A SORDÉLY. Emberiza calandra L. 1758.

Full text search

A SORDÉLY.
Emberiza calandra L. 1758.
[Emberiza miliaria L. – Miliaria europća SWAIN. – Miliaria valida, septentrionalis BRHM. – Critophaga miliaria CAB. – Miliaria miliaria SHARPE.]
Népies nevei: sordéj (Erdély); surgyé; surjé; csicsiri v. csücsörgő (Dunántúl több helyt); kölesmadár (Felső-Magyarország); csurdé (Jászberény).
Jegyei: pacsirtanagyságú, csakhogy zömökebb; főszíne fölül szürkés világosbarna, feketebarna szárfoltokkal, alul sárgásba hajló szennyes fehér, a nyakon ritkás, kicsi, a begyen és oldalakon erősebb, sűrűbb sötétbarna szárfoltokkal; szárny- és farktollak feketésbarnák, világosabb homokszínű szegésekkel; csőre szarubarna, az alsó káva sárgás; lábai barnás hússzínűek; szemei sötétbarnák. A tojó valamivel kisebb a hímnél. A téli tollazat rozsdásárnyalatú. Általában a pacsirtához hasonlít. (L. I. köt. X., XI. tábla.)
Mértéke: H. 16,3–18,5; Sz. 9,2–10,2; F. 6,5–7,6; L. 2,5–2,6; Cs. 1,3–1,4 cm.
Ott, a hol gabonaföldek hullámoznak, rétek zöldelnek, közbe fasorok, egyes bokrok tenyésznek, ritkán hiányzik a sordély. Kiül valami magasabb növényszál, bokor, vagy fa tetejébe, szárnyait hanyagul lecsüngeszti, tollait – mintha baja volna – kissé felborzalja s kidagadó torokkal, vigan mondja: czök, czük, czik, tyürrrürü, sirrrriririri vagy tcik, tcik, czik, czik, trililillili nótácskáját, miközben minden szótagnál egyet rándul, mintha nehezére esnék annak kiejtése. A környéken sok helyen hallatszik ez a trillázó ének és sajátságosan jellemző. Néha repülve is énekel, lassan emelkedve valami magasabb ágra, akár csak valami léggömböcske, melynek sebesen mozgó reszkető szárnyai vannak. Reptében lábait félig lelógatja s tollait még inkább felfujja úgy, hogy kövérnek, nehézkesnek látszik. Hivogató hangja gyors, czüx, czix, czüx vagy px, px, tx. Nálunk a sík vidéken mindenütt igen közönséges. Különben Európa legnagyobb részében s Ázsia szomszédos tájain is el van terjedve, sőt Észak-Afrikában és a Kanári-szigeteken is költ. Észak felé Skandinávia déli felében még találták, de magasabban nem. Úgylátszik a keleti példányok valamivel világosabb színűek és kisebbek is, mint a nyugotiak. (Emberiza calandra minor BRHM. 1855.)
Az északibb vidékek sordélyai költözködők, a mieink csak részben, mert gyenge teleken egyrészök rendszerint visszamarad. Az elvonultak is korán, a pacsirtával egy időben szoktak visszatérni. Áprilisban költ. Száraz növényszálakból épült s belül szőrökkel kikerekített fészkét a földre, valami fűbokor aljába, rétekre rakja s öt tojást tojik, melyek meglehetős változékony szinezetüek, rendszerint azonban szürkésfehér alapon ibolyaszürkés és sötét vörösbarna, kisebb-nagyobb pettyekkel, cseppentésekkel, finom erezésszerű kacskaringókkal tarkítottak.
Tojásmérték: H. 21–24,6; Sz. 16–17,8 mm.
Juniusban másodszor költ.
Tápláléka főleg lisztes magvakból, rovarokból, pókokból, hernyókból stb. áll. Tavaszszal és nyáron, vagyis addig, míg magvakhoz nem igen jutnak, az alsóbbrendű állatokból élősködnek s fiaikat is jórészt ezekkel nevelik föl. Később kölest, mákot, gabnaszemeket esznek, de nem oly mértékben, hogy valami nagy kárt okozhatnának, mert főélelmök a dudvák, füvek magvaiból kerül ki. Azért inkább hasznos, mint közömbös madár s védelmet érdemel.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me