Magyar hadviselés

Full text search

Magyar hadviselés
A magyarok hadi szokásairól a bizánci taktikát (Maurikiosz, Bölcs Leo, Konstantin Porphiregeneta) írnak részletesen, turk néven nevezve őseinket, midőn a Volga felől Etelközig haladtak előre. E taktikából kitetszik, hogy a magyar lovasság harcmodora, ellentétben az egykori bizánci és nyugot-európai hadrendszerekkel, a szétszórt csatározásra volt fektetve, az erőmegosztásra (egyenlő számú kisebb csapattestek), a csapatok gyors kifejlődésére (az ellenség meglepése, látszólagos hátrálás), az előőrsi szolgálat (harctér kikémlelése) stb. ügyes alkalmazására. »Csata napjáig – írják a taktikák – a turkok nemzetségek és törzsek szerint el vannak széledve, lovaikat télen-nyáron legeltetve. Háború idején a szükséges lovakat magokhoz véve, patkót verve rájok, turk sátraik körül tartják a hadirend felállításáig« … »Az avarok és turkok oly alakban állítják fel seregöket, hogy hamar helyre hozhatják a csatában netán történő részletes meghátrálásukat, mert nem csupán egy csatavonalban állanak ki, mint a rómaiak (bizánciak) és perzsák, s annyi ezer lovasuk sorsát nem döntik el egy pillanat alatt, hanem állítanak egy második, sőt harmadik csatavonalat is külön-külön az első háta mögé, s így minden különböző eshetőségre könnyen készen állhatnak … Vezeték lovaikat (nyilak s más fegyverek készletben tartására) közel a hadrend mögött elegendő őrizet alatt. << A frankoknál (s a németeknél is) se a gyalogosoknak se a lovasoknak nincs meghatározott csatarendje, nem állanak moirákba (egyenlő számú csapatok), mint a magyarok, hanem törzsek és atyafiságok szerint sorakoznak együvé; a csatarendet egy tömegben tömött sorba állítják s úgy rohannak az ellenségre. A turkok – írják továbbá a görök taktikusok – hadi tervöket titokban tartják, győzelem esetén az ellenséget üldözőbe veszik, nem gondolnak a zsákmánynyal, míg az ellenséget széjjel nem verték.
A magyar lovasharc elvei tehát, melyeket a bizánci taktikák a császári seregeknek ajánlanak, ezer évvel előzték meg a mai hadi tudomány főelemeit.
A mi a fegyvereket illeti, fő hadi eszközük a nyíl volt, melyet hátrálás alkalmával is (kengyelbe vetve lábaikat) nagy bravúrral kezeltek. Más fegyvereik a kard (az előkelőbbeknél) s lobogós kópja. Öltözetük könnyű s inkább támadó harcra szánt, fejök nyírott, melyről hátul hajfonadékok ereszkedtek le, a gazdagoknál gyöngyökkel, ékszerekkel fonva át; fejökön kalpagot boglárral, vállukon kacagányt viseltek; a tegezt (nyíltartó) oldalukon hordták. Hadi útjaikban nagy folyókon bőrből készűlt tömlőkön úsztak át megterhelt lovaikkal.
A törzsek és a fejedelem viszonyát illetőleg Salamon Ferenc a törzsek autonomiáját megszorítottnak vallja s a nagyfejedelem, a gyula s a karkhasz-ban a későbbi király, nádorispán és országbiró előképét látja. Hasonló kormányról tud Ibn-Roszteh a kozároknál is, midőn írja, hogy a kozár király neve isa, de a főuralkodó a khágán, ez azonban csak névleg kormányoz, a világi hatalmat az isa gyakorolja. Így találjuk a korábbi avaroknál a khágán (fejedelem) után a jugur és tudun (helytartó, magy. Tuhutum?) méltóságneveket.
Ha e kormányrendszerek, a fejedelem s a nemzetségek benső mibenlétére nézve kétségek merűlnek is fel, annyi bizonyos, hogy a magyarság mint szervezett nemzet-komplexum lép fel a történelemben s az a tény, midőn a törzsek Árpádot választják fejedelmökül (kit kozár szokás szerint emelnek pajzsra) s a fejedelemséget Árpád utódaira örökössé teszik – a magyar monarkhia ezeréves történetének kiindulása.

Kirgiz tanya.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me