EGYHÁZI BESZÉDEK.

Full text search

EGYHÁZI BESZÉDEK.
A TIZENÖTÖDIK Században tartott zsinatok többízben foglalkoztak az egyházi beszéd színvonalának emelésével. A szerzeteseket a kolostorokban jól megtanították a szónoklás művészetére, de a világi papok közül inkább csak az prédikált, aki erre nagyobb képességet érzett, míg a többi csupán elemi vallási oktatást adott vagy megmagyarázta falusi hallgatóságának az evangélium szövegét. Ez az állapot azt jelentette, hogy a lelkipásztorok még kész szöveget sem szívesen tanultak be s a zsinatok határozatainak legfeljebb annyiban tettek eleget; hogy a népben fenntartották a vallásos érzést, elvégezték a szertartásokat s inkább csak intelmeikkel hatottak az erkölcsi felfogás javítására.
A hívők ellen nem lehetett panasz. A hallgatóság állva, botra támaszkodva vagy a földre ülve figyelt papjára, mert már Szent István törvénye hozzászoktatta a nemességet és a népet az istentisztelet komoly rendjéhez. Péter olasz püspök, a római szentszék követe, IV. Sixtus pápához 1483-ban írt levelében dícsérettel emlékezik meg a magyarok csendes viselkedéséről a prédikáció alatt.
Bizonyos, hogy a papság hitbuzgalma már nem volt a régi. A kolostorok rendje még nem bomlott ugyan meg, de a század vége felé künn a világban már közelgett az új idők szele. A humanizmus szelleme és a főrangúak romlottsága megmérgezte a régebbi századok vallásos áhítatát. Az egyházi rend és a vallásos élet elsatnyulása nélkül nem is volna érthető a protestantizmus későbbi gyors diadala. A kolostorokban még mindig a középkor világa uralkodott, de a világi szívekben már a nyugtalanság tüze égett. A parasztok gyűlölettel tekintettek uraikra, az urak vágyódva gondoltak a papi vagyonra, a papok közül nem egy rossz sejtelmekkel töprengett: mit lehetne cselekedni a levegőben lappangó forradalom megelőzésére? Emberi erő kevés volt ahhoz.
Irodalom. – Mihalovics Ede: A katolikus prédikáció története Magyarországon. Két kötet. Budapest, 1900–1901. – Kudora János: A magyar katolikus egyházi beszéd irodalmának ezeréves története. Budapest, 1902. – Rézbányay József: Az egyházi szónoklat egyetemes története. Három kötet. Esztergom és Pécs, 1904–1908. – Békefi Remig: A népoktatás története Magyarországon 1540-ig. Budapest, 1906. – U. az: A káptalani iskolák története Magyarországon 1540-ig. Budapest, 1910.

 

 

Arcanum Newspapers
Arcanum Newspapers

See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

The Company Contact Press room

Languages







Arcanum Newspapers

Arcanum Newspapers
See what the newspapers have said about this subject in the last 250 years!

Show me