A NÁDI TÜCSÖKMADÁR. Locustella luscinioides (SAVI) 1824.

Full text search

A NÁDI TÜCSÖKMADÁR.
Locustella luscinioides (SAVI) 1824.
[Sylvia luscinioides SAVI. – Salicaria luscinioides KEYS. & BLAS. – Threnetria acheta SCHAUER. – Potamodus luscinioides BLANF. – Acrocephalus luscinioides NEWT.]
Népies neve: kurrogó madár (Dinnyés).
Jegyei: körülbelül akkora, mint előbbi; tollazatán semmi rajzolat nincsen; fölül rozsdás olajbarna, alul jóval világosabb, az alsó test közepe fehéres, úgy a torok is; csőre szarúbarna, az alsó káva töve világos; szemei barnák; lábai barnás hússzínűek. A cserregő nádi poszátától (Acroc. streperus) hosszú alsó farkfedői mindenkor megkülönböztetik. Hasonlít a fülemiléhez is, de farka kerekebb s nem oly rozsdavörös.
Mértéke: H. 14,5–14,7; Sz. 6,4–6,8; F. 5,5–6; L. 2,05–2,2; Cs. 1,2–1,3 cm.
Helyenként előfordul Közép- és Dél-Európában, így Spanyol-, Franczia-, Olaszország, Galicziában, Német-Sziléziában, Dél-Oroszországban stb.; Ázsiában: Transkaspiában, Turkesztánban, Palesztinában; Afrikában: Egyptomban, Algeriában, Marokkóban s a Szahara egyes oazisain a 32° é. szél. alatt. Északon Németalföldön közönséges; körülbelül Angliában fekszik elterjedésének északi határa. Hazánkban először 1834-ben PETÉNYI Sal. János találta a Rákos-pataknál, 12 évvel SAVI után, ki e madarat 1828-ban Toszkánában födözte föl; utána ZELEBOR a Drávafokon az 50-es években Bellyén gyüjtötte. Erdélyben CSATÓ J. volt az első, ki BUDA A. társaságában 1863-ban Krisenynél és Drassónál s később Nagy-Enyednél, reábukkant. Azonban csak a 80-as években tudtuk meg, hogy e ritkának tartott madár számos tóságunkon igen gyakori, így a Fertőn, Hanyságban, Velenczei tavon, Balaton vidékén, a Mezőség tavain, a Drávafokon, a Szerémségben, a pestmegyei tavakon, a temesmegyei erekben és holtágakban, a Duna árterein, a Kolozsvár körül fekvő tócsáknál (városi-, apahidai tó) Torda és Kolozsvár között a Hármas fogadónál huzódó nádasokban stb.
Fajtársaitól eltérőleg a vad, magas, czimeres, tiszta nádságot lakja; csak a «Hanyságban» láttam erdőben is, náddal, füz- és égerfákkal, iszalaggal kevert sűrűségekben. Ez egyedüli esetben, faágakon ugrálva is megfigyelhettem. Hozzánk az országos középnap szerint: április 7–8-án érkezik vissza s jelenlétét csakhamar sajátságos pirregésével árulja el. A vad, kuszált, törmelékes, hónyomásos nádságokban észrevétlenül felkúszik a nádszálra s félmagasságban vagy a bojton ülve, rokonainak módjára hallatja egytagú trilláját, mely mélyebb mint előbbieké s u vagy ő hangzik ki belőle, tehát: bsurrrrrrr – – –. Hasonlít a Rumkorff-féle szikraindító burrogásához vagy a bugócsiga bsr betükkel módosított bugásához is, de kifejezni alig lehet. Pirregésének leghosszabb időtartama – mint órával kezemben tapasztaltam – 6' 50" percz. Bevezetésül egyes gyengén hallható, vízbugyborékolásra emlékeztető egyhangú hangokat is szokott adni. Félelmét tík, stix, píty éles szótagokkal fejezi ki.* Ha megzavarjuk csodálatos hangversenyét, a sűrű aljazatba menekül. Különös azonban, hogy lövésre – még ha magát a madarat esetleg el is hibáztuk – gyakran azonnal reázendít megint s szólva, kiváncsian kuszik fel a nádszálra. Majd csaknem egész nap, sőt éjjel is pirreg s mondhatom, különösen érinti az embert, mikor a nádasban még éjféltájt is 20–25 darabot egyszerre hall surrogni. Fészkét – főleg májusban – lapos helyeken, nádbuczkák tövébe, szemetes nádtörmelékbe építi. Külsejét tekintve, csakis a kis vizicsibe fészkével téveszthető össze. Majdnem tisztán száraz, szélés nád-, gyékény-, sáslevelekből van rakva, még bélése is abból való, csakhogy a fészek csészéje szép sima s meglehetős mély. A madárhoz képest aránytalan nagy s a nádiposzáta fészkektől teljesen elütő, mert soha sincsen nádszálakhoz erősítve. Némileg azonban a szakállas czinege fészkére is emlékeztet, de csak burka, mert előbbinek fészke belül mindig finomabban – leginkább nádbojttal – van kibélelve. 4–5 tojása fehér vagy halvány barnásfehér alapszinen, barnán vagy szürkén pettyezett, különösen a tojás vastagabb részén sűrűbben, sőt koszorúsan.
Dr. MADARÁSZ GY. fülemileszerü, dallamos éneket is tulajdonított neki, ami azonban tévedés. (L. i. v. Term. tud. Közl. 1896. 445, 505, 552. l.; U. o. 1897. 319. l. – Ornith. Monatsber. 1896. 153, 174.; 1897. 20, 106. l. – CSATÓ, CZYNK és Dr. ALMÁSY külön is megfigyelték s a pirsegésen kivül más hangot nem hallottak. Orn. Közp. Levéltára.
Tojásmérték: H 17,5–20,6; Sz. 14–16 mm.
Julius elején költ másodszor. Szeptember végén elvonul.
Táplálkozása, gazdasági jelentősége előbbiével egyezik.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me