AZ ARANYMÁLINKÓ. Oriolus oriolus (L.) 1758.

Full text search

AZ ARANYMÁLINKÓ.
Oriolus oriolus (L.) 1758.
[Coracias oriolus L. – Oriolus galbula L. – Coracias galbula BECHST.]
Népies nevei: sárga rigó; sármáringó; sárga velyhe (Gömörm.); aranybegy (Jászberény); sármálinkó; aranymáringó; aranymályu; aranymálé (Vasm.); szolgabiró vagy szógabiró (Borsodm.); aranymál rigó (M.-Szecsőd, Vasm.); lórió; aranymál, aranymáj (Szilágym.)
Jegyei: rigónagyságú; farcsikja, farkfedői, a szárny alsó fedői és farkhegye sárga.
Leirása. Az öreg hím: főszine sárga; szeme és csőrtöve közt fekete sáv; szárnya fekete, az elsőrendű evezők fedőinek hegye sárga foltot rajzol a szárny közepére, a nagy evezők külső széle fehéres, a hátulsók hegye sárgásfehéren szegett; a középső farktollak feketék, a többiek hegye s belső fele sárga; csőr vöröses hússzínű; szemei vérvörösek; lábai hamvaskékek. A tojó és fiatalok fölül sárgászöldek, farcsikjuk s farkhegyük, farkaljuk sárga, úgy a szárny alsó fedői és a hasoldalak árnyalata is; a fark főszine sárgás olajzöld; alsó testrészeik szürkésfehér és fehér alapon erősen feketésen hosszantfoltosak, némi gyenge sötétebb szárfoltok a fejtetőn és háton is látszanak; szárnyuk barnásszürke világosabb tollszegésekkel; szemök barna.
Mértéke: H. 22,5–23,2; Sz. 14,7–15,2; F. 8–8,9; L. 2–2,3; Cs. 2,4–2,6 cm.
Földrészünkön a 63° é. szél.-ig találták ugyan, de legközönségesebb a mérsékelt és délibb övekben. Ázsiában az Altáj-hegységig fordul elő. Nálunk – kivéve a magas hegyvidéket – mindenfelé elterjedt s erdeinknek, kertjeinknek, gyümölcsöseinknek gyönyörű ékessége. Eleven, nyugtalan természete, folytonos ugrándozása, szálldosása a fakoronákat megélénkíti; hangjának kellemes flótázása pedig annyira ismert, hogy különféle értelmet is magyaráztak ki belőle. Egyik helyen úgy hallják, hogy azt mondja: «Hunczut a biró, szolgabiró!» máshol meg hogy csupán nevét emlegeti: «Sárga rigó». SZIRMAY uram meg egyáltalán nem hiszi, hogy magyarul tudna, e század elejéről való «Hungaria in Parabolis» cz. művében azt irván:
«Sárga rigó görögül flűareo ió»
szavakat mond. A népszerűsége mellett szól, hogy több vonatkozásban szerepel nyelvünkben. Ezt TOMPA egyik verse:
«Sárga rigó páros
Fák tetején szálldos.»
is bizonyítja, mert átment a nép szájába, jeléül, hogy azokat az elemeket pengette, melyek nem idegenek.
Költözködő lévén, az országos középnap szerint ápr. 27–28-án jön hozzánk; javarészök azonban csak május közepe felé telepedik meg végleg. Általában azt tapasztaltam, addig, míg a falevelek ki nem zöldültek s meglehetősen ki nem fejlődtek, nem igen mutatkozik. Félénk létére nem bujkálhatna a lombok közt, melyek friss, zöld szinéhez jól illik az ő sárga s s még inkább párjának zöld dolmánya. A fasudárban nem is feltünő szinezete – mely hullámos, gyors reptében, midőn egyik fáról a másikra száll, annyira rikít – árulják el, hanem mozgékonysága és gyakran hangzó fuvolázása. Éles ellentétben dallamos fütyüléséhez, gyakorta kellemetlen, rikácsoló ksreék vagy skrék szótagokat is hallunk tőle, a mit a tojók is mondanak. Hivogatásuk pedig kjü, jülp, jülk vagy kli-klü. A fiatalok többnyire jük, jük, jek hangon beszélgetnek.
Fészkelő helyöket több éven át megtartják, sőt azt tapasztaltam, néha ugyanarra a fára építik lakásukat. Kisebb lombos erdőrészletekben, ligetekben, kertekben, erdőszéleken, tisztások közelében leggyakrabban találjuk fészkét, mely 4–15 méter magasan, valami vízszintesen kinyuló oldalág vége táján, mindig ágvillára van kosárszerűen felakasztva s készítési módja szerint építőinek művészi tehetségére vall. (L. I. köt. 42. kép.) Külső burka finom faháncsokkal van az ághoz kötözve s pókhálókból, növényszárakból, fahéjból, száraz szálakból, levelecskékből, gyenge kalászokból, különböző tollakból nem annyira rakva, mint fonva, belseje pedig száraz, finom szálakkal bélelve. Alulról, úgy felülről is többnyire lombozat védi s így csak bizonyos távolból, oldalt közeledve a fészkes fához, vehetjük észre. Május végén, még inkább junius elején öt tojást szokott rakni, melyek fehér alapon sötét vörösesbarna, néha szürkés, ritkásan álló pettyekkel tarkítottak. (XL. tábla.)
Tojásmérték: H. 28–32; Sz. 20–21,6 mm.
Míg a tojót a családi gond leköti, addig a hím a közeli fák koronájában fütyörészget s csak a melegebb órákban kényszeredik párját rövid időre felváltani. 15 nap mulva kikelnek a fiókák s miután szárnyra szabadultak, öregeik társaságában látogatják meg a kerteket s megtanulnak – sok egyéb jó tulajdonság mellett – cseresznyét, kajszinbaraczkot lopni. A nyári körtékből szintén torkoskodnak s később teljes étvágygyal a feketedő bodzabogyókra vetik magukat. A hol ilyen gyümölcsös fákat kiszimatoltak, azokat rendszeresen, sorban látogatják s megdézsmálják, úgy, hogy a gazdának érezhető kárt okoznak. Ilyenkor védekeznie kell a szép, flótaszavú madarak ellen, különben érett cseresznyében, kajszinbaraczkban nem vásik a foga, mert gyümölcséréskor náluk minden más táplálék másodrendű. Ettől eltekintve, az erdőgazdaságnak, kertnek, gyümölcsfáknak igen nagy hasznára is vannak, mert az érintett időszakot kivéve, merőben ártalmas rovarokat, hernyókat esznek, sőt a szőrös hernyóktól sem irtóznak, minők a: Saturnia pyri, carpini; Bombyx neustria; különböző Lasiocampák és Pierisek; a rovarok közül: cserebogár; Rynchytes auratus; Peritelus griseus; Phyllobius pyri, oblongatus, argentatus; Otiorchynchus picipes; Anthonomus pomorum stb. A hernyókkal is úgy van, mint a cseresznyével, mert mikor az utóbbiak éretlenek, vagyis mikor gyümölcs és bogyó élelme nincsen, ott pusztítja az ártalmas rovarokat, a hol tömegesebben lépnek föl, nem is elégszik meg bizonyos felületes kóstolgatással, hanem a bizonyos pontokon fellépő rovarmenynyiséget addig zaklatja, míg végleg végez vele. Ez a sajátsága dönt kiválóan gazdasági értéke mellett s teszi kötelességünkké védelmét.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me