Vitatkozó szenvedély

Full text search

Vitatkozó szenvedély
Oly élénk vallásos irodalom, minőt a XVI. század mutat föl, nem is képzelhető vitázó művek nélkül. A reformációnak meg éppen éltető eleme a vitázás, mely szellemi atyáitól, Luthertől és Kálvintól szállott rá örökségül.
A vitatkozás szelleme a magyar reformáció hívein is erőt vesz. Vitára kél az ó és új hit papja a templomban, de vitát folytat a főúr is főúri vendégével az asztalnál, polgárok a céhekben, katonák a táborban is egymás hitét ostromolják, hol komoly, hol gúnyos vitával. A küzdő felekezetek között gyakran előkerűlő, néha napokig tartó vitát lázas érdeklődéssel hallgatja a jámbor, együgyű nép, de nem restell a közönségben ott szorongani, esetleg a vitát vezetni számos főúr, sőt még fejedelem is. Az új hit papja pedig vitával kél és vitával fekszik. Vitázik mikor imádságát énekbe foglalja és mikor a biblia egyes részeit versekbe rendeli; vitázik, mikor a Credot fejtegeti és mikor a szentírást fordítja; vitázik, mikor ethikai kérdésekről elmélkedik s mikor a szentírást magyarázva, prédikál.
Vitatkozó íz ömlik el tehát az egész vallásos irodalmon, énekköltészeten, bibliai elbeszéléseken; a moralizáló és szónoki prózán egyaránt, de ez mind még nem elégíti ki a papokat, sem a közönséget, mert ezen felül vitázó iratok keletkeznek igen nagy számmal. A vitázó irodalmat is a protestánsok indítják meg, támadják a katholikus vallás dogmáit, ostromolják szervezetét, gúnyolják szertartásait, szidalmazzák egyházi szolgáit. A katholikusok évtizedeken át némán tűrik a fejükre hulló vádak és rágalmak özönét s csak a század második felében merik szóval és sajtóval a küzdelmet fölvenni az elhatalmasodott ellenfél ellen.
Az újítók részéről az első támadást maga Dévai Biró Mátyás intézi, midőn egy latinul írt munkácskában kétségbe vonja a szenteknek segítségét. Ez azonban, valamint Szegedi Gergely franciskánus barátnak arra adott felelete nem maradt reánk.
Mélyebb nyomot hagyott maga után az első magyar nyelvű támadás, melyben OZORAI IMRE részesíti a kath. egyházat De Christo et eius Ecclesia, Item de Antichristo eiusque Ecclesia című, 1535-ben kiadott művével. Az Antikrisztuson természetesen a római pápát érti, mint a ki mindenféle emberi szerzeménynyel megrontotta Krisztusnak isteni parancsolatait. A katholikusok elleni vitairatok közül a támadás korából legértékesebbek SZTÁRAI MIHÁLYnak drámai dialogusokba foglalt munkái, melyekkel másutt foglalkozunk.
Azonban a katholikus és református felekezetek közti harc a század dereka felé nem élénk, mert ekkor az ó-egyház hívei feltétlenül megadják magukat. Elevenebb képet mutat a reformátusoknak egymás között folyó küzdelme, ámbár e harctéren sem a lutheránusok és kálvinisták versengése, hanem az unitáriusoknak a többi protestánsok ellen intézett szerfölött heves és veszedelmes ostroma köti le teljes figyelmünket. S méltán, mert e színhelyen találkozunk a korszaknak legjellemzőbb két alakjával, a két legerősebb vitázóval, Melis Péter és Dávid Ferenc hatalmas egyéniségeivel.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me