök s a kacsák sokféle faja. A kopár tópart is eleven. A szélvizek kis zátonyain, hol a víz szinte mindig ránczot vet, miről ezeket a fertői halászság «mosolygóknak» hivja, úgy a benyuló homokos, sáros félszigetkéken, öblökben – a meddig csak a szem nézni győz – hol sűrűbben, hol ritkábban, mindenütt apróbb vagy nagyobb madárfoltok nyüzsögnek, feketednek. Egy-egy csapatka fel-felriadoz, azután a tó szélén alacsonyan, a víz színtája fölött, nyilgyorsan surran odább, villantóan, mert a napfényben, hol egész fehérnek, hol barnásnak látszanak a madarak – a mint t. i. alsó vagy fölső részöket fordítják felénk.
Ezek a partfutók.
A repülő szárnyasok szinte gépiesen, egyforma szárnycsapással mérik a levegőt, felcsapnak majd levágódnak, akár csak egy lelke volna az egész seregnek. Most hirtelen a parthoz kanyarodnak, apró lábaikat előre csüggesztik, a szárnyukat hátra vágják s a következő perczben ott nyüzsög előttünk az iszapos parton a lázas mohósággal szedegető, ideges kis szalonkatársaság. Van köztük egy-egy nagyobb czankó vagy ujjas lile, néha egy-két fiatal paizsos czankó, mely nagyobb fajokhoz az apróbbak szorosan ragaszkodnak s mintegy az ő gondviselésükre bizzák magukat. S csakugyan ezek rendszerint szemesebbek is s közeledtünkre legelőbb kereket oldanak. Mikor már a «vezér» felszállott, akkor a többi kis parti madár is szárnyra kap, követve őt arra, a merre füttyentve irányt vett. Felszálláskor mindig szólnak s a havasi partfutó hangja, – mely faj a parti madárfalkákban rendszerint uralkodó – drüi, szkri-i és drirriri, drrrüide szótagokkal fejezhető ki. Ha nincs a falkának ilyen «vezetője», többnyire sokkal közelebb bevárja az embert; sót az egyes partfutók, úgy a kis lilék is – bizva tollazatuk alakoskodó szinében – gyakran pár lépésnyire odaengednek.
A tóságnak ezt a vonulásban lévő s megpihent, lakmározó parti népségét szemlélve, kis kiadásban bár, de képét kapjuk annak a munkafelosztásnak, mely az egész természetben, az élő szervezetek roppant tömegében oly példátlan pontossággal működik s az egésznek összhangját, a természet életrendjét biztosítja. A nagyobb parti madárfajok, melyeknek hosszabb a lába, sokszor térden felül begázolnak a szélvizekbe, a kisebbek – arányosan – a part sárosabb és csak nedves, de már nem igen vizes részein keresgélnek, s a legkisebb partfutó fajok már nem is követik igen a vízben taposkáló rokonaikat, hanem az iszapos marhajárásos helyekhez vonzódnak s ott szedegetik táplálékukat. Felső testök tollazata is – főleg az utóbbiaké – egészen talál a sáros, kopár, iszapos talaj szinéhez, mig a többieké inkább a homokos, vizes part szinével vág, melyre néha szép fehér hab, tajték ülepszik, mint a szárazföld és víz örökös csókolódzásának gyümölcse.
A partfutók megtelepedett csapatjainak legfőbb jellemvonása az ideges mohóság, elevenség. Folyton lakmároznak, futkosnak, majdnem egymást tapossák le. Békés természetök közös együttműködésük közben is csak ritkán zökkenik ki a rendes kerékvágásból; legföljebb ha valami zsákmányt véletlenül egyszerre ketten akarnak megragadni, támad köztük némi nézeteltérés: holmi csipdesésre való hajlandóságot árulnak el, kissé felugranak, de a következő perczben már helyreállott a béke s kiki falatoz tovább. Így megy ez napokon át; mindig csak falnak, híznak míg csak jól meghájasodva el nem távoznak tőlünk.
A partfutóknak, valamint hozzájuk társult rokonaiknak, a vízszéli alsóbbrendű állatélet korlátozásában kiváló szerep jutott. Északi hazájukban, hol a rengeteg szunyogot is pusztítják, hasznos voltuk még szembetünőbb. Igaz, hogy pecsenyéjök ízes falat, de parányiságuknál fogva éppen csak egy-két harapás s azért inkább kiméljük e jámbor, a tókörnyékeket megélénkítő madárkákat, mert kárt ugyancsak nem okoznak, sőt inkább hasznot.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me