Bethlen Gábor

Full text search

Bethlen Gábor
Nem tudjuk, hogy ki volt a szorgalmasabb levélíró, Thurzó György-e, vagy Bethlen Gábor. Nehéz a nagy fejedelem levelei után igazodnunk. Diplomata volt tetőtől talpig, nem mindig azért írt, hogy kimondja szándékait. Nagy művésze volt az elhitetésnek, hangja változik a szerint, hogy kinek ír. Egészen beleéli magát annak lelkébe, a kit le akar kötelezni. De nejéhez, s egyes híveihez írt leveleiben szívéből szokott beszélni. Életének nagy fájdalma volt, hogy a magyar rendek nem támogatták eléggé küzdelmeiben. Keserű gúny és harag tör ki lelkéből, midőn e közömbösséget ostorozza Thurzó Imréhez, Károlyi Miksához s Alvinczihez írt leveleiben. Majdnem sírja szélén, megható örömmel tudósítja Alvinczit, a fehérvári iskola gyarapodásáról. Valóságos hitvallomása az a nagy levél, melyet Alvinczihez írt a pozsonyi béke igazolása végett. (Szilágyi: Bethlen Politikai Levelei, és Századok 1868; Esterházy Miklós Magyarország nádora II. 39. l.).
Bethlen köréhez tartoznak Borsos Tamás és Tholdalagi Mihály, a kik a portáról élénk s bő tudosításokat írtak fejedelmöknek, Kamuthy Farkas, a ki a gyarmathi tárgyalásokat oly nagy elevenséggel rajzolja hosszú levelében és Rimai János, a költő és diplomata. (Mikó: Adalékok és Gergely S. közl. Tört. Tár 1883. és Szilágyi különböző kiadványai Bethlen koráról.) Nagy jelentőségűek Rimainak a török fővárosból írt 1621-iki levelei. Bethlen bár gúnyolta Rimai terjengősségét, fegyverül használta leveleit azok ellen, a kik minden áron meg akartak békülni Ferdinánddal. (Ipolyi: Rimai Államiratai és levelezése.)
Bethlen nagy ellenfele Pázmány, nem mint levélíró szerzett tollának örök dicsőséget. Magyar levelei közül talán a legnevezetesebb az, melyet Forgách Zsigmondhoz írt 1619. november végén. Az egész ország meghódol Bethlennek, de Pázmány tiltakozik. »Valamig Ferdinánd él, soha mást nem uralok« – írja büszkén az ingadozó nádornak. A törvényekre támaszkodva önérzettel védelmezi a királyi Magyarország hagyományait. (Frankl: Pázmány levelezése. 238. l.).

Kemény János tatár rabságból írt levelének utolsó lapja.
Nevezetesebb levélíró volt Esterházy Miklós nádor. Nem a Toldytól kiadott Értekező levélre célozunk, mely inkább értekezés, mint levél. Bethlenhez s I. Rákóczi Györgyhöz írt leveleire gondolunk. »A kegyelmed fegyvere ennek igazítására nem szükséges« – írja Rákóczinak, ki az ország sérelmeit emlegette. Ez a levelek alapgondolata. Az ország bajait Esterházy is ismerte; azt hitte, hogy szép szerével kell segíteni rajtok s nem a kard élével. Mélyen meg volt győződve erről, innen nagy haragja az erdélyi fejedelmek ellen. Táplálta e haragot a lovagias hűség érzete, mely Esterházyt a dinasztiához kapcsolta, továbbá a főúr büszkesége, kit a lenézett fejedelmek törekvései mélyen sértettek. Különösen érdekesek Bethlenhez vagy Bethlenről írt levelei. Gúnynyal, éles észszel s heves indulattal birálja a fejedelmet. A tollal érzékenyebben sebezte, mint kardjával. (Toldy: Esterházy Miklós minden munkái; Esterházy Miklós Magyarország Nádora három kötetben.)

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me