LATIN IRODALOM: ÉVKÖNYVEK, KRÓNIKÁK, GESTÁK.

Full text search

LATIN IRODALOM: ÉVKÖNYVEK, KRÓNIKÁK, GESTÁK.
A KÖZÉPKORI történetírók vagy a királyi udvarokban éltek vagy a kolostorokban. A becsvágyóbb uralkodók szívesen láttak környezetükben egy-egy írástudó papi embert, hogy harcaikról magasztaló sorokat írjon; a szerzetesek viszont feljegyezték kolostoruk történetében az országos események hírét. A középkori történetírásnak az évkönyv és a krónika a legkedveltebb irodalmi formája. Az évkönyvíró évről-évre jegyezte fel saját kora eseményeit, a krónikás régebbi írott forrásokból és az elmult eseményekre vonatkozó szájhagyományokból állította össze a maga történeti szövegét. Az évkönyvekhez és krónikákhoz csatlakoztak a gesták vagy históriák. Ezeknek írói már szívesen módosítottak írott forrásaikon, azonkívül stílusukat is iparkodtak folyékonyabbá tenni s nem haboztak az uralkodó család érdekében egyrészt megváltoztatni forrásaik tudósításait, másrészt hízelgő dolgokat hozzákölteni munkáik egyes részeihez. Ez tehát egyéni felfogású történeti mű, sokszor pártos szellemű, a királyi család érdemeit magasztaló módon ismertető.
Azok a középkori kéziratok, melyeket a magyar történetírás latin krónikáknak nevez, voltaképen gesták vagy históriák. Ilyenek azonban csak Anonymus kéziratától kezdve jutottak korunkra. Az évkönyvek és krónikák száma feltűnően csekély. A Pozsonyi évkönyveket, ezeket a száraz latin sorokat, 1190 körül, III. Béla király korában, írta egy ismeretlen bencés szerzetes. Átvette a régebbi feljegyzéseket, mint ahogy az ő szövegét is folytatták rendtársai a XIII. században. Negyvenhárom évhez olvasunk itt rövid évjegyzeteket a 997 évtől kezdve az 1210. évig.
Mindössze is csak néhány sorra terjednek az Esztergomi feljegyzések. A rövid latin szöveg a XII. század első feléből való s a magyar királyok temetkezési helyeit sorolja fel.
Kiadások. – A Pozsonyi Évkönyvek a Magyar Nemzeti Múzeum által őrzött Pray-kódexben maradtak fenn. Más elnevezésük; Pozsonyi Kis Krónika. – Legjobb kiadásuk Mátyás Flórián forrásgyüjteményében: Historiae Hungaricae fontes domestici. III. köt. Pécs, 1884. – Az Esztergomi Feljegyzéseket az esztergomi főegyházmegyei könyvtár egyik vallásos tartalmú latin kódexe őrzi. – Knauz Nándor: Az esztergomi rövid krónika. Századok, 1875. évf.
Irodalom. – Marczali Henrik: A magyar történet kútfői az Árpádok korában. Budapest, 1880. – Kaindl: Studien zu den ungarischen Geschichtsquellen. Bécs, 1894–1902. – Zoltvány Irén: A magyarországi bencés irodalom a tatárjárás előtt. A pannonhalmi Szent Benedek-rend története. I. köt. Szerk. Erdélyi László. Budapest, 1902. – Domanovszky Sándor: A Pozsonyi Krónika és a kisebb latinnyelvű prózai szerkesztések. Századok. 1905. évf. – Erdélyi László: Magyar művelődéstörténet. Két kötet. Kolozsvár, 1915–1919. – Hóman Bálint: A magyar történetírás első korszaka. Minerva. 1923. évf. – U. az: A Szent László-kori Gesta Ungarorum és XII–XIII. századi leszármazói. Budapest, 1925.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me