Magyar ujságírás Bécsben

Full text search

Magyar ujságírás Bécsben
Miután a hírlapírás, az akkori körülmények szerint, ajánlatosabb vállalat volt a birodalom fővárosában, Bécsben, az események közvetlen megfigyelésének középpontjában, a hol az engedély is könnyebben volt eszközölhető: ESZTELNEKI SZACSVAY SÁNDOR 1787-ben Bécsben indította meg a Magyar Kurírt, a bécsi Magyar Musával; 1793-ban azonban mindkét lapot Decsy Sámuelre ruházta, kihez 1798-ben szerkesztő-társúl albisi Pánczél Dániel csatlakozott. A bécsi udvari körök befolyása és a szerkesztési engdélyért versenygők kenyéririgysége, különösen Márton József tanár intrigái, ki végre 1827-ben elnyerte a szerkesztési engedélyt, sokat ártottak a lap tekintélyének és elterjedésének. Jóllehet 1818-ban az előfizetők száma már 1200-ra emelkedett, a lap 1834 végével megszűnt.
A török háború némi lendületet adott a magyar hírlapirodalmnak. GÖRÖG DEMETER, ki Kolonics László gróf nevelője volt, – utóbb Eszterházy Miklós herceg Pál fiát és még később a kir. főhercegeket nevelte, – ily hatalmas pártfogók mellett könnyű szerrel nyert hírlapkiadásra engedélyt. KEREKES SÁMUELT vevé maga mellé társúl, 1789. julius 7-én megindították a Hadi s más nevezetes Történetek c. lapot, mely 1792-ben címét Magyar Hírmondóra változtatta. Ez a lap már többet lendített a magyar irodalmon, minthogy a szerkesztők jutalmat tűztek ki, többek közt 50 aranyat egy jó magyar nyelvtanra, mely 1794-ben Gyarmathy Sámuel Okoskodva tanító magyar nyelvmesterét és 1795-ben a debreceni Magyar Grammatikát eredményezte. Ők adták ki Bessenyei Egy magyar tudós társaság iránt való jámbor szándékát. A hírlapjuk mellett kiadott magyar tárgyú rézmetszetek érdekében húsznál több rajzolót, metszőt, festőt és könyvnyomtatót foglalkoztattak. Azonban ez a lap sem emelkedhetett az akkori igények színvonalára, azért nem is versenyezhetett a sokkal előhaladottabb német hírlapokkal; ezért és különösen mert a főszerkesztő, Görög Demeter, mindinkább visszavonúlt a közreműködéstől: a lap 1803-ban szintén megszűnt.
PÁNCZÉL DÁNIEL még egy harmadik magyar lapot indított meg Bécsben, Bécsi Magyar Merkurius címmel 1793-ban, mely mindenben igyekezett társait követni; azonban azok életrevalóságát nem sajátította el, azért 1797-ben az is megszűnt.
A KAZINCZY-BARÓTI SZABÓ és BACSÁNYI által alapított kassai Magyar Museum (1788–92) és KÁRMÁN Uraniája (1794), a szépirodalmat felölelő kisérletezés volt csak és ezen folyóiratok keletkezésével járó jámbor szándék, a közönség közömbösségén hajótörést szenvedett.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me