A pesti színészet 1807–15-ig

Full text search

A pesti színészet 1807–15-ig
És mennyi küzdelmet jelent e nyolc év! Csak a lelkesedés bírja ki, csak a hazaszeretet édesítheti meg; férfias türelem nem elég elviselésére, egy magasabb érzelemnek kell belejátszani; a hazafias hivatás tudatának, mely az éhséget, szomjúságot elviselni segíti, a megaláztatást lemondással tudja elszenvedni s mindezt azon reményért, hogy egykor magyarrá válik az ország fővárosa is s nem lesz a magyar színészet kegyelemkenyéren tengődő intézménye e hazának. Ha magasb célok nem lebegnek szemeik előtt, úgy ez a második (és újból sikertelen) kisérlet bizonyára végleg kiábrándítja őket.

Kántorné Engelhart Anna.
Miként 1790-ben, úgy most is Pest vármegye az ő legnagyobb pártfogójuk. Wesselényi ajánló levelére az ő kebléből kerűlnek ki első mentorai: Darvas Ferenc, Mérey. Pestmegye mellett Abauj, Borsod, Szatmár, Szabolcs, Zemplén segítik legkitartóbban anyagilag a pesti színészetet, ők küldik a legszebb kérő leveleket a Helytartó Tanácshoz, ők veszik be követeik utasításába a magyar színészet állandósításának sürgetését. Így aztán nagy nehezen eltengődhetnek, Pest városa tanácsa kegyelméből a német színészet mellett a Rondellában, majd önállóan és függetlenül a Hacker-féle szálában, 1809. március 1-éről, s midőn 1812-ben megnyílik a fényesen fölszerelt új német színház, beköltözhetnek maguk a német színészet elhagyott ronda fészkébe, a kopott Rondellába, melynek roskatag tetőzetén át becsöpög az eső a színpadi lovagvárak termeibe! Osztályrészök bőven kijut a lealáztatásból. Nemcsak, hogy látniok kell, miként emelnek, költséget nem kimélve, új oltárt az idegen művészetnek, de ki is rendelik a magyar színészeket, hogy mint – statiszták szerepeljenek a német színház megnyitó ünnepélyén! Az olvasót Déryné kedves naplójára utaljuk, mely megható részleteket tud elmondani e kor történetéből.
Midőn a vármegyei támogatás elégtelennek bizonyúl, magánemberek veszik színészeinket pártfogásuk alá. Fegyverneki Vida László, majd Kulcsár István, s midőn mindenki kimerűl a támogatásban, Pestmegye arra határozza magát, hogy »dajkaságba« Borsodmegyéhez küldi őket. A második eltávozás 1815. husvétján megtörtént. Szerencse, hogy közéletünk akkoriban legéletrevalóbb intézménye, a vármegye veszi pártfogása alá a magyar színészeket. Nélküle elzüllött volna, mert a jobb elemek a vándorlás (= koplalás) keserű napjaiban új, biztató, tisztességesb pályát keresnek. Pedig mily lendületet nyert e korban is drámairodalmunk és színészetünk? Ekkor kezdi drámaírói pályáját, mint »delectans actor«, Katona József; az idegen darabok »nemzetesítése« révén vígjátékirodalmunk úgyszólván megszületik. Pesten fejleszti ki nagy és sokoldalú tehetsége csiráit Déryné, az előadó- és énekművészet első csillaga; Kántorné, e kor legnagyobb (külföldiek által is megbámúlt) színésznője ekkor aratja első babérait. Láng Ádám, Murányi Zsigmond, Benke József itt válnak a magyar színészet elsőrendű alakítóivá. És mindezt a bizonytalanság útjára terelték, midőn eltávoztatják az összetanúlt társaságot, mely egy kis irodalmi életet teremthetett volna a fővárosba a hol a magyar írók előadásaiknak legszorgalmasabb látogatói voltak.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me