A PARTI FECSKE. Clivicola riparia (L.) 1758.

Full text search

A PARTI FECSKE.
Clivicola riparia (L.) 1758.
[Hirundo riparia L. – H. cinerea VIEILL. – Cotyle riparia BOIE. – Cot. microrhynchos, fluviatilis BRHM. – Clivicola europća FORST. – Cotile riparia SHARPE.]
Népies nevei: marti fecske (Erdély); partika fecske (Barbacs, Sopronm.).
Jegyei: legkisebb fecskénk; csüdjei csupaszok; farka kivágott, egyszínű. Az öregek felső testrészei, pofái, mellörve, szárnyai, farka, az alsó test oldalai szürkés földszinű barnák; torkuk, hasuk, farkaljuk fehér; csőrük feketésbarna; lábuk világosbarna, a csüd hátsó részén, a hátulsó lábujj fölött, egy kis tollsarkantyú. A fiatalok torka rozsdás árnyalatú, hátuk tollai és szárnyfedőik rozsdás és fehéres szegésűek, tollsarkantyúik nincsenek, egyébként olyanok mint az öregek.
Mértéke: H. 12–13; Sz. 10,5–10,9; F. 5–6; L. 0,9–1,05; Cs. 0,6–0,7 cm.
Ez a kis fecske majdnem egész Európában, Ázsia északi felében és Észak-Amerika számos helyén előfordul. Legmagasabbra Skandináviában hatol északra, máshol azonban a Sarkkört nem igen lépi át. A hűvösebb égövben általában nem oly számos, mint délebbre. Különösen nagy mennyiségben honos Oroszországban, valamint nálunk is magas, agyagos partú folyóinknál, tavainknál; vonulás közben egyebütt is, kivált vizekben bővelkedő sík vidékeinken. Tavaszi jelentkezésének országos középnapja: ápr. 19–20. Költözködéskor, de máskor is, mindig társaságban jár; magányosan ritkán látjuk s ha kevesen vannak, többnyire más fecskék közé elegyednek. Az utazó parti fecskék vizekhez tartják magukat s néha a tavak, folyók táján igazán rengeteg mennyiségben mutatkoznak, kivált őszszel. Cserregő, csacsogó szólással repkednek a vizek, a rétek, mezők fölött, megpihennek a földön, nádszálakon, száraz ágakon, távirósodronyokon, olykor ezernyi ezerre rugó számban. A földre azonban legritkábban szállnak, leginkább még utazás közben. Ezt TOMPA is tudja, így írván:
«Mint a földre szállni félő parti-fecske.
Fáradtan fészkéhez tér meg éjszakára».
Népünk mindig megkülönbözteti őt egyéb fecskéktől s fürgeségét ismeri, mit ez a népdal is bizonyít:
«Kökényszemű szép menyecske
Fürge, mint a parti fecske».
A Velenczei tavon őszi elvonuláskor, egyes napokon – főleg augusztus közepe táján – oly roppant mennyiségekben láthatók, hogy az egész tó környéke csak úgy hemzseg tőlük. Az egész levegő tele van, a nádasokban ülők sulyától meggörnyednek a szálak, mindenütt fecsegés, röpködés, káprázatos összevisszaság, mintha csak egy óriási szunyograj tánczolna előttünk. Ilyen napokon rendesen előfordul, hogy vadászat közben réczére vagy szárcsára lőve, néhány parti fecske is lehull a magasból.
Szeptember közepére elfogynak s azontúl mindig kevesebb lesz; enyhe őszszel azonban még október közepén is jókora csapatokat észleltem tóságainkon. Telelésre Afrikába huzódnak. Költési idejök májusra esik. Magas, meredek, agyagos partok felső szintjét foglalják el s hosszú, egy méternél is mélyebb, csatornákat vájnak abba, melyek katlanszerű végébe rakják finom szálakból, gyökerekből, szőrökből és tollakból készült fészkeiket. A bejáró lyukak rendesen közel vannak egymáshoz s mindig nagy társaság lepvén a telepet, a partoldal szitaszerűen átlyukgatott. Ha közvetetlen a víz mellékén nem találnak alkalmas partot, a közeli szakadásokat, nagyobb gödrök oldalát foglalják el. Május vége felé s junius elején a folyton nyüzsgő, sürgő-forgó, méheshez hasonló élénkségű telepen többnyire tojásokat találhatunk, egy-egy fészekben 5–6 db-ot, melyek egyszínű fehérek. A kotlás 13 napig tart.
Tojásmérték: H. 17–19; Sz. 12–14 mm.
Évenként csak egyszer költ.
Apró bogarakat, legyeket, szunyogokat leginkább eszik s főleg röptében kapkodja el azokat. Az által, hogy vizbő vidékeinken nagyon számos, nem kicsinylendő hasznot hajt a rengeteg szunyog s más kellemetlen, sőt kártékony rovarok korlátozásával. Ezért ne zavarjuk meg fészkelő telepeiket, melyeket sok helyen a csintalan gyermekek – puszta kiváncsiságból – évről-évre háborgatnak, pálczikákkal piszkálják, kiássák vagy betömik a föld mélyébe vájt otthonukat.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me